27GL83A-B vs 27GL850-B

Branko Tuskas

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İki monitör arasında yaklaşık 550 TL fiyat farkı var. Buna değecek bir fark göremedim ama Nano IPS monitörlerde IPS Glow ve ölü pixel gibi sorunların daha nadir olduğu gibi bir söylenti var. Eğer bu doğruysa 850'den yana olacağım. Bu ayın başında 27GL83A-B sipariş vermiştim gelen monitörde IPS glow yüksek olduğu için iade ettim. Tekrar sipariş verip düşük oranda glow ile gelmesini umut edeceğim ya da 850'yi deneyeceğim. Tavsiyeniz nedir? Aranızda kullanıcıları varsa rica etsem IPS glow derecelerini fotoğrafla gösterebilirler mi?

İki monitör arasında yaklaşık 550 TL fiyat farkı var. Buna değecek bir fark göremedim ama Nano IPS monitörlerde IPS Glow ve ölü pixel gibi sorunların daha nadir olduğu gibi bir söylenti var. Eğer bu doğruysa 850'den yana olacağım. Bu ayın başında 27GL83A-B sipariş vermiştim gelen monitörde IPS glow yüksek olduğu için iade ettim. Tekrar sipariş verip düşük oranda glow ile gelmesini umut edeceğim ya da 850'yi deneyeceğim. Tavsiyeniz nedir? Aranızda kullanıcıları varsa rica etsem IPS glow derecelerini fotoğrafla gösterebilirler mi?

hangisini aldınız acaba, deneyiminizden memnun musunuz?

hangisini aldınız acaba, deneyiminizden memnun musunuz?
27GL83A-B olan modeli aldım. Aşırı mükemmeliyetçi biri olduğum için IPS glow olayı biraz kafamı kurcalıyordu fakat fark edilmeyecek kadar az var. 850-B nin aşırı doygun renklerini beğenmedim. Aradaki fiyat farkının sunduğu usb portlar haricinde bir farkı yok. Gözünüz arkada kalmadan alabilirsiniz. Kötü 60Hz performansı olan Asus modellerinin yanında fiyatına göre önerebileceğim en iyi 144hz 1440p monitör. Zaten reddit gibi platformlarda Mid-Range olarak 1 numara gösteriliyor.

ben de dün 27gl83a-b sipariş ettim, cuma günü elimde olacak. ancak ips glow'u nasıl ölçerim ve tölere edilebilir seviyenin üstünde olup olmadığını nasıl anlarım hiçbir fikrim yok. zira tam olarak ne olduğunu bile bilmediğim bir şeyin, telefonla çekilip, telefonla çekildiği için olduğundan fazla görünen görüntüsü üzerinden nasıl sağlıklı bir tespit yapabileceğimi hiç bilmiyorum.

ben de dün 27gl83a-b sipariş ettim, cuma günü elimde olacak. ancak ips glow'u nasıl ölçerim ve tölere edilebilir seviyenin üstünde olup olmadığını nasıl anlarım hiçbir fikrim yok. zira tam olarak ne olduğunu bile bilmediğim bir şeyin, telefonla çekilip, telefonla çekildiği için olduğundan fazla görünen görüntüsü üzerinden nasıl sağlıklı bir tespit yapabileceğimi hiç bilmiyorum.
youtube da 1440p black screen videolarından birini karanlık odada açıp ekrana bakarsanız köşelerde glowu fark edebilirsiniz.

1080p yapınca görüntü kalitesi çok bozuluyor mu?

merhaba monitör geldi şimdi kurdum testleri yaptım bir sorun yok gibi. sadece hakkıyla 1440'a alabildiğimden emin değilim. windows ve ekran kartı ayarlarında 1440p görünüyor ancak rdr2'ye girdim 1080p görünüyor ve asla değiştirip 1440p'ye alamıyorum. osc indirdim, kalibrasyon yaptım bunun dışında her şey tamam
1080p de kullanmadım henüz bilmiyorum ama 1080p monitöre göre belirgin kalitesiz olucaktır diye tahmin ediyorum.

Dostum ciddi bir problemim var. Monitör 6 bit görünüyor monitör ayarlarında. Display kablosuyla bağlıyım, driver güncel, kalibrasyon ayarlarını yaptım, her şey tamam ama 6 bit derinliği görünüyor. Amd radeon ayarlarından 8 ya da 10 bite alıyorum, olmuyor yine kendini 6 bite alıyor. İnternette de araştırdım ne yapmam gerektiğini bir türlü bulamadım :(

Son düzenleme:

Geri
Yukarı