2933 Mhz Anakarta 3000 Mhz RAM Takılır mı?

Pyrodox

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.. Sizlere bir sorum olacaktı. Aynı zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bende hâlihazır da bulunan Gigabyte B450 Gaming X model anakartına GSkill 8GB SniperX Orman Kamuflaj DDR4 3000 MHz RAM taktım.

Anakartın BIOS ekranını açıp RAM'imin hızını 3000'e çekeyim dedim. "Extreme Memory Profile (X.M.P.)" adlı ayarı gördüm ve profili aktifleştirdim. Daha sonra oyun oynarken oyundan atmalar mı dersiniz, mavi ekran (Memory_Management) hataları mı dersiniz her türlü arıza vermeye başladı. Hatta en sonunda Windows açılmadı.
Windows Bellek Tanılama yaptığımda "Bilgisayarınızın Bellek Sorunu Var" adlı uyarı vermeye başladı.

BIOS'dan X.M.P. ayarını kapatsam bile aynı sorunlar devam etti. Şimdi yeni almış olduğum RAM'i kurtarma şansım var mı?
Ne yapmam lazım?
Servise yollasam uzun bir süre bekleteceklerini biliyorum o yüzden en son çare olarak onu yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar.. Sizlere bir sorum olacaktı. Aynı zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bende hâlihazır da bulunan Gigabyte B450 Gaming X model anakartına GSkill 8GB SniperX Orman Kamuflaj DDR4 3000 MHz RAM taktım.

Anakartın BIOS ekranını açıp RAM'imin hızını 3000'e çekeyim dedim. "Extreme Memory Profile (X.M.P.)" adlı ayarı gördüm ve profili aktifleştirdim. Daha sonra oyun oynarken oyundan atmalar mı dersiniz, mavi ekran (Memory_Management) hataları mı dersiniz her türlü arıza vermeye başladı. Hatta en sonunda Windows açılmadı.
Windows Bellek Tanılama yaptığımda "Bilgisayarınızın Bellek Sorunu Var" adlı uyarı vermeye başladı.

BIOS'dan X.M.P. ayarını kapatsam bile aynı sorunlar devam etti. Şimdi yeni almış olduğum RAM'i kurtarma şansım var mı?
Ne yapmam lazım?
Servise yollasam uzun bir süre bekleteceklerini biliyorum o yüzden en son çare olarak onu yapacağım.
kullanıdığın işlemciyi yazabilirmisin çözümünü söyleyeyim.

Şöyle bir durum var BIOS'a girdiğinizde ram frekansını otomatik olarak yükseltebileceğiniz 2 profil olacak. 2.si 2933 MHZ'ye sabitleyecektir bunu kullanınız, zira bende de öyle herhangi bir arıza yaşanmadı 3000 Mhz'ye çekerseniz problemlerin olması doğal, BIOS pilini çıkartıp 1-2 dk bekleyiniz sıfırlanacaktır tamamıyla, daha sonra profil olarak hangisi 2933'e getiriyorsa onu seçin.

Ryzen 5 2600 işlemcisini kullanıyorum.

Bir pil çıkarıp takmakla çözülür mü hocam. Eğer sıkıntı çıkarmazsa denerim.
öncelikle bios ayarlarına gelip ayarları default yapıp sistemi yeniden başlat. anakartın xmp değerleri ile gskil ramlerin xmp değerleri uyuşmadığından mavi ekran hatalarını alıyosun. xmpyi aktif etmeden manuel olarak rame overclock yapman lazım. kullandığın işlemci en fazla 2933mhz ram hızını destekliyo bu değeri aşmamalısın. ram voltajı 1.35volt ve Latency değerlerinde CL 16-18-18-38 olarak ayarlaman lazım. Her anakartın xmp değerleri her ramle uyumlu olmuyo bilgisayarcılar toplarken bunu hesaba katmıyolar sonra bizler uğraşıyoruz pc aldığımızda. Ryzen işlemciler genelde gskill marka ramlerle pek iyi anlaştığı söylenemez.

Ne yapmam lazım?
Dostum en iyisi BIOS ayarlarını sıfırla. XMP ile de oynama. RAM'in kaç olursa olsun anakart onu ayarlayıp 2933 de hatasız olarak çalıştıracaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı