2GB DDR3 1600 MHZ RAM tavsiyesi

umut özay

Hectopat
Bende 4 GB RAM var, 2 GB daha eklemek istiyorum. Benim RAM'im 1600 MHz, o yüzden 1600 MHz almak istiyorum. Bana 2 GB DDR3 1600 MHz RAM önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 4 GB tek modül RAM'iniz varsa, 2 GB daha eklerseniz ya çalışmaz, ya da uyumsuz çalışıp performasınızı düşürür.

Çift kanal mimarisine göre 2'nin katları şeklinde gitmeniz lazım. Yani takabileceğiniz RAM'ler şöyle olmalıdır.

2, 4, 8, 16, 32 GB...

Özetle, 4 GB modül alarak hem RAM'inizi arttırıp, hem de performansınızı arttırabilirsiniz.

Üslü katlardan bahsediliyor. 2'nin karesi 4. Veya 2'nin küpü 8 gibi. Dual kanal kullanmanız daha avantajlı olacaktır o nedenle 4+4 gb kullanmanız daha iyidir

Çift kanallı RAM'in kimi kullanım senaryolarında daha performanslı olduğu doğru olsa bile, 4GB RAM'in yanına 2GB konamaz diye bir şey yok. Eski sistemimde 2 girişin birinde 8GB, diğerinde 4GB RAM bulunuyordu. Çalışmasında herhangi bir sıkıntı bulunmuyor.

Çift kanallı RAM'in kimi kullanım senaryolarında daha performanslı olduğu doğru olsa bile, 4GB RAM'in yanına 2GB konamaz diye bir şey yok. Eski sistemimde 2 girişin birinde 8GB, diğerinde 4GB RAM bulunuyordu. Çalışmasında herhangi bir sıkıntı bulunmuyor.
Elbette koyabilirsiniz aksini iddia etmedim, sizin ve bilgisayarınız için olabilecek en iyi tavsiyeyi verdim sadece. CL ve Mhz değerleri aynı olacaksa takabilirsiniz

Konunun sahibi ben değilim. :) Sadece ''ya çalışmaz ya da performanslı olmaz'' kısmına itiraz ettim, hepsi bu. :)

Eğer 4 GB tek modül RAM'iniz varsa, 2 GB daha eklerseniz ya çalışmaz, ya da uyumsuz çalışıp performasınızı düşürür.

Çift kanal mimarisine göre 2'nin katları şeklinde gitmeniz lazım. Yani takabileceğiniz RAM'ler şöyle olmalıdır.

2, 4, 8, 16, 32 GB...

Özetle, 4 GB modül alarak hem RAM'inizi arttırıp, hem de performansınızı arttırabilirsiniz.
Peki. 4 GB bi RAM önerebilir misiniz, 1600 MHz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mert Bey, 6 da 2'nin katıdır. Ayrıca firmaların 12GB, 24GB RAM'li olarak piyasaya sürdüğü ürünler de bulunuyor. Örneğin ASUS bunun bilgisine sahip değil mi sizce? ASUS ROG Zephyrus GX501GI İncelemesi - Technopat
O RAM'lerden teki anakarta lehimli. Mecburen 24 GB gibi kombinasyonlar yapılıyor. Ben çalışmaz demiyorum. Çift kanalın getirdiği nimetlerden faydalanamaz. Tek RAM hangi hızda çalışıyorsa, aynı şekilde çalışır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı