2K 144 Hz monitör önerisi

Low'da oynadıktan sonra 2K ya çekmek mantıklı mı?
Mantıksız bence. Ekran kartı fiyatları uçmuş gitmiş. Zırt pırt ekran kartı da değiştiremem şahsen. Dolar 4.5-5.5 TL bandında olsaydı yıl olmuş 2021, 2K iyi bir panel alacaksın ekran kartı da alınır bir şekilde derdim ama hem stoksuzluktan ekran kartı fiyatları uçmuş (stok sıkıntısı olmasaydı da Nvidia'nın önerdiği fiyatların üstüne en az 1000 TL ekleyin derdim) hem de TL kağıta doğru ilerlediğinden lükse kaçıyor birçok insana haliyle.

Hocam ben araştırdığımda FRC her hangi bir renk/bit eklemiyor diyordu. Banding'i azaltıp bir yandanda titreşimi arttırıyormuş FRC.
Evet fiziksel olarak eklemiyor ama sizin gözünüzü bir nevi kandırarak 1 milyar rengi size gösterebiliyor.

Mesela 1-2-3-4-5 renkleri olsun. 8 bit 1-3-5 renklerini gösterebiliyor.

10 bit fazladan 2 ve 4'ü de gösterebiliyor, yani 1-2-3-4-5 renklerini gösterebiliyor.

8 bit + FRC de şunu yapar:

2'yi göstermek istediğinde 1 ve 3'ü üst üste inanılmaz hızlı bir biçimde tekrarlayarak gösterir ve insan gözü bu hıza yetişemeyip ikisinin karışımını, yani bir nevi 2'yi algılar.

Bu tabii ki doğal 10 bit kadar etkili olmaz ama 8 bit'den de daha iyidir.

Evet fiziksel olarak eklemiyor ama sizin gözünüzü bir nevi kandırarak 1 milyar rengi size gösterebiliyor.

Mesela 1-2-3-4-5 renkleri olsun. 8 Bit 1-3-5 renklerini gösterebiliyor.

10 Bit fazladan 2 ve 4'ü de gösterebiliyor, yani 1-2-3-4-5 renklerini gösterebiliyor.

8 Bit + frc de şunu yapar:

2'yi göstermek istediğinde 1 ve 3'ü üst üste inanılmaz hızlı bir biçimde tekrarlayarak gösterir ve insan gözü bu hıza yetişemeyip ikisinin karışımını, yani bir nevi 2'yi algılar.

Bu tabii ki doğal 10 Bit kadar etkili olmaz ama 8 Bit'den de daha iyidir.

8Bit + a-frc daha iyi diye hatırlıyorum sanki...

Mesela 1-2-3-4-5 renkleri olsun. 8 bit 1-3-5 renklerini gösterebiliyor.

10 bit fazladan 2 ve 4'ü de gösterebiliyor, yani 1-2-3-4-5 renklerini gösterebiliyor.

8 bit + FRC de şunu yapar:

Bu tabii ki doğal 10 bit kadar etkili olmaz ama 8 bit'den de daha iyidir.
Anladım hocam. Ben sadece banding’i azaltıyor sanmıştım. Anlattığınız şeyin görseli de elimde vardı fakat hiç bir şey anlamamıştım.
58F5D918-34FD-438E-90A0-BDF76CD644F2.jpeg

Hocam ben araştırdığımda FRC her hangi bir renk/bit eklemiyor diyordu. Banding'i azaltıp bir yandanda titreşimi arttırıyormuş FRC.
Ekranda Flicker Free var, titreşim önleyici. FRC renk derinliği yani BIT'i arttırmak için bir yöntem ve tabiki ki gerçek 10 BIT ile farkları vardır. Ultra profesyönel iş yapılmıyorsa farkı kimse anlayamaz diye düşünüyorum. Monitörle yaptığın bir işten(aylık veya iş başına) 15-20 bin TL veya daha yüksek paralar kazanılan işleri kasdediyorum. Bilgisayar 10 BIT olarak kullanıyor monitörümü:
10 bit.jpg

8Bit + a-frc daha iyi diye hatırlıyorum sanki...
Ben de isimlerine bakarak öyle tahmin ediyordum ama a+frc ile frc'nin farklı olduğuna ilişkin hiçbir kaynak bulamadım. O yüzden bir şey diyemeyeceğim.
Anladım hocam. Ben sadece banding’i azaltıyor sanmıştım. Anlattığınız şeyin görseli de elimde vardı fakat hiç bir şey anlamamıştım.Eki Görüntüle 980470
Bahsettiğim şey sayesinde banding azalıyor zaten. Bunları bir bütün olarak düşünebilirsiniz. Daha fazla renk = Daha az banding.

Almamak için bir sebep değil bence. Bu bütçede 2K olarak güzel bir monitör çünkü.
Puhahahahah. Ne alaka şimdi bu? Dizi, film, video vs. İzlerken black bar parlasın mı şimdi?

Puhahahahah. Ne alaka şimdi bu? Dizi, film, video vs. İzlerken black bar parlasın mı şimdi?
Gülü seven dikenine katlanır. Ben hâlâ almamak için bir sebep olarak görmüyorum kendimce. Bu da sizin attığınız monitörün 27" versiyonu.
Çok daha kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı