2K 144 Hz Monitör Önerisi

Bütçe
4500
Dell tercih etmeyin, sebebini ise şu görselden anlarsınız.
GN880 sizin için ilk tercih olmalı ancak iyi bir HDR deneyimi için diğer modellere yönelebilirsiniz.
Odanız gerçekten çok aydınlıksa MSI tercihiniz olabilir.
Not:MSI ve Dell aynı paneli kullanmıyor, PPI değerleri farklı.
@Teacher80 Nano IPS olduğundan bahsetse de bu özellikler televizyonlar için önemli bir etkendir, monitörler için sunduğu renk gamutuna bakınız.

Son düzenleme:
Dell tercih etmeyin, sebebini ise şu görselden anlarsınız.
GN880 sizin için ilk tercih olmalı ancak iyi bir HDR deneyimi için diğer modellere yönelebilirsiniz.
Odanız gerçekten çok aydınlıksa MSI tercihiniz olabilir.
Not:MSI ve Dell aynı paneli kullanmıyor, PPI değerleri farklı.
@Teacher80 Nano IPS olduğundan bahsetse de bu özellikler televizyonlar için önemli bir etkendir, monitörler için sundugunrenk gamutuna bakınız.
Nano IPS'i vurgulamamdaki sebep 144 HZ 1 MS 2K çözünürlükte 10 BIT 1milyar renk geniş renk gamutunun hepsini bir arada IPS panel olarak piyasaya tanıtmasıdır. MSI ve Gigabyte LG'nin nano IPS panelini kullanmıyor ve daha sonradan bu özelliklerin hepsine birden kavuşan modellerini piyasaya sürdüler. Daha önceden piyasada olduğundan Nano IPS'li oyuncu monitörleri aynı özellikteki rakiplerine göre daha uyguna denk geliyorlar.

Son düzenleme:
Nano IPS'i vurgulamamdaki sebep 144 HZ 1 MS 2K çözünürlükte 10 BIT 1milyar renk geniş renk gamutunun hepsini bir arada IPS panel olarak piyasaya tanıtmasıdır. MSI ve Gigabyte LG'nin nano IPS panelini kullanmıyor.
Nano IPS renk gamutunu yükseltmek için kullanılıyor bu nedenle özellikleri birbirine yakın olursa etkisi olmayacaktır.

FI27Q-P ve Viewsonic XG270QG modelleri renk açısından daha üst klasman sanırım fiyatları da ona göre çünkü. Ama Hardware Unboxed’ın testlerinde response time olarak LG ve Dell’in gerisinde kalıyorlar. Fotoğrafla uğraşan biri için onlara yönelmek daha mantıklı olurdu belki.

Ben de monitörler için Rtings incelemelerine bakıyorum evvela, 880 için bir inceleme yok ama GN850 incelemesi var, tek fark ayakları sanırım paneller, özellikler aynı. GN850 ile Dell arasında da ciddi bir fark yok zaten. Sadece Dell’de Gsync desteği göremedim, LG ise Adaptive Sync var en azından. Parlaklık olarak yine Dell önde gibi ama odada karartma perde var zaten yansıma olmadığı için çok önemli değil o. Dell’in siyahı da baya kötüymüş yalnız, GN850 ile yan yana durunca çok göze batıyor:

28B0F0CF-92B2-4137-9162-17059204BF67.jpeg

Dell’in güç adaptörü dahiliymiş bir de, ısınmaya sebep olup ilerde renk bozulması yaratır mı bilemedim, bu tip testlerde belli olmayacak zamanla anlaşılacak bir konu o da. LG’ye daha yakınım sanki. Çok teşekkürler yorumlar için.

Işık dağılımı konusu ise bazen şansa kalabiliyor ki aynı monitörü alıp da berbat ışık dengesi olanlar veya ışık sızması rahatsız edici seviyede olanlar her modelde çıkıyor. İster 1500 TL'lik olsun ister 6000 TL'lik olsun. En garanti yol mağazada test edip almak veya internetten düzgün bir siteden alıp hiç teferruatla uğraşmadan Cayma Hakkı ile iade etmek.
Kullanmakta olduğum MSI Optix Mag247R modelinde ışık sızması veya ışık dağılım dengesizliyi yaşayanlar da vardı.

Işık dağılımı konusu ise bazen şansa kalabiliyor ki aynı monitörü alıp da berbat ışık dengesi olanlar veya ışık sızması rahatsız edici seviyede olanlar her modelde çıkıyor. İster 1500 TL'lik olsun ister 6000 TL'lik olsun. En garanti yol mağazada test edip almak veya internetten düzgün bir siteden alıp hiç teferruatla uğraşmadan Cayma Hakkı ile iade etmek.
Kullanmakta olduğum MSI Optix Mag247R modelinde ışık sızması veya ışık dağılım dengesizliyi yaşayanlar da vardı.

Şansıma bugüne kadar aldığım hiçbir monitörde ölü piksel ya da ışık sızması sorunu olmadı ama 20K’lık monitörde bile çıkabilir. Amazon’a gelse 100-200 fazla verip alacağım da Teknobiyotik’e, İncehesap’a, İtopya’ya güvenmiyorum iade için.

FI27Q-P ve Viewsonic XG270QG modelleri renk açısından daha üst klasman sanırım fiyatları da ona göre çünkü. Ama Hardware Unboxed’ın testlerinde response time olarak LG ve Dell’in gerisinde kalıyorlar. Fotoğrafla uğraşan biri için onlara yönelmek daha mantıklı olurdu belki.

Ben de monitörler için Rtings incelemelerine bakıyorum evvela, 880 için bir inceleme yok ama GN850 incelemesi var, tek fark ayakları sanırım paneller, özellikler aynı. GN850 ile Dell arasında da ciddi bir fark yok zaten. Sadece Dell’de Gsync desteği göremedim, LG ise Adaptive Sync var en azından. Parlaklık olarak yine Dell önde gibi ama odada karartma perde var zaten yansıma olmadığı için çok önemli değil o. Dell’in siyahı da baya kötüymüş yalnız, GN850 ile yan yana durunca çok göze batıyor:

Eki Görüntüle 985593

Dell’in güç adaptörü dahiliymiş bir de, ısınmaya sebep olup ilerde renk bozulması yaratır mı bilemedim, bu tip testlerde belli olmayacak zamanla anlaşılacak bir konu o da. LG’ye daha yakınım sanki. Çok teşekkürler yorumlar için.
GN850 ile GN880 aynı değil. En basitinden parlaklıkları farklı.
Ayrıca Gigabyte ve Viewsonic profesyonel renk arayan kullanıcıların tercihi olmamalı. Delta-E(renk sapması) bu fiyatta bulunan asıl profesyonel monitörlere göre daha yüksek.

GN850 ile GN880 aynı değil. En basitinden parlaklıkları farklı.
Ayrıca Gigabyte ve Viewsonic profesyonel renk arayan kullanıcıların tercihi olmamalı. Delta-E(renk sapması) bu fiyatta bulunan asıl profesyonel monitörlere göre daha yüksek.
Renk doğruluğunda native 10 BIT olup profesyönel monitörlerin üstüne yok tabi ki. Malesef onlarda da 144 HZ 1 MS gibi özellikler yok. Pek de aranmıyor profesyönel işlerde.
Profesyönel işlerle uğraşıp oyun da oynayacağım diyorsanız çift monitör en mantıklısı. Çift monitör için askı veya standlar da bol piyasada.

@Teacher80 @LaMorte Aslında önerilerinizden sonra, özellikle de Dell’in siyahlardaki performansını gördükten sonra iyice LG tarafına kaymıştım ama bugün İtopya kampanya yapmış ve Dell’in modeli 3599’a inmiş:

LG ise şu an en uygun 4500 TL civarında, ilerleyen zamanlarda kampanya olur mu onu da bilemiyorum. 1000 TL’lik fark Dell’in siyah performansını gözardı etmek için yeterli mi sizce? Hikayeli oyun oynuyorum arada ama film izlemiyorum monitörde, rahatsızlık verir mi ne dersiniz? Teşekkürler :)

@Teacher80 @LaMorte Aslında önerilerinizden sonra, özellikle de Dell’in siyahlardaki performansını gördükten sonra iyice LG tarafına kaymıştım ama bugün İtopya kampanya yapmış ve Dell’in modeli 3599’a inmiş:

LG ise şu an en uygun 4500 TL civarında, ilerleyen zamanlarda kampanya olur mu onu da bilemiyorum. 1000 TL’lik fark Dell’in siyah performansını gözardı etmek için yeterli mi sizce? Hikayeli oyun oynuyorum arada ama film izlemiyorum monitörde, rahatsızlık verir mi ne dersiniz? Teşekkürler :)
Vermez. Genellikle filmlerdeki black bar örneğini veririm zaten. Eğer satın alırsanız incelemesini beklerim ama :).

Geri
Yukarı