2K 144Hz TN Panel vs FullHD 144Hz VA Panel

ThunderYK

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
GTX 1080 Sea Hawk X ve Ryzen 5 1600 ile kullanılmak üzere monitör arıyordum. Kararımı şu monitörde vermiştim:

Samsung LC24FG70FQMXUF 23.5" 1ms 144Hz Full HD 2xHDMI+Display FreeSync Quantum Dot Curved Monitör - incehesap.com

Ancak GTX 1080 için 2K monitör önerileri üzerine araştırma yaparken bu modele denk geldim:

AOC AGON AG241QX 23.8" 144 Hz 1ms Fiyatı

Sosyalde önceki açtığım konularda TN panel tavsiye edilmiyordu. 2K olduğu için TN panel mi tercih edilmeli yoksa VA panelden vazgeçmeyip FullHD mi tercih edilmeli?

İyi ki konu açmışsın. Nvidia ekran kartı alıp FreeSync monitör almaya karar vermişsin. Tahminimce bütçen 1500-1900 arası bir şey. Fakat o fiyata G-Sync Full HD monitör bulabildim. Bütçeni belirtirsen çok güzel olur.

2K bir monitör o ekran kartına göre daha iyi olcaktır. 4K 'da olabilir ancak hem fiyat açısından hem kart açısından biraz zorlanılır.

GTX 1080'i FullHD monitörde kullanırsan ekran kartı tam performans vermez. GTX 1080 için 2K ideal hatta 4K monitörde kullan

Hatta GTX 1070 alıp ekran kartından artan parayı monitöre ekleyip 2K G-SYNC'li bir monitör bulabilirsen daha iyi olur.

Arkadaşlar merhaba, yanlış yere konu açmadan dolayı aldığım ceza nedeniyle size cevap yazamadım özür diliyorum. Halihazırda GTX 1080 almış durumdayım. İşlemci olarak da Ryzen 5 1600 düşünüyorum. Konunun başında bunu belirtmediğimden dolayı biraz sıkıntı olmuş sanırım. Freesync eleştirenler olmuş ancak bu teknolojinin olması beni etkilemiyor, bir zararı yok. Sizlerin de dediği gibi G-SYNC monitörler oldukça pahalı. Uzun ömürlü olmasını istediğim için FullHD monitör almayı düşünüyordum çünkü FPS takıntısı olan bir insanım. Sorum basit, 2K 144Hz elbette kartın hakkını verecektir ancak ileri zamanlarda bana sorun yaşatır mı 2K oynamaya çalışmak?

FullHD monitör alınca ekran kartının tam performans vermemesi gibi bir durum söz konusu değil, kart daha fazlasını yapabiliyor, 2K hakkıdır, orası ayrı ama performans açısından bir sıkıntı yaşatmıyor araştırdığım kadarıyla.

Bütçe de 1500-1800 arası, üstüne çıkmam mümkün değil malesef...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı