2K ekranı olan laptop için monitör önerisi

mustafaerbay

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptopumun ekranı 2K aşağıda da teknik özellikleri yer alıyor zaten. Bir monitör almak istiyorum ancak laptopta DisplayPort bulunmamakta. G-Sync çalıştırabileceğim veya Adaptive Sync ile çalıştırabileceğim 144Hz ve 2K olan bir monitör almak istiyorum.

• 1080p monitör alsam darboğaz olur mu yani 2K monitör mü almalıyım? (kalite olarak 2K olmasını tercih ederim ancak G-Sync olayından dolayı Adaptive Sync özelliği olan bir monitör alacaksam 2K'den vazgeçebilirm çünkü ben internette 2K olup da Adaptive Sync özellikli bir monitör bulamadım.)
  • Adaptive Sync destekli 27" ve 2K olan bir monitör olarak ne önerebilirsiniz?
Arkadaşlar kısacası kafam çok karışık bunun nedeni de laptopta DisplayPort olmamasından dolayı bu monitörü teslim almadan iade etmeyi düşünüyorum. VIEWSONIC VX2705-2KP-MHD 27 QHD IPS 1ms 144Hz HDMI+DP FreeSync/Gsync GAMING/Tasarım LCD ekran - inventus eğer aldığım bu monitörü bilgisayarımda Adaptive Sync veya G-Sync özelliği ile kullanabileceksem iade etmemeyi düşünüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum :)

• İşlemci: 11800H.
  • Ekran kartı: RTX3060 6 GB.
  • RAM: 16 GB.
  • Ekran: 2560*1600

Laptop modeli: Lenovo Legion 5 Pro. Maksimum bütçe: 7-8k

Son düzenleme:
Dostum senin kafan arapsaçı olmuş. Bu kadar karıştırmaya gerek yok konuyu.
DP yok sanıyorsun fakat var. Thunderbolt 4 var USB Type-C'de. Bu zaten yeterli.
USB Tip-C (USB 3.2 Gen 2, DisplayPort™ 1.4, Power delivery) Lenovo bağlantı seçeneklerinde yazılı.
PAUGGE CDP14-PRO USB-C to DİSPLAYPORT 1.4 KABLO - Vatan Bilgisayar bak mesela bu kablo işinin görür. Bu kablo yüksek aktarım kapasitesi bulunur. G-Sync açabiliyorsunuz.

Monitör Dell S2721DGFA 27" 165Hz 1ms HDMI FreeSync Nano IPS QHD LCD Gaming Monitör - Gaming.Gen.TR

Dostum senin kafan arapsaçı olmuş. Bu kadar karıştırmaya gerek yok konuyu.
DP yok sanıyorsun fakat var. Thunderbolt 4 var USB Type-C'de. Bu zaten yeterli.
USB tip-C (USB 3.2 gen 2, displayport™ 1.4, Power delivery) Lenovo bağlantı seçeneklerinde yazılı.
PAUGGE CDP14-PRO USB-C to DİSPLAYPORT 1.4 KABLO - Vatan Bilgisayar bak mesela bu kablo işinin görür. Bu kablo yüksek aktarım kapasitesi bulunur. G-Sync açabiliyorsunuz.

Monitör Dell S2721DGFA 27" 165Hz 1ms HDMI FreeSync Nano IPS QHD LCD Gaming Monitör - Gaming.Gen.TR

Hocam, sınavlarımdan dolayı geç cevap yazıyorum kusura bakmayın. Dediğiniz kablonun aynısını aldım. ViewSonic monitör de elime ulaştı o sürede. Sizin önerdiğiniz monitör bütçemi aşıyor aslında alsam alabilirim ancak ViewSonic'te olmayan tek şey pivot özellikleri sanırsam ve 144Hz ve 165Hz farkı diye düşünüyorum. Bu fark için de 2500 fazladan verilir mi bilemedim açıkçası.

• Son olarak da bir sorum olacaktı. NVIDIA ayarlarına girince normalde HDMI kablo ile bağlandığımda G-Sync ayarlar kısmı görünmez iken, Thunderbolt girişinden önerdiğiniz kablo ile bağlanınca G-Sync ayarları görünür oldu. Ancak "seçilen ekran G-Sync uyumlu olarak doğrulanmış değil uyarısı alıyorum. Şu anda sadece Valorant ve Minecraft oynamaktayım ve herhangi bir görüntü yırtılması ile karşı karşıya kalmadım. Bütün bunlar göz önün de bulundurulduğunda G-Sync için endişelenmeli miyim yoksa şu anda yoluma kafam rahat bir şekilde devam mı etmeliyim :)

Ayrıca, gerçekten teşekkürlerimi iletmek istiyorum çünkü siz söylemeseniz kendi laptop'umdaki Thunderbolt girişinin ne işe yaradığından dahi haberim olmayacaktı:)

Seçilen ekran G-Sync uyumlu olarak doğrulanmış değil

Bende bu şekilde kullanıyorum ve çoğu vatandaş bu şekilde kullanıyor. GPU üzerinden G-Sync aktif edince bu uyarı geliyor. Fakat görevini yapıyor. Uyarıya takılmana gerek yok. 2 yıldır bu şekilde Apex ve diğer türlü oyunlarda hep aktif kullanıyorum. Aktif edip etmemek senin kararın. Fakat bu özelliği kullanabiliyorsun önemli olan bu. 🙃

Monitör seçimini sana bırakıyorum. Ben önerimi sundum. Karar parayı verenindir.👍

Bende bu şekilde kullanıyorum ve çoğu vatandaş bu şekilde kullanıyor. GPU üzerinden G-Sync aktif edince bu uyarı geliyor. Fakat görevini yapıyor. Uyarıya takılmana gerek yok. 2 yıldır bu şekilde Apex ve diğer türlü oyunlarda hep aktif kullanıyorum. Aktif edip etmemek senin kararın. Fakat bu özelliği kullanabiliyorsun önemli olan bu. 🙃

Monitör seçimini sana bırakıyorum. Ben önerimi sundum. Karar parayı verenindir.👍

Tamamdır o zaman ben en iyisi bu şekilde devam edeyim. Tekrardan teşekkür ediyorum:)

Geri
Yukarı