2K monitör dahil sistem tavsiyesi

Bütçe
20.000

Orhan YILDIZ 27

Centipat
Piyasa malum bekleyin mart bekleyin nisan dediler elimize bir şey geçmedi şimdi de 2022'e kadar durum değişmeyecek diyorlar normal şartlarda 3060 Ti ekran kartı 4, 500₺ 6700XT 6.000₺ gibi fiyatlandırılmalı fakat gel gör 2-3 katı üstelik yine stok yok. İçinde bulunduğum hal herkes gibi.
Neyse sadede gelelim MMORPG oyunları oynuyorum uzun saatler kesintisiz PC başındayım sıcaklık sorunu olmayan bir sistem düşünüyorum. Kafamdaki parçalar;

Anakart B550 serisi 4000MGHZ ve üstü RAM desteklemesini rica ediyorum.
İşlemci AMD 5600X.
RAM 16 GB (2x8GB) kesinlikle CL16 ve en az 3600MGHZ mümkünse 4000MGHZ seviyelerinde.
SSD tabi ki 480GB Samsung 970 EVO Plus.
2K 27" düz ekran 1ms IPS ekran monitör.
Görselden uzak ön tarafı meşh geniş bir kasa.
Sistemi besleyecek tam modüler Gold sertifikalı PSU.
Bu parçaların yanına yaraşır 1080p ve 2K için performanslı 6700XT - 3070 vs. İyi bir ekran kartı.
Eğer bütçemiz el verir ise işlemci soğutucuda iyi olur.

Eskiden olsa tek tek ucuza getirirdik şimdi hazır sistem öneriliyor bu donanımlarda fiyat performans bir sistem düşünüyorum. Son olarak bütçem 15.000₺ fakat yetmeyeceğini biliyorum 20.000₺'e kadar yolu var. Umarım bu kez nasip olur.

Toplayacağın sisteme 2K + 27" + düz ekran + 1ms + IPS monitör olarak bu modeli öneririm.

Açıkçası bu fiyatlara tercih edilecek LG ve Viewsonic markaları olacaktır. Birkaç modelleri var yani bunu seçmek ve bulmak kolay zor olan bu monitörün hakkını verecek sistemi toplamak

Bu bütçeye 500GB 970 Evo Plus yerine 1 TB Crucial P5 sığdırabilirsiniz, daha mantıklı. Anakart olarak B550 Tomahawk da seçilebilir.
İkisi de olur, aradaki farka değmez ama HX çok daha iyidir.

Bu bütçeye 500GB 970 EVO Plus yerine 1 TB Crucial P5 sığdırabilirsiniz, daha mantıklı. Anakart olarak B550 Tomahawk da seçilebilir.
İkisi de olur, aradaki farka değmez ama HX çok daha iyidir.

Anakart kaç Mghz RAM destekliyor.
RAM'ler G.Skill'e göre uygun fakat kronik sorunlar vs. Yok değil mi?
SSD olarak sürekli aynı oyunu oynamam dolayısı ile 500GB yeterli olacaktır ayrıca hard disklerimde mevcut.
Power çok pahalı ve aşırı yüksek woltajlı 650W yeterli olacaktır.
Monitör ise 3500₺ bandını aşarsa diğer ekipmanlara bütçe kalmıyor.

Ekipmanlar hakkında bilgi yoktu konuda, o yüzden bütçeye göre önerdim.

Kronik sorunu yok belleklerin, G-Skill'den çok daha iyiler. RM750 fiyatını hak ediyor, çok pahalı da değil. Ekipmanlara bütçe kalması için anakartı B550 Tomahawk seçebilirsiniz, ikisi de 4800MHz üstünde belleğe destek veriyor.

SSD ve güç kaynağı attıklarımdan olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı