2K monitör tavsiyesi

PsychoG

Hectopat
Daha fazla  
R7 3800X ve 1080 Ti sistemim var ve muhtemelen 2080 Ti olarak güncellenecek. Zaten sorun da burada başlıyor. Monitör 144 Hz özelliğini sadece DVI-I (Dual link) ile bağlandığında verebiliyor ve örneğin 2080'de böyle bir seçenek yok. Monitör seçimi konusunda 2 sorum var:
1.'si MS yani piksellerin griden griye renk değiştirebilme hızı HZ gibi kullanıcıya bulanıklık olarak geri dönüşü olan bir durum olarak biliyorum, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. Bu durumda şu an kullandığım monitör ile 4 ms bir monitörde nasıl bir fark hissederim kestiremiyorum. İlk defa 144 Hz 1 ms bir monitör deneyimliyorum ve geçişim 60 Hz 5 ms IPS bir monitörden oldu. Örnek vermek gerekirse; oyunda kar yağan bir sahnede tank ile giderken eski monitörümde neredeyse hiçbir şey göremiyordum fakat şimdiki monitörde(BenQ XL2411) oldukça rahatım. 4 ms ile 1 ms arasındaki fark buna tekabül ediyorsa bu konforumun bozulmasını istemem açıkçası.
2.si HDR özelliği sanırım farklılıklar gösterebiliyor ve başarılı olanların fiyatları oldukça yüksek. Ama fark nedir, ne tercih edilirse sonuçları nasıl olur?
Bütçe: 3500 TL'yi geçmek istemiyorum ama piyasa berbat ve ileride pişman olacağım şeylerden kısmaktansa zorlamayı göze alabilirim.
Aranan özellikler:
-En az 24"
-En az 144 Hz(özel bir durum olmadıkça)
-1ms (tercih)
-HDR (asıl monitörü değiştirme sebeplerimden)
-Oyunda karanlık yerleri daha aydınlık gösteren ve bu konuda iyi çalışan bir teknoloji (MSI'ın See Clear in the Dark teknolojisi gibi)
-NVIDIA kartlarda da aktif edilebilen ve iyi çalışan FreeSync
-Kesinlikle 250 cd/㎡ üstü
-VA panel (özel bir durum olmadıkça)

Not: Ağırlık, görsel maksatlı aydınlatma, pivot gibi hareketlilik özellikleri, curve (iç bükey), ayakta şekil şukul önemli değil.

Bulduğum en iyi fiyat 3.165 TL ile MSI Optix MAG272QP – Redefine eSports rules | eSports Gaming Monitor | MSI sanki tüm özellikleri barındırıyor fakat HDR ve FreeSync özelliği, satış sonrası servis gibi durumlarda korkularım var. Ve başka nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
R7 3800X ve 1080 Ti sistemim var ve muhtemelen 2080 Ti olarak güncellenecek. Zaten sorun da burada başlıyor. Monitör 144 Hz özelliğini sadece DVI-I (Dual link) ile bağlandığında verebiliyor ve örneğin 2080'de böyle bir seçenek yok. Monitör seçimi konusunda 2 sorum var:
1.'si MS yani piksellerin griden griye renk değiştirebilme hızı HZ gibi kullanıcıya bulanıklık olarak geri dönüşü olan bir durum olarak biliyorum, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen. Bu durumda şu an kullandığım monitör ile 4 ms bir monitörde nasıl bir fark hissederim kestiremiyorum. İlk defa 144 Hz 1 ms bir monitör deneyimliyorum ve geçişim 60 Hz 5 ms IPS bir monitörden oldu. Örnek vermek gerekirse; oyunda kar yağan bir sahnede tank ile giderken eski monitörümde neredeyse hiçbir şey göremiyordum fakat şimdiki monitörde(BenQ XL2411) oldukça rahatım. 4 ms ile 1 ms arasındaki fark buna tekabül ediyorsa bu konforumun bozulmasını istemem açıkçası.
2.si HDR özelliği sanırım farklılıklar gösterebiliyor ve başarılı olanların fiyatları oldukça yüksek. Ama fark nedir, ne tercih edilirse sonuçları nasıl olur?
Bütçe: 3500 TL'yi geçmek istemiyorum ama piyasa berbat ve ileride pişman olacağım şeylerden kısmaktansa zorlamayı göze alabilirim.
Aranan özellikler:
-En az 24"
-En az 144 Hz(özel bir durum olmadıkça)
-1ms (tercih)
-HDR (asıl monitörü değiştirme sebeplerimden)
-Oyunda karanlık yerleri daha aydınlık gösteren ve bu konuda iyi çalışan bir teknoloji (MSI'ın See Clear in the Dark teknolojisi gibi)
-NVIDIA kartlarda da aktif edilebilen ve iyi çalışan FreeSync
-Kesinlikle 250 cd/㎡ üstü
-VA panel (özel bir durum olmadıkça)

Not: Ağırlık, görsel maksatlı aydınlatma, pivot gibi hareketlilik özellikleri, curve (iç bükey), ayakta şekil şukul önemli değil.

Bulduğum en iyi fiyat 3.165 TL ile MSI Optix MAG272QP – Redefine eSports rules | eSports Gaming Monitor | MSI sanki tüm özellikleri barındırıyor fakat HDR ve FreeSync özelliği, satış sonrası servis gibi durumlarda korkularım var. Ve başka nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum.
HDR konusunu pek bilmiyorum ama onun dışındaki tüm özellikleri barındıran bu modeli önerebilirim.

Evet HDR ile ilgili bir özellikten bahsedilmemiş. Bir de bu karanlık alanları aydınlatma ile ilgili bir özelliği yok sanırım.

HDR'ı tıpkı Nvidianın RTX teknolojisi gibi düşün. Yeni olmasa bile henüz hazır olan bir teknoloji değil ve zaten en üst HDR600 lük monitörlerde bile tam randımanlı tatminkar olmadığı söyleniyor. Giriş seviyesi olarak adlandırılıyor şu anda. Ms olayı ise eğer sadece competitive fps tarzı oyunlar oynamıyorsan 4ms ya kadar çıkabilirsin çok aşırı fark yaratmıyor. Ama hz en az 144 olmalı 2k da bile olsa. Aoc CQ27G2U Monitör 27 inches VA: Amazon.com.tr bu model yeni piyasaya sürülmüş bir model gayet iyi inceleme videoları var şu anda best budget 2k monitör olarak geçiyor. Göz atmanı tavsiye ederim. HDR desteği yok HDR desteği olsun dersen https://www.hepsiburada.com/msi-opt...-display-freesync-qhd-monitor-p-HBV00000HS9AX bu modele bakabilirsin. Oyun harici film izliyorum dersen https://www.hepsiburada.com/samsung...dr600-qhd-curved-qled-monitor-p-HBV00000BA2EM bu rtings.com seçtiği en iyi dark room 2k monitörü olarak geçiyor.

Samsung LC27HG70QQMXUF sipariş ettim. Bakalım ölü, sıkışmış piksel ve/veya ışık sızması gibi sıkça yaşanan problemler bakımından nasıl olacak. Bir süredir incelediğim bir monitördü zaten. Tavsiye için çok teşekkür ederim. Gelişmeleri en kısa zamanda buradan paylaşacağım.

Samsung LC27HG70QQMXUF sipariş ettim. Bakalım ölü, sıkışmış piksel ve/veya ışık sızması gibi sıkça yaşanan problemler bakımından nasıl olacak. Bir süredir incelediğim bir monitördü zaten. Tavsiye için çok teşekkür ederim. Gelişmeleri en kısa zamanda buradan paylaşacağım.
Paylaş dostum bende takipteyim Msi 272qp aldım iade edebilirim çünkü ghosting var başka sorunu yok. Sana gelsin testini yap çok sorun olmaz ise bende düşünüyorum o modeli.

Evet monitör geldi. Ben hasarsız aldım ve ilk andan ölü-sıkışmış piksel ve ışık sızması testlerini yaptım. Ölü yada sıkışmış piksele rastlamadım. Işık sızmasına gelirsek bir miktar var gibi ama ben bunun sorun bir seviye olacağını düşünmüyorum. Daha ayarlarını falan da çözmedim yani oyunlardaki karanlık alanları aydınlatma ile alakalı özellikte bir miktar açık geliyor ben ilk denediğimde hiç bir ayarına dokunmadan denedim. Belki bir miktar etkisi de olabilir.

Sonuç olarak kendi yorumumu 1-2 günlük deneyimimden vermem gerekirse;
-Ciddi anlamda hissiyatı hoş bir monitör.
-2K Windows kullanmak muazzam keyifli.
-Oyunlarda falan da oldukça hissedilir bir netlik oluşuyor.
-Piksellerin renk geçişinde de rahatsız edici bir şey fark etmedim ama testlerim sürüyor.
-Parlaklığına gelirsek hiç öyle söylenildiği gibi değil. Demişler ki "Parlaklık (Min.)300cd/m2" yani bu asgari olanı. "En Yüksek Parlaklık (Tipikal)600cd/m2 cd/㎡ " bu ayrıntıyı atlamamak gerek çünkü bu parlaklıkların gücünü gözlerinize ağrıtacak kadar vurabiliyor.
-Bu parlaklık HDR 600 oluşundan da belli. Zaten üstü HDR 1000 ve @Ali Güngör'ün de dediği gibi 2-3 monitör parası fark var arada. Ki şu ana kadar gözlemlediğim HDR deneyimi çok doyurucu.
-Kavis güzel bir şeymiş cidden ve oldukça ideal olmuş 1800R.
-Bu robotik kol olayını epey iyi yapmışlar. Ayağının masada kapladığı yer ise benim için sorun olacak bir şey değil ama benim elim yatkın diye mi bilmiyorum, bence çok rahat "Y" gibi olan ayak devre dışı bırakılarak masada sıkıştırmalı yada direkt bağlamalı bir sistem yapılabilir.
-Karanlık alanları aydınlatma olayı demiştik, çok deneyimim yok ama olanlar arasında gördüğüm en başarılı olan. Sebebi de muhtemelen renk doygunluğunun başarılı olmasından ve karanlık olan yerleri iyi algılamasından olsa gerek, hiç öyle parlaklığı dibini dayamış gibi beyaz perde koymadan etkili olabiliyor. Biraz abartınca o beyaz perde hissiyatı veriyor evet ama o zaman da hile niteliğinde. Gerçekten kimse saklanamaz yani.
-Menüde gezinme tuşu ve menü gayet güzel, akıcı.
-Şimdilik aklıma gelenler bunlar diye renkler kısmını sona bıraktım. Şöyle söyleyeyim; Yok böyle bir şey.

-Bir tek eksi söyleyebilirim; İçinden çıkanlar belgesine baktığımda opsiyonel olanlardan verdikleri olmasına rağmen DP kablo koymamışlar. SAMSUNG'un üstünde Premium High Speed /HEC yazan HDMI var sadece. Kıytırık bir modele benzemiyor yani.
-Bu sebeple henüz G-Sync desteğini deneyemedim. İnternette ki bilgilere göre uyumlu olduğu söylenmiş umarım aksi çıkmaz zira öncelikli sebeplerimdendi.

Özetlersek bana 3000 TL'ye mal oldu ve bu özellikleri 4000 TL gibi fiyatlara bile bir araya toplamıyorlar. Kesinlikle değer diye düşünüyorum.
Deneyimlerim arttıkça olumu ve olumsuz olan her şeyi yazmaya çalışacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı