2K monitörde 1080p görüntü kalitesi nasıl olur?

heyysanadiyom

Hectopat
Yer
İstanbulun batısı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Her gün akşamları 2-3 saat monitör arayışlarındayım her sitede her yoruma bakıyorum, kafam allak bullak.

En iyisini tabii ki aramıyorum fakat aldıktan sonra keşke demek üzecek beni.

Yeniliklere, teknolojilere baya uzak kaldım.

Özetle diyorum ki, 2K monitör alsam (27 veya 24 inç + G-sync + 144 Hz ve üzeri + IPS veya TN panel ) GTX 1070 veya 1080 ekran kartlarından birisiyle 1080p'de oyunları açsam görüntü kalitesinde çamurlaşma olur mu? Şöyle bir şey duydum " monitörü doğal çözünürlüğünden aşagıda kullanırsan görüntü kalitesi bozulur görüntüde çamurlaşma olur " doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bende senin gibi almışken 2k monitör alayım daha sonra sistem yükseltirsem birdaha almam diye düşündüm konu açtım aynı şekilde 1080p de görüntünün kötü olduğunu söylediler iptal edip 1080p aldım.

Kötü olur. Bunu anlaman için şu an kullandığın monitörde çözünürlüğü düşürüp 15 dakika internette gezinmen yeterli. Bulanık çamurlu gibi duruyor.

4K monitör kullanıyorum, rekabetçi oyunlarda 1080p kullanıyorum çok fazla rahatsız ettiğini söyleyemem tabi bunda ekran boyutumun da 24 inç olmasının etkisi gözardı edilemez. 2K monitörde de bir miktar fark edilecektir ama 2K monitör olduğunu bilmeyen farkı anlayamaz.

Bende bunlardan farklı şöyle bir bilgi vereyim,

1080p monitör alacaksın diyelim. Örneğin 21" 1080p monitör 27" 1080p monitörden daha kaliteli görüntü sunar. Çözünürlük aynı olsa bile ekran boyutu azaldıkça dpi (inç başına düşen piksel sayısı) artar. Bu nedenle ortada aynı çözünürlüğe sahip iki ekran varsa bu ikisi arasından küçük olanı diğerine nazaran daha iyi görüntü kalitesi sunacaktır.

Benim kullanacağım monitör ille de 1080p olacak diye bir düşüncem olsa 21" veya 23" falan monitör bakardım.

Fakat benim kullanacağım monitör ille de 27" veya 32" gibi büyük bir ekrana sahip olacak diye bir düşüncem olsa, bu sefer 2K'dan düşük çözünürlüğe sahip monitörlere bakmazdım.

Hocam 2k monitörde 1080p oyun oynamak tamamen ekran boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermekte.. 32inç 2k monitörde 1080p oynadığım zaman inanılmaz rahatsız edici bir bulanıklık oluyor ekranda.. Yani eğer hem 2k monitörüm olsun hemde 1080p ayarlayıp oynayayım dersen düşük ekran boyutlarını tercih etmelisin.

Monitörün optimum çözünürlüğü kadar keskin ve net olmuyor doğal olarak.
Fakat oyunları 2K da performanslı çalıştıracak bir grafik ayarı ile ayarlayabilirseniz 2K da oyunun da tadı başka oluyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı