2K monitörü 1080P çözünürlükte kullanmak

Hayır sırıtmaz. Eğer monitörünüz 4K olsaydı işte o zaman sırıtırdı. 2K’nın FullHd’den çok büyük bir çözünürlük farkı yok, yani en azından abartılacak kadar.
Yanlış çünkü 4K 1080p’nin tam katı olduğu için 1080p monitörle fark olmaz ama 2K’da kareler uyuşmuyor.

Bence alabiliyorsan 2k al 3070 alacaksın zaten . Soruna gelecek olursak evet bozuluyor ben şahsen öyle bir durumla karşılaştığımda örneğin rdr2 , 1080 high ayarlarda oynamak yerine 2k mid ayarlarda oynuyorum . Low bile oynasam 1080 çekmekten iyidir.

Senin anlayabileceğin şekilde anlatayım 1k çözünürlüklü monitörde 720p video izlersen direk gözün seçebiliyor. Aynı durum 2k içinde geçerli bir gariplik olduğunu anlıyor gözün :)

Dostlar neden daha kötü geliyor açıklayabilir misiniz? Sonuçta birden fazla pikseli birleştirip 1 piksel gibi gösteriyor.
Birden fazla pikseli birleştirip 1 piksel gibi göstermiyor. Örnek okarak, FullHd’nin 1 pikselini, 2K’nın 2 pikseline yayarak veya 4K’nın 4 pikseline yayarak gösteriyor ve FullHd’nin 1 pikseli büyüyüp dağılmış oluyor. Dolayısıyla görüntüde netlik kaybı yani bulanıklık meydana geliyor.

Şimdi aklıma şöyle bir fikir geldi eğer 2K monitör alıp 1080p oynamak isterseniz tam ekrandan çıkıp çözünürlüğü 1920x1080 yapın ekranda o kadar yer kaplasın etrafı da rahatsız etmesin diye siyah bir resim açabilirsiniz.

Dostlar neden daha kötü geliyor açıklayabilir misiniz? Sonuçta birden fazla pikseli birleştirip 1 piksel gibi gösteriyor.
Ya çok basit aslında bak gir şu an pcdeki herhangi bir oyuna bir alt 1080 altında bi çözünürlükte oyunu aç .Emin oynamak istemezsin o şelikde low ayara çekmek daha iyi olur.

@Hüzeyfe Daymaz

Bunun aradaki çözünürlük farkı ile ilgisi yok. 1080p 4K'da sırıtmaz zaten, gerçek 1080p olur.

4K'da 1080p açtığınızda her 4 piksel 1 piksel gibi görünür ve hiçbir fark olmaz.

Ama 2K'da açarsanız 1080p'nin 1 pikselini 2,6xx piksele yaymaya çalışır ve böyle bir şey mümkün olmadığından dengeler bozulur, bulanıklaşma olur.

Ayrıca 4K'da 1080p açınca büyüyüp dağildıgını soylemissiniz, buydugu dogrudur ama dagilmasi soz konusi degil.
@SHER-LOCKED sorunuza da cevap vermiş oldum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı