2x RTX 3060 Ti güç gereksinimi

Nuri şakar

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, mining için 2 tane RTX 3060 Ti kart almayı düşünüyorum. Acaba 750W 80+ güç kaynağı yeterli gelir mi? Yoksa 800-850'lere mi çıkmalıyım?

3X 3060 Ti ile prizden takılan akımı ölçen alet ile ölçüm yaptığımda bilgisayar Full yüklü çalıştığında 370 Watt'ı geçmediğini gördüm.

Videoda görüldüğü üzere kaliteli bir 600W PSU RTX 3090 beslemekte.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Power hesaplama sitelerinde tek 3060 Ti için 400W civarı gözüküyor hocam emin misiniz?

Hocam videoyu izlemediniz mi? Teknobiyotik test etmiş. Senin görmenden ziyade adam uygulamalı olarak göstermiş. Hangisi senin için daha geçerli? Bir firmanın gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz diyebilmesi kolay bir şey değil. Sorumluluk ister. Ek olarak kağıt üzerinde fazla 650 750W yazmalarının nedeni piyasadaki kalitesiz PSU'ları da baz alarak söyleniyor. Ben RTX 3070 de High Power 600W Gold kullanıyorum.

Firmaların PSU'yu yüksek tutmasının nedeni diğer bileşenlerin yüksek tüketimini de hesaba katmaktır. 11. Nesil Intel al 250W çeksin, yük altında 3060Ti 250-300W'a kadar çeksin. E bir de en az %10 boşta bırakmak var etti mi sana 600-650W.

Madencilikte daha az tüketirsin, işlemciye yük binmediği için daha az tüketir. Sistem bileşeni yok ki zaten tüketimi arttırsın.

Sonuç: Düz hesap 200W hesaplayarak 3060Ti'lara PSU seçersen sorun yaşamazsın pek.

Firmaların PSU'yu yüksek tutmasının nedeni diğer bileşenlerin yüksek tüketimini de hesaba katmaktır. 11. Nesil Intel al 250W çeksin, yük altında 3060Ti 250-300W'a kadar çeksin. E bir de en az %10 boşta bırakmak var etti mi sana 600-650W.

Madencilikte daha az tüketirsin, işlemciye yük binmediği için daha az tüketir. Sistem bileşeni yok ki zaten tüketimi arttırsın.

Sonuç: Düz hesap 200W hesaplayarak 3060Ti'lara PSU seçersen sorun yaşamazsın pek.
Peki hocam biraz işleri ilerletince tam 750 güç veren kaliteli bir power alsam 4 kartta anakartı da hesaba katarsak sorun yaratır mı acaba?

Peki hocam biraz işleri ilerletince tam 750 güç veren kaliteli bir power alsam 4 kartta anakartı da hesaba katarsak sorun yaratır mı acaba?
Güç kaynağının sadece Watt'ına bakmayın. Yeterli PCI kablosu var mı? 750W'larda genelde 4 tane GPU için kablo olmaz. Satadan PCI çeviriciler var ama önermem.

Yeni konular

Geri
Yukarı