2x16 GB RAM önerisi

Bütçe
2.300

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Anakart
ASUS TUF B450-Pro Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5600
Merhaba. Şu an 2x8GB Corsair Vengeance LPX RAM kullanıyorum. RAM'i 32 GB'a çıkarmak istiyorum fakat elimdeki RAM'lerin aynısından 2 tane daha alarak 32 GB mı yapsam, yoksa elimdeki RAM'leri satıp 2x16 GB mı alsam karar veremedim. (ASUS TUF B450 Pro anakart kullanıyorum. 4 adet RAM slotu var.)

Reddit'te konu açtım ve "alacağın RAM'lerin Dual ranked mi Single ranked mi olduğunu bilmen önemli" dediler. Ben Dual kit olarak satılan tüm RAM'ler Dual çalışıyor diye biliyordum ama Reddit'te böyle dediler ve kafam karıştı.

Kendim gezinirken İtopya'da şunu buldum: CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance RGB RS Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram | ITOPYA

Dediğim gibi Reddit'te yazılanlardan sonra kafam karıştı. Bu RAM'leri alırsam Dual channel olarak çalışacaklar mı? Ayrıca attığım RAM'lerin fiyatı RGB olmayan RAM modellerine çok yakın. Corsair markasına güvenerek listeme ekledim ama RAM'ler kaliteli midir? Overclock yapınca gecikme süresi artıyor tarzı bir yorum gördüm ama ben RAM'leri 3200MHz'e çekip kullanacağım. Ekstra overclock yapma gibi bir derdim yok. Fiyatının uygun olmasının sebebi, overclock için elverişli olmaması mıdır? Overclock yapmayacağımı göz önünde bulundurursak benim için yeterli midir bu RAM'ler?

Bu arada normalde RGB falan benim için önemli değildir fakat fiyat farkını az görünce almışken RGB olsun madem dedim. Eğer kalite olarak RGB olmayan modeller ile bariz farklar varsa RGB olması şart değil ama tek fark overclock için uygun olmaması ise o pek önemli değil. Söylediklerimi göz önünde bulundurarak tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Aynısından alın hocam 2 tane daha.

Tavsiyem 4x8 kullanmanız. Ben o yolu seçtim, seçmenin sebebi de 4x8 olarak kullanınca eğer ramler single rank ise (çoğu rank single rank) sistem dual rank olarak çalışıyor. Bunun da %5'e kadar performans verdiğini görmüştüm birkaç videoda.

Tavsiyem 4x8 kullanmanız. Ben o yolu seçtim, seçmenin sebebi de 4x8 olarak kullanınca eğer ramler single rank ise (çoğu rank single rank) sistem dual rank olarak çalışıyor. Bunun da %5'e kadar performans verdiğini görmüştüm birkaç videoda.

4x8 olunca single rank olan ramler nasıl dual çalışıyor mantığı nedir acaba dediğiniz şeyin? Eğer böyle bir şey varsa dediğiniz gibi yapıp aynısından 2 adet daha alacağım. Hem elimdeki ramleri satmaya uğraşmam hem de 1.000 lira ile kapatırım işime gelir. :)

14c61477-e43f-4647-abe2-7259a871aa1e.jpg

Gördünüz gibi single rank olunca ramde toplam 64b (ne olduğunu bilmiyorum) oluyor. Sisteminizin dual rank olarak çalışması için ramlerden toplam 256b gelmesi gerekiyor. 2x128 ile 4x64 de bu koşulları sağladığı için sisteminiz dual rank çalışıyor. 4 tane dual rank takılırsa ne olur o kadarını da bilmiyorum merak edip soracaksanız söyleyeyim.

Eki Görüntüle 1662238
Gördünüz gibi single rank olunca ramde toplam 64b (ne olduğunu bilmiyorum) oluyor. Sisteminizin dual rank olarak çalışması için ramlerden toplam 256b gelmesi gerekiyor. 2x128 ile 4x64 de bu koşulları sağladığı için sisteminiz dual rank çalışıyor. 4 tane dual rank takılırsa ne olur o kadarını da bilmiyorum merak edip soracaksanız söyleyeyim.

Teşekkürler. Sanırım 2 tane daha alıp 4x8 şeklinde kullanacağım. Fiyat olarak da daha uyguna geliyor elimdekileri satmakla uğraşmam hem. Bu arada CPU-Z'den baktım şu an kullandığım ramler single rank gözüküyor. Ben dual channel ile dual ranked mevzsunu karıştırmışım ikisini aynı şey diye biliyordum. Teşekkür ederim tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı