3.000 TL ekran kartsız sistem toplama

Bütçe
3.000TL

isimsizkahraman

Megapat
Makaleler
4
Yer
Akihabara
Merhabalar, arkadaşım 8 yıl önce aldığı PC'nin işlemcisini yakmış bulunmakta. Dolayısıyla piyasada parça bulamıyoruz ve bulduklarımız da bin TL gibi uçuk fiyatlar istiyor. O yüzden sistemini yenileme kararı aldık. Sistemde ekran kartı şimdilik eski PC'den kalan HD5000 Series olacak (tam model adını belirleyemedik, muhtemelen 5850) diğer parçalar sıfır toplanacak ve eski depolama birimi olan HDD yedek depolama olarak kullanılacak. Ekran kartını fiyatlar yerine oturduğu zaman almayı düşünüyor.

Arkadaşım kendi çapında müzik yapıyor ve rekabetçi oyunları oynuyor. Monitörü 60Hz o yüzden uçuk bir işlemciye gerek yok. Yaptığı müzikleri video olarak render alıp YouTube yüklediği için işlemci olarak 1600 AF düşündüm. Kutulu ve yanında fan gelmesi 3100 yerine tercih etmemi sağlayan bir diğer sebep.
Oyun dedik, render dedik, ses programlama vs dedik. O kadar program bir arada ve geleceğe dönük bir PC de olması için en az 16 GB şart. 2x8 3000MHz işini görecektir diye düşündüm.
Yeni sistemlerde SSD olmazsa olmaz. E şimdi dandik bir SSD de almamak lazım ama bütçemiz belli. O yüzden sorun çıkarmadığını düşündüğüm Patriot 240 GB SATA SSD hem sistemi hızlandırıp hem de uygun fiyatla işimizi görmemizi sağlayacak.
Açıkçası en çok düşündüğüm parçalardan biri oldu anakart. Bu kadar kısmak istemezdim ama bütçe 3K ve aşmak istemiyoruz.
Güç kaynağı ve kasa seçimine gelirsek, sistem fazla güç tüketmeyecek ve yeterli verimlilikte olduğunu düşündüğüm için SHP650 v2'yi seçtim.
Kasa konusu da bir başka muamma. Arkadaşım "ışıklı olsun yeter" dediği için düzgün bir seçim yaptığımdan emin değilim. RGB ayarlanmasına gerek yok çünkü anakart RGB desteklemiyor. Bu bağlamda hava alan idare eder bir kasa seçtim.
Eski sistemindeki kasa ve güç kaynağı neydi diye sorarsanız Everest kasa dandik bir şeydi.
Sizin daha iyi önerileriniz varsa duymak isterim. Sistemin siparişini yarın vereceğiz. Bütçe 3.000TL

Biraz aşılabilirse 10400F daha mantıklı olur gibi geldi, bilemedim. Kasayı şununla değiştirin:

Anakartı da şununla:

Gelecekte takacağı ekran kartına göre bir PSU belirlemenizi tavsiye ederim, SHP 650 iyi bir PSU değil.

Güç kaynağını bununla değiştirmenizi öneririm.

Teşekkürler değerlendireceğim.

Rampge'nin çöp kasasına 340 vereceğinize 60₺ daha verin adam akıllı bir kasa alın.

İşlemci 1600, 1600 AF satan bir site var onda da 1050₺ gibi bir rakam ortaya çıkmakta 3100 daha mantıklı olur bence.

Kasayı değiştirebilirim ancak bağlantısını eklemiş olduğum işlemci 12nm olan AF modelidir. Intel tarafında 10100F yerine 12 tred 1600 AF'nin render performansı daha iyi olacaktır. Ana amaç oyun değil oyun 2. planda ve 3100 işlemci için ekstra soğutucu almak gerekiyor (işlemci tray olarak satılıyor ).

Biraz aşılabilirse 10400F daha mantıklı olur gibi geldi, bilemedim. Kasayı şununla değiştirin:

Anakartı da şununla:

Gelecekte takacağı ekran kartına göre bir PSU belirlemenizi tavsiye ederim, SHP 650 iyi bir PSU değil.

PSU'yu High Power ile değiştiriyorum şimdi ancak 10400F ile 1600 AF arasında çok fazla fiyat farkı var, maalesef o kadar aşamaz bütçeyi.

İşlemci değiştirmektense sonradan 1ram eklemek daha iyidir 3100 civarı tutuyor ve önerim budur, anakartı indirim kovalarsanız 600 civarına alabilirsiniz.

İşlemci değiştirmektense sonradan 1RAM eklemek daha iyidir 3100 civarı tutuyor ve önerim budur, anakartı indirim kovalarsanız 600 civarına alabilirsiniz.

Eğer Anakartı;
Seçersem, sizin dediğiniz olur gibi. Ama 8GB RAM After Effects gibi programlarda sorun yaşar mı?

Eğer Anakartı;
Seçersem, sizin dediğiniz olur gibi. Ama 8 GB RAM After Effects gibi programlarda sorun yaşar mı?
Kısa zamanda 8 GB RAM daha eklerseniz büyük bir sorun yaratmaz.

Eğer Anakartı;
Seçersem, sizin dediğiniz olur gibi. Ama 8GB RAM After Effects gibi programlarda sorun yaşar mı?
Yaşatır. Framelerde takılma yaşarsın.

Sistemi şu şekilde sipariş verdik:
-i5 10400F.
-MSI H410M PRO.
-16 GB 2x8 3000MHz CL16 Apacer Panther RAM.
-480GB Patriot Burst SATA SSD.
-Performax xenom kasa ( umarım kalitelidir).
-Sharkoon SHP650 V2 (High Power 700W'ın fiyatı 525TL olmuş).
Toplam fiyat 3.3K civarı tuttu, yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı