3.500 TL Bilgisayar Tavsiyesi

Sistemin son hali budur o zaman hocam. :)

Gayet güzel sistem. Güle güle kullanın hiç problem çıkarmaz. Ama düşünmeden edemiyorum. Neden i7 6700? 3-4 yıl içinde grafik kartı yenilemeyi düşünüyor musunuz? GTX 1080 civarında bir kartı rahat çalıştırabilecek bi işlemci çünkü i7 6700. Grafik kartı yenilemeyi düşünmüyorsanız israftır fikrimce. Ama değiştirmeye kalktığınızda tabi ki rahat edersiniz ama belki daha iyi bi grafik kartı için daha güçlü bir PSU'ya ihtiyacınız olacak ve tabi daha iyi bir monitör isteyeceksiniz. Masraf olur biraz.

Bence ekran kartı MSI Gaming X alınabilir, SSD boyutu arttırılabilir ve daha çok fanlı, bence daha şık bi kasa seçilebilir.
sad.png

Bu kadarı lüks tabi. Harcamayacağım o kadar deniliyor ise 3800TL'ye(kur:3.63) Sapphire, 120GB SSD ve sizin seçtiğiniz DARK kasa seçilebilir. Uzun da ömürlü olur. Alacağınız Freesync özellikli bir monitör için para saklamış da olunur. Mantıklı da olur. Sizin paylaştığınız ekteki sistem de gayet sağlıklı ve performanslı. Benim fikirlerim bunlar. Yeni bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Gayet güzel sistem. Güle güle kullanın hiç problem çıkarmaz. Ama düşünmeden edemiyorum. Neden i7 6700? 3-4 yıl içinde grafik kartı yenilemeyi düşünüyor musunuz? GTX 1080 civarında bir kartı rahat çalıştırabilecek bi işlemci çünkü i7 6700. Grafik kartı yenilemeyi düşünmüyorsanız israftır fikrimce. Ama değiştirmeye kalktığınızda tabi ki rahat edersiniz ama belki daha iyi bi grafik kartı için daha güçlü bir PSU'ya ihtiyacınız olacak ve tabi daha iyi bir monitör isteyeceksiniz. Masraf olur biraz.

Bence ekran kartı MSI Gaming X alınabilir, SSD boyutu arttırılabilir ve daha çok fanlı, bence daha şık bi kasa seçilebilir.
Eki Görüntüle 216278

Bu kadarı lüks tabi. Harcamayacağım o kadar deniliyor ise 3800TL'ye(kur:3.63) Sapphire, 120GB SSD ve sizin seçtiğiniz DARK kasa seçilebilir. Uzun da ömürlü olur. Alacağınız Freesync özellikli bir monitör için para saklamış da olunur. Mantıklı da olur. Sizin paylaştığınız ekteki sistem de gayet sağlıklı ve performanslı. Benim fikirlerim bunlar. Yeni bilgisayarınız şimdiden hayırlı olsun.

Sistemin daha uzun ömürlü olması için i7 seçtim. Belki de haklısınız israf olacak. Ekran kartını MSI ile değiştirebilirim. Kasayı ben de değiştirmek istiyorum fakat N10'da güç kaynağı yok. Oradan da bayağı masraf çıkıyor gereksiz yere. Güç kaynağı olan şık bir kasa önerebilirseniz sevinirim.

TÜRMODEL
ANAKARTMSI Z170A TOMAHAWK INTEL Z170A SOKET 1151 DDR4 3600MHZ(O.C)HDMI&DVI ANAKART
İŞLEMCİIntel Core i5 6500 Soket 1151 3.2GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
EKRAN KARTIMSI GEFORCE GTX1050 Tİ 4GB OC GDDR5 128BİT NVİDİA DX12 EKRAN KARTI
RAMCRUCİAL 16GB (4X4GB) BALLİSTİX ELİTE DDR4 2666MHZ CL16 1.2V PC RAM
SSDSAMSUNG 250GB 750 EVO SATA 3.0 (OKUMA 540MB / YAZMA 520MB) SSD
KASACOOLER MASTER ELITE RC-431 500W MİDT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
[TBODY] [/TBODY]
3700TL

Son bir sistem daha çıkardım. Ekteki sistem mi yoksa bu mu dersiniz? :)

Eki Görüntüle 216278

Siz sanırım i7'yi önermiyorsunuz değil mi? Mevcut sistemden yalnızca işlemciyi değiştirmemi söylüyorsunuz.

Eki Görüntüle 216278

Son olarak şunda karar kıldım hocam. Hangisi dersiniz?

Dosya Ekleri

• 6.png
    6.png
    24,6 KB · Görüntüleme: 71
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    32,6 KB · Görüntüleme: 61
Son bir sistem daha çıkardım. Ekteki sistem mi yoksa bu mu dersiniz? :)

Siz sanırım i7'yi önermiyorsunuz değil mi? Mevcut sistemden yalnızca işlemciyi değiştirmemi söylüyorsunuz.

Son olarak şunda karar kıldım hocam. Hangisi dersiniz?

i5 6500 da seçebilirsiniz. Çok yakınlar birbirlerine. Ben RX 480 ve i5 6400 kullanıyorum işlemciye en yük bindiren oyunda dahil kullanımı %60 civarında geziyor, %85in üzerine çıktığını nadiren görüyorum. i7 6700 güzel bi seçim tabi ama grafik kartı seçimi daha önemli oyun için. 1500TL lik işlemci ile 1200TL lik grafik kartı seçilirse ilerde grafik kart güncellemesi düşünülmüyorsa güzel bi seçim olmaktan çıkıyor. i5 6600'lı kurduğun sistemde i5 6400 veya i5 6500 seçebilirsiniz. Anakartı da Asrock H170 yapabilirsiniz çekinmeden. Asrock anakartlar yorumlarını okuduğum kadarıyla kaliteli.

Dediğim gibi, ilerde grafik kartı değişeceğim diyorsanız i7 6700 veya daha üst bi işlemci senin işini görecek. Benim önerim sadece aynı sistemle aynı performansı daha ucuza alman hatta sistemden daha iyi yararlanabilmen için.

i5 6500 da seçebilirsiniz. Çok yakınlar birbirlerine. Ben RX 480 ve i5 6400 kullanıyorum işlemciye en yük bindiren oyunda dahil kullanımı %60 civarında geziyor, %85in üzerine çıktığını nadiren görüyorum. i7 6700 güzel bi seçim tabi ama grafik kartı seçimi daha önemli oyun için. 1500TL lik işlemci ile 1200TL lik grafik kartı seçilirse ilerde grafik kart güncellemesi düşünülmüyorsa güzel bi seçim olmaktan çıkıyor. i5 6600'lı kurduğun sistemde i5 6400 veya i5 6500 seçebilirsiniz. Anakartı da Asrock H170 yapabilirsiniz çekinmeden. Asrock anakartlar yorumlarını okuduğum kadarıyla kaliteli.

Dediğim gibi, ilerde grafik kartı değişeceğim diyorsanız i7 6700 veya daha üst bi işlemci senin işini görecek. Benim önerim sadece aynı sistemle aynı performansı daha ucuza alman hatta sistemden daha iyi yararlanabilmen için.
Açıkçası grafik kartı güncellemesi yapmayı düşünürüm. Asrock ile MSI vesaire arasındaki farkı bilmiyorum. Fakat gerçekten arada iyi bir fiyat farkı var. Asrock'un herhangi bir eksiği yoksa elbette tercih edebilirim. Ben sistemin daha uzun vadeli olmasını istiyorum. Sizin öneriniz üzerine şu şekilde güncelledim.İşlemciyi i5 yapıp ekran kartını yükseltmek nasıl bir seçim olur sizce?

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    26,2 KB · Görüntüleme: 66
i5 7500 ve Sapphire Nitro+ RX 480 4GB kullanıyorum. Witcher 3 ultra ayarlarda sabit 60fps alıyorum. İşlemcinin %76'sı kullanılıyor.

İ7 ileriye dönük düşünülebilir. Şu an için oyun performansına bir etkisi olmaz.

i5 7500 ve Sapphire Nitro+ RX 480 4GB kullanıyorum. Witcher 3 ultra ayarlarda sabit 60fps alıyorum. İşlemcinin %76'sı kullanılıyor.

İ7 ileriye dönük düşünülebilir. Şu an için oyun performansına bir etkisi olmaz.
Haklısınız. Sapphire'den memnunsunuz sanırım? MSI ile çok fark var mı arada? Sizin önerinizle topladığım sistem daha makul bir seviyeye geldi. İki sistem arasındaki fiyat farkına değer mi sizce?

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    49,7 KB · Görüntüleme: 61
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı