3 boyutlu yazıcılar sağlığa zararlı mı?

kqqk13

Hectopat
3 boyutlu yazıcıları ilk kez 4 ay önce gördüm ve ilk yazıcım olarak Ender 3 v2'yi satın aldım. Sürekli bulunduğum ve uyuduğum odada 2 ay aktif olarak kapalı bir dolabın içinde pla ile baskı aldım. Geri kalan 2 ay ise pek baskı almadım ve aldığım kısa (3 saatlik) baskılarda ise dışarıdaydı. Özellikle odada cam sonun kadar açık değilken baskı aldığım zaman biraz da acemi olduğum için ilk katmanın yapışmasını sağlamak için yazıcının yanında ayar yapıyordum ve bu sürede boğazımda ağrılar oluşuyordu. Bu ağrılar az da hala devam ediyor.

3 boyutlu yazıcıların diğer komponentlerinin sağlığa zararlı olma ihtimali neredeyse hiç yok ama sorun baskı sırasında plastiği eritirken oluşan gözle görülemeyecek hatta maskelerden bile geçebilecek kadar küçük mikro partiküller oluşturması. Bence bu teknoloji daha çok yeni olduğu için, kullanan kullanıcılar genelde hobi amaçlı az baskı aldığı için ve çok kullanıcı kitlesine ulaşıp bu sorunlar çok kişiye ulaşmadığı için mikro partiküller çok dikkate alınmıyor. Yakın zamanda kapalı sistem bir yazıcıya geçip evin içinde değil de dışarısında çalıştırmayı düşünüyorum.

Sizin bu konuda görüşteriniz nedir? Gerçekten uzun süreçte zararlı olabilecek bir konu mu? @Siyah Martı siz böyle bir sorun ile karşılaştınız mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ben böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Bu arada benim kullandığım yazıcı markalı değildi kendim yapmıştım onunla bir alakası var mıdır bilmiyorum.

Son düzenleme:
3 boyutlu yazıcıları ilk kez 4 ay önce gördüm ve ilk yazıcım olarak ender 3 v2'yi satın aldım. Sürekli bulunduğum ve uyuduğum odada 2 ay aktif olarak kapalı bir dolabın içinde pla ile baskı aldım. Geri kalan 2 ay ise pek baskı almadım ve aldığım kısa (3 saatlik) baskılarda ise dışarıdaydı. Özellikle odada cam sonun kadar açık değilken baskı aldığım zaman biraz da acemi olduğum için ilk katmanın yapışmasını sağlamak için yazıcının yanında ayar yapıyordum ve bu sürede boğazımda ağrılar oluşuyordu. Bu ağrılar az da hala devam ediyor.

3 boyutlu yazıcıların diğer komponentlerinin sağlığa zararlı olma ihtimali neredeyse hiç yok ama sorun baskı sırasında plastiği eritirken oluşan gözle görülemeyecek hatta maskelerden bile geçebilecek kadar küçük mikro partiküller oluşturması. Bence bu teknoloji daha çok yeni olduğu için, kullanan kullanıcılar genelde hobi amaçlı az baskı aldığı için ve çok kullanıcı kitlesine ulaşıp bu sorunlar çok kişiye ulaşmadığı için mikro partiküller çok dikkate alınmıyor. Yakın zamanda kapalı sistem bir yazıcıya geçip evin içinde değil de dışarısında çalıştırmayı düşünüyorum.

Sizin bu konuda görüşteriniz nedir? Gerçekten uzun süreçte zararlı olabilecek bir konu mu? @Siyah Martı siz böyle bir sorun ile karşılaştınız mı?

Şahsen ben yıllardır kendi odamda baskı alıyorum. Hatta uyurken ben ve yazıcı arasında 30-40 cm fark oluyor. Ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.

Benim bu konuda bahsettiğim filament türleri ve çıkardıkları kokuların zararları değil. Ben her filament tarafından oluşturulan koku gibi bir unsuru olmayan mikro partiküllerden bahsediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı