3 dil bilmediğim için kötü hissetmek

Bazen okuyamadığınızı düşünüyorum...
Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe değil mi? Burada yaşayan herkes Türkçe'yi öğrenmeli. Yurtdışından tatil için gelen bir insan bile azıcık bir şey öğrenip gelirken, burada yaşayan birinin Türkçe öğrenmesi şart. Kürtçe ileride hiçbir işine yaramayacak bir dildir. Kürtçe öğrenmek vakit kaybıdır.

Hocam öğrenmesin demiyorum? İngilizce de öğrensin.

İşte sorun da bu değil mi? "biz öğrenmeyelim onlar öğrensin" siz böyle rekabet ettikçe sanki ortada 2 düşman varmışçasına, bu ülke gelişmez. Hatta aksine geriye gider.

T.C.'nin resmi dili Türkçe Türkiye'de yaşıyorsa öğrenecek Türkçe.

Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe değil mi? Burada yaşayan herkes Türkçe'yi öğrenmeli. Yurtdışından tatil için gelen bir insan bile azıcık bir şey öğrenip gelirken, burada yaşayan birinin Türkçe öğrenmesi şart. Kürtçe ileride hiçbir işine yaramayacak bir dildir. Kürtçe öğrenmek vakit kaybıdır.
Yanlış bildin benim işime yaradı. Halen Kürt arkadaşlarım var çok samimi olduğum.
Niye kürtçe gibi boş bir dili öğrenelim gitsin ingilizcesini geliştirsin.
Boş mu? İkisini de öğrensin zoruna mı gidiyor?
İşte arkadaşlarda diyor ki öğrenilmesi çok gerekmeyen bir dil. Eğer sık sık Doğu'da ki ıssız bir Kürt köyüne gidilmedikçe öğrenmeye gerek yok. Boş yatırım yan, öğrenilmesi daha iyi olacak bir sürü dil var.
Sık sık gezen biri olarak olmazsa olmaz diyorum bazen.
Zaten dediğim gibi, doğu illerini gezerken işinize yarar dedim.

Yanlış bildin benim işime yaradı. Halen Kürt arkadaşlarım var çok samimi olduğum.

Boş mu? İkisini de öğrensin zoruna mı gidiyor?

Sık sık gezen biri olarak olmazsa olmaz diyorum bazen.
Zaten dediğim gibi, doğu illerini gezerken işinize yarar dedim.
Mantıklı seçimler her zaman daha iyidir. Arnavutça biliyorum, ileride pek işime yaramayacak. Daha evrensel bir dil öğrenmek isterdim. İngilizce yanına Fransızca gibi.

Mantıklı seçimler her zaman daha iyidir. Arnavutça biliyorum, ileride pek işime yaramayacak. Daha evrensel bir dil öğrenmek isterdim. İngilizce yanına Fransızca gibi.
Haklısınız hocam. Fakat ben öğrenmesin demedim öğrense ne mutlu kendisine.
Kürt arkadaşın yok demedim ben. Diyorum ki yaşadığın ülkenin resmi dilini bir zahmet öğrensinler.
Bende dedim ki ''çoğu Türkçe konuşabiliyor zaten.''
Onun yerine Arapça öğrenelim bence. Kürtçe'den daha çok Arapça konuşuluyor ülkede.
Onu da öğrensinler ne güzel.

Yeni konular

Geri
Yukarı