3. dil olarak hangi dili öğrenmeliyim?

Yuny

Hectopat
Makaleler
2
İngilizce'ye 2 aydır abanıyorum ve gayet iyi bir ilerleme kaydettim aynı zamanda gördüğüm ve duyduğum şeyleri anlamaya başladıkça çok farklı bir tatmin duygusu yaşıyorum o da çok hoşuma gidiyor. İngilizce'de katetmem gereken daha çok yol var. Günden 1.5 saat İngilizce çalışıyorsam yan tarafta da 20-30 dakika çalışarak yavaştan bir dil öğrenmek istiyorum. İngilizce'ye bir gün hakim olursam öbür öğreneceğim dile geçebilirim. Hangi dil?

Yapmak istediğiniz işe göre değişir biraz. Hangi iş nerede iyi para getiriyorsa, dünya üzerinde o işte hangi diller çok kullanılıyorsa onlara bakmak gerekir. Bir de ana diller var dünyada. Mesela hackerlik işleri ile uğraşan birisi Rusça ve Çince de öğrenmeli. Bir sanayi firmasında çalışıyorsan da Almanca, Fransızca ve İspanyolca derdim açıkçası.

Gelecekteki meslek planına ve dili kullanım amacına göre değişir bu seçim. Bazı meslek grupları için Almanca, Rusça, Fransızca öğrenmek gerekebilir. Eğer mesleki açıdan değil de mümkün olduğu kadar fazla farklı milletten çok sayıda insanla iletişim kurmak için öğrenmek istiyorsan İspanyolca öğrenebilirsin. Çekimler ve istisnalar hariç öğrenmesi çok zor değil, 8 ay gibi bir sürede B2 düzeyine gelip geri kalanını zamanla geliştirebilirsin.

İspanyolca öğrenirsen sonrasında Fransızca ya da İtalyancaya geçebilirsin. İtalyanca bilmiyorum ama İngilizce, İspanyolca ve Fransızcaya hakimim, öncesinde İngilizce ve İspanyolca bilmek bana Fransızca öğrenirken inanılmaz kolaylıklar sağladı. 3. ayda konuşmaya başladım Fransa'da, 6. ayda Paris'te Fransızca iş mülakatı yaptım ve 8. ayda da B2 sınavını verdim.

Geri
Yukarı