3 katlı evde internet nasıl bağlanmalı?

demircaner

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,

Yaklaşık 1.5 - 2 ay sonra 3 katlı bir eve taşıcağız taşınacağımız evde kablosuz internetin evin her yerine iyi çekmesini istiyorum.

İnternetten araştırdığım üzere daha iyi bir bağlantı için yapabileceğim 2 seçenek var (modem orta katta duruyor):
3 kata da farklı routerlar koyabilirim bu sayede her katta farklı bir kablosuz ağ olur veya bunun yerine TP-Link deco serisi veya farklı markaların yaptığı mesh sistemleri kullanabilirim. İnternetten mesh sistemlerin yorumlarına baktığımda biraz kafam karıştı bazıları çok düzgün çalışırken bazıları da çok kötü sonuçlar verebiliyor.

Kafama takılan soru ise 3 farklı router ile tek bir ağ oluşturabilir miyim? Yoksa hazır mesh sistemler işimi rahat rahat halleder mi?

Bunun yanında 3. katta 3 oda olacak 1. oda da bir (1) bilgisayar, 2. oda da bilgisayar, televizyon, PlayStation olacak.
Ayrıyeten 1. ve 2. katta da birer televizyon yanlarında ise Digitürk, Mi Box vs. aletler olacak.
Bütün bu aletlere de kablolu bağlanmak istiyorum.

Varsayalım ki, 3 farklı router ile 3 farklı ağ oluşturdum evin her yerinde kablosuz bağlantı güzel ve sorunsuz çalışıyor. 3. kattaki bilgisayarlara kabloyu nasıl çekerim? Router/modemlerde en fazla 4 adet çıkış olur ve routerın durduğu yerde 3. katın ortasında kablolar güzel durmaz.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir 😁

Evin altyapısını ek olarak koydum bu arada.

Bir de hangi internet servis sağlayıcısını tercih etmeliyim, hangisini kullanıyorsunuz, memnun musunuz?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-07-13 17.21.43.png
    Ekran Resmi 2021-07-13 17.21.43.png
    516,3 KB · Görüntüleme: 61
  • Ekran Resmi 2021-07-13 17.23.48.png
    Ekran Resmi 2021-07-13 17.23.48.png
    509,6 KB · Görüntüleme: 63
  • Ekran Resmi 2021-07-13 17.25.39.png
    Ekran Resmi 2021-07-13 17.25.39.png
    577 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleyen: Moderatör:
Orta kata kaliteli bir modem alırsanız her katta çeker diye düşünüyorum. Biz de 3 katlı yazlık aldık yeni. Tp link archer ax90 almayı düşünüyorum.

Öncelikle merhaba,

Yaklaşık 1.5 - 2 ay sonra 3 katlı bir eve taşıcağız taşınacağımız evde kablosuz internetin evin her yerine iyi çekmesini istiyorum.

İnternetten araştırdığım üzere daha iyi bir bağlantı için yapabileceğim 2 seçenek var (modem orta katta duruyor):
3 kata da farklı routerlar koyabilirim bu sayede her katta farklı bir kablosuz ağ olur veya bunun yerine TP-Link deco serisi veya farklı markaların yaptığı mesh sistemleri kullanabilirim. İnternetten mesh sistemlerin yorumlarına baktığımda biraz kafam karıştı bazıları çok düzgün çalışırken bazıları da çok kötü sonuçlar verebiliyor.

Kafama takılan soru ise 3 farklı router ile tek bir ağ oluşturabilir miyim? Yoksa hazır mesh sistemler işimi rahat rahat halleder mi?

Bunun yanında 3. katta 3 oda olacak 1. oda da bir (1) bilgisayar, 2. oda da bilgisayar, televizyon, PlayStation olacak.
Ayrıyeten 1. ve 2. katta da birer televizyon yanlarında ise Digitürk, Mi Box vs. aletler olacak.
Bütün bu aletlere de kablolu bağlanmak istiyorum.

Varsayalım ki, 3 farklı router ile 3 farklı ağ oluşturdum evin her yerinde kablosuz bağlantı güzel ve sorunsuz çalışıyor. 3. kattaki bilgisayarlara kabloyu nasıl çekerim? Router/modemlerde en fazla 4 adet çıkış olur ve routerın durduğu yerde 3. katın ortasında kablolar güzel durmaz.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir 😁

Evin altyapısını ek olarak koydum bu arada.

Bir de hangi internet servis sağlayıcısını tercih etmeliyim, hangisini kullanıyorsunuz, memnun musunuz?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ve şaka bir yana hocam ortaya kata kaliteli bir internet alın diğer katlarda ise bunu internet hız artırıcı ile destekleyin https://www.hepsiburada.com/mercusys-mw300re-300-mbps-kablosuz-menzil-genisletici-p-HBV00000ETJRS mesela bunun gibi hocam.

Merhabalar, bahsettiğim eve taşındık fakat bazı değişikliler oldu.

Not: Tercihimi TurkNet'den yana kullandım. taşınalı birkaç gün oldu. şimdilik vadettikleri hızı fazlasıyla alıyorum. İnşallah hep bu şekilde devam eder.

Bir elektrikçiyle konuştum ve telefon hattı yanında 2. katta -modeminde bulunduğu kat- televizyonu koyduğumuz yerin yanına internet çekti. buradaki interneti bir Switch yardımıyla hem alt kata gönderecektim hem de orta katta televizyona, digiturk'e vs. kablolu bağlanacaktım fakat Switch ile alt kata gönderdiğimizde alt katta bilgisayarda yaklaşık 60-70 Mbps daha düşük hızlar aldım. Daha sonra sorunu anlamak için başka cihazlarda da aynısını denedim sonuç yine kötü çıktı. Bu sefer aradaki Switch'i ortadan kaldırıp orta katta bir laptopu gelen hattan direkt kablolu bağlayıp hız testi yapınca değerler normal çıktı. Sorunun Switch'de olduğunu böylece anladım sonra aradan Switch'i kaldırıp bir Ethernet kablo uzatma aparatı ile orta kata gelen hattı direkt aşağı gönderince alt katta sorun çözülmüş oldu.

Orta kata gelen hat bu şekildedir:
1.jpg

Alt kata gelen hat bu şekildedir:

2.jpg

Fakat birkaç problem daha var;

-Alt kata sadece bir Ethernet çıkışı var ama ben 3-4 cihazda kablolu bağlantı istiyorum.

-Üst katta Switch interneti çok yavaşlatıığı için orta kattaki televizyona kablolu bağlanamadım, direkt aşağı kata yönlendirdim kabloyu. (Aslında orta katta bir tane ethernet çıkışı olsa yeter o yüzden linke eklediğim aletin ikilisi olsa işimi görür diye düşünüyorum)

https://www.hepsiburada.com/irenis-...wVKrD1OFYdaO-bF6zrRoCKN4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

- Ayrıca üst katta (3) ve alt katta (1) kablosuz ağ zayıf oluyor 5 GHz bağlanmak istiyorum.

Bütün bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İlk önce yukarıda bahsettiğim önceki konumu okursanız daha iyi anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Umarım kendimi iyi ifade edebilmişimdir.

Dosya Ekleri

• Opera Anlık Görüntü_2021-11-21_105752_www.speedtest.net.png
    Opera Anlık Görüntü_2021-11-21_105752_www.speedtest.net.png
    35,8 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı