3 pin fan çoklayıcı önerisi

Scienitive

Hectopat
Kasamda CPU fanıyla birlikte toplam 6 adet fan bulunmakta. Anakartımda CPU fan girişiyle birlikte 2 fan girişi bulunmakta ve güç kaynağımın üzerinde 3 adet Molex bulunmakta. CPU fanının kaç pin olduğunu bilmiyorum fakat geriye kalan 5 adet kasa fanım 3 pinli yani PWM desteklemiyorlar.

Acaba CPU fanını anakart üzerinde CPU_FAN bölümüne bağlasam, bir adet şu üründen alıp anakartın SYS_FAN1 bölümüne takıp üzerine 3 tane kasa fanı bağlasam ve bir adet de şu üründen alıp PSU Molex üzerinden 12V tam güç kısmına geri kalan 2 fanı bağlasam tüm fanlarımı sorunsuz çalıştırabilir miyim?

Anakart: Gigabyte B450M S2H.
PSU: Sharkoon 650W 80+

Not: Fanlarımın üzerinde molex bağlantısı bulunmuyor sadece 3 pin bağlantısı bulunuyor.

Hocam fanları kontrol etmek gibi bir derdin yoksa hepsini molex'e bağla gitsin. Anakart'a da bir fan bağlarsın. İşlemcinin yeri zaten belli.
Fanları kontrol etmek gibi bir derdim yok. O zaman 2 tane şu üründen 1 tane de şu üründen mi alayım? 2 tane ekstra alma sebebim 4lü molex çeviricinin iki pini 12V tam güç verirken diğer ikisi 5V düşük güç vermesi. Sizce mantıklı mı?

Herkes farklı diyor kesin bilgi yok. Yeni anakartlar 1A kadar destekliyor diyorlar. 0.30A'lik 3 fan bağlanabilir. Servis 500mA diyor bu durumda 2 fan bile tehlikeli diyor.
Fanlarım 0.2A güç çekiyor anakartım 1A güç veriyor. Şu ürün 3'e bölüyor yani toplamda 0.6A güç çektirecek bu da problem yaratmaz diye düşünüyorum eğer hesaplaması bu şekildeyse tabii. Yanlış mı düşünüyorum?
Dostum ben SYS_Fan1 ve CPU_fan yerine 3'er adet bağliyacam. Anakartı gözden çıkardım bir şey olursa yazarım 😂.
Bol şans sana :D

Zaten 3 pinli oldukarı için anakarta bağlamam veya PSU'ya bağlamam fark eder mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı