3 pin kasa fanını 2 pin PSU fanına dönüştürme

ecannar

Hectopat
Daha fazla  
Kullanmış olduğum PSU Cooler Master Elite V3 600W. Kronik olarak fanı çok sesli çalıştığı için bilgisayarı ilk aldığımda 3 pinlik kasa fanı taktım, bu fanı PSU'dan kontrolcüye bağladım fakat yarın 4 pinlik PWM fanlara geçeceğim o yüzden 3 pinlik fanı takacak slot bulumuyor. Ben de bunun yerine 3 pinlik ve 2 pinlik fanın kablolarını kesip 3 pine 2 pinlik kabloyu bağlamak istiyorum + - olarak, bu şekilde fan voltaj ile hız kontrolü yapar mı? Kesmem gereken hangi kablolar, yani sarı ve kırmızı kabloyu 3 pinlik fanımdaki hangi kablolara takacağım? 3 pinlik fanımın kablosu siyah renk, sadece kablonun birinde gri şekilde kesik çizgiler var. Bilen anlayan arkadaşlar için dönüş bekliyorum, iyi forumlar.

60ab3722-8fef-48c8-b687-440d096bd351.jpg

aktiftir

Son düzenleme:
Resime baktımda sanırsam en sağ ve ortadaki kablodan güç alıyor sadece ben bikaç gün içinde kesip birleştirerek bağlayacağım, deneme yanılma olarak en fazla ne olabilir ki, buraya atarım
Kesip elektrik bantıyla bantlamak uzun vadede sağlıklı değil. Zamanla oksitlenebiliyor. Ben lehimle, eriyen kablo koruyucuyla, cartla curtla uğraşmak istemediğim için sipariş ettim. Türkiye'de çok araştırdım ama maalesef satılmıyor şu 5 kuruşluk çevirici.

Resime baktımda sanırsam en sağ ve ortadaki kablodan güç alıyor sadece ben bikaç gün içinde kesip birleştirerek bağlayacağım, deneme yanılma olarak en fazla ne olabilir ki, buraya atarım
Merhaba dostlar, arkadaşımız nasıl yaparım diye tavsiye almak istemiş. Öncelikle bu iş için kenarda duran ucunu keseceğimiz 5v 2a yada 12v 1a adaptörü elimize alıyoruz küçük ucunu kestik kırmızı(+) ve siyah(-) olmak üzere karşısındaki 3 pinden ikisine bağlıyoruz ve adaptörü fişe takıyoruz, çalışıyor ise boşta duran kabloyu (+)ve(-)'den birine bağlayıp denemek suretiyle son noktayı koyuyoruz. İyi günlerde kullanın hayırlı olsun ♠

Geri
Yukarı