3 pinli fanları 4 pinliye çevirme

Kaan Ozdas

Femtopat
Bilgisayarımı topladım, kasam Sharkoon rev200 kasanın içindeki 5 fan da 3 pinli. Anakart Gigabyte Z390 GAMING X bu anakartta ne yazık ki 3 pin girişi yokmuş sadece 4 pin girişi varmış. İnternetten baktım Deepcool'un bir tane kontrolörü var ama pahalı. Hem ucuz hem de 5'ten fazla 3 pin girişi olan ve hepsini 4 pin e çeviren bir kontrolör var mıdır?

Dostum anakartındaki 4 pinli PWM kasa fan girişlerine 3 pinli DC kasa fan kablolarını takabilirsin, sorun olmaz.
Hızları da DC Mode'dayken ayarlayabiliyorsun.
Ama anakartında 3 tane kasa fan girişi varmış, kasada fan güç kablosu için splitter olmamasına şaşırdım.
Onun için şöyle bir şey alabilirsin, iş görecektir.

Dostum anakartındaki 4 pinli PWM kasa fan girişlerine 3 pinli DC kasa fan kablolarını takabilirsin, sorun olmaz.
Hızları da DC Mode'dayken ayarlayabiliyorsun.
Ama anakartında 3 tane kasa fan girişi varmış, kasada fan güç kablosu için splitter olmamasına şaşırdım.
Onun için şöyle bir şey alabilirsin, iş görecektir.
Peki bu 3pinler 5V 4 pin 12V bozulma yapmaz mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kasanın arkasında çoklayıcı ve kontrolcü var gözüküyor. Çoklayıcıdan çıkan kabloyu anakart üstünde bağlamanız lazım.

Fanları adreslemek istiyorum yoksa zaten rgb olarak kullanıyodum.
İyi de bunu baştan söylemeliydin bize, sen ARGB'yi RGB'ye dönüştürmek istiyormuşsun.
Anakartının özelliklerine baktım, cidden o modelde ARGB girişi yok, şaka gibi :D.
Kasadaki ARGB fanların ışığını kasadaki kendi kontrolcüsünden kontrol etmek zorundasın.
Normalde Cooler Master olsun, başka markalar olsun bunların ARGB'yi RGB'ye dönüştüren kontrolcüleri var ama Türkiye'de yok, olsa da çok pahalı olurdu zaten :D.
Ya anakartı değiştireceksin, ya da kontrolcüden kontrol edeceksin, nasıl uygunsa sana :D.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı