3 RAM takınca PC boot etmiyor

yigit533

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Benim elimde 1x2GB 2x1GB 1x512MB DDR2 RAM var. Anakartımda 4 adet RAM slotu olmasına rağmen bütün RAM'leri veya 3 tane RAM takınca PC boot etmiyor. Slotların hiçbirinde sorun yok tek tek denedim. Anakartım 4 GB'a kadar destekliyor. 2 GB RAM'i takıp üstüne 1 GB takınca açılıyor 3 GB olarak fakat 2 tane 1 GB 1 tane 512 MB takınca (3 slotta dolu olduğunda) PC boot etmiyor. Yani PC 3 RAM veya 4 RAM takınca boot etmiyor. Önerilerinizi bekliyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizdeki 2 GB RAM ile 2 tane 1 GB RAM hep beraber sorunsuz çalışır. 1 GB'lar toplanıp 2 GB bellek ile çift kanal çalışır bir şekilde ama araya 512 MB'ı soktuğunuz an sıkıntı orada başlar işte. Çalışmasının imkanı yok. Mimariyi bozuyorsunuz.

Anakartınızın modeli nedir?

Dediğinizi yaptım zaten, 2 GB RAM takıp 2 tane 1 GB taktım fakat hala boot etmiyor.
Anakartım ASUS P5PL2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Triple Channel diye bir teknoloji günümüz anakartların da bulunmamakta. Bu sebepten dolayı 3 RAM birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamaz ve sistem açılmaz. Ya 2 tane takıp dual channel şeklinde kullanacaksınız yada 4 tane takıp quad channel yapacaksınız.

Triple Channel diye bir teknoloji günümüz anakartların da bulunmamakta. Bu sebepten dolayı 3 RAM birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamaz ve sistem açılmaz. Ya 2 tane takıp dual channel şeklinde kullanacaksınız yada 4 tane takıp quad channel yapacaksınız.
4 tanesini de taktım fakat hala boot etmiyor, acaba 512'den dolayı mı?

Alakası yok. Zaten 3 RAM takarak Dual Channel yapmaya çalışıyoruz. O Channel olayı, taktığın RAM sayısıyla tamamen alakası yok.
4 tanesini de taktım fakat hala boot etmiyor, acaba 512'den dolayı mı?
En baştaki slota 1 GB, arkasına 2 GB, onun da arkasına 1 GB'ı takmayı deneyin. Lakin anakartınız çook eski. RAM'leri muhtemelen çalıştıramaz bile. Bu dediğim, en iyi ihtimalle çalışabilecek senaryo. Sizin anakartınızda olmaması gayet doğal.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı