3. ve 4. slota RAM takılınca ikaz ışığı yanıyor

Marshal

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Elimde iki adet RAM var. Anakartta 3. ve 4. slota takınca anakartın ikaz ışığı yanıyor. RAM'leri dual kullanmak için 1. ve 2. slota taksam herhangi bir sorun oluşturur mu?
Anakart daha önce garantiye gitmişti.

20220528_214745.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer RAM'lerde sıkıntı olmadığı kesin ise slotlarda sıkıntı vardır. Başka bir açıklaması olamaz sanırım bunun. Daha iyi bilen varsa zaten yazar zaten. Peki ikaz ışığı yanıyor ama herhangi bir şekilde PC açılmıyor mu yoksa bir süre sonra kapanıp tekrar mı açılıyor? Ve bunu bayağı bir kere tekrarlıyor mu?
Kitapçığına göre, önce A2 (işlemci tarafından 2. slot) sonra B2 (en son slot) takılmalı.

Bende sorun olmuyor hatta 1. ve 4. slota veya hiçbir şekilde Dual Channel çalışmayacak şekilde takılınca bile sistem sorunsuz çalışıyor.

Bu sizin için iyi bir şey tabii ama herkes için geçerli olur diyebilir miyiz? Kitapçığa göre hareket etmek iyidir.

Doğru haklısınız, ama bence sorun ondan kaynaklanmıyor yine de işi bilen birisine sorunlu olduğu düşünülen slotların kontrol edilmesini öneriyorum ben arkadaşa.

İkaz ışığı yanıyor ve pc de açılmıyor.
Eğer RAM'lerde sıkıntı olmadığı kesin ise slotlarda sıkıntı vardır. Başka bir açıklaması olamaz sanırım bunun. Daha iyi bilen varsa zaten yazar zaten. Peki ikaz ışığı yanıyor ama herhangi bir şekilde PC açılmıyor mu yoksa bir süre sonra kapanıp tekrar mı açılıyor? Ve bunu bayağı bir kere tekrarlıyor mu?

Bende sorun olmuyor hatta 1. ve 4. slota veya hiçbir şekilde Dual Channel çalışmayacak şekilde takılınca bile sistem sorunsuz çalışıyor.

İkaz ışığı yanıyor ve PC de açılmıyor.

Dediğim gibi yüksek ihtimal sorun slotlarda RAM'lerde olsa başka slotlarda da açılmazdı PC ve ikaz ışığı yanardı, kendimden biliyorum. Slotları bir bilgisayarcıya gösterin bence hatta tanıdık birine gösterirseniz daha iyi olur. Ama söyleyeyim slotlar hassas yapılar biraz. Eğer illa da RAM'leri takacağım diyorsanız yenisini almak zorunda kalabilirsiniz anakartın.

Dediğim gibi yüksek ihtimal sorun slotlarda RAM'lerde olsa başka slotlarda da açılmazdı PC ve ikaz ışığı yanardı, kendimden biliyorum. Slotları bir bilgisayarcıya gösterin bence hatta tanıdık birine gösterirseniz daha iyi olur. Ama söyleyeyim slotlar hassas yapılar biraz. Eğer illa da RAM'leri takacağım diyorsanız yenisini almak zorunda kalabilirsiniz anakartın.
Garantiye yollarım, hiç uğraşmam bilgisayarcı ile. Teşekkürler cevaplarınız için.

Garantiye yollarım, hiç uğraşmam bilgisayarcı ile. Teşekkürler cevaplarınız için.

Rica ederim, umarım hemen hallederler sorunu, işiniz falan oluyorsa PC de çok beklemezsiniz iyi geceler.

Yeni konular

Geri
Yukarı