3. ve 4. slota RAM takılınca ikaz ışığı yanıyor

Marshal

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Elimde iki adet RAM var. Anakartta 3. ve 4. slota takınca anakartın ikaz ışığı yanıyor. RAM'leri dual kullanmak için 1. ve 2. slota taksam herhangi bir sorun oluşturur mu?
Anakart daha önce garantiye gitmişti.

20220528_214745.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Marshal bu sorun hep mi vardı? Yoksa, RAM mi değiştirdiniz?

Bence RAM değiştirmiş olsa da sorun anakartta olduğu için bir şey değişmez. Zaten iki RAM'i de değiştirdiyse ikisinin birden bozuk olmasının ihtimali çok düşük. Arkadaşta söylemiş zaten 3. ve 4. slota takınca ikaz ışığı yanıyor diye.

Bence RAM değiştirmiş olsa da sorun anakartta olduğu için bir şey değişmez. Zaten iki RAM'i de değiştirdiyse ikisinin birden bozuk olmasının ihtimali çok düşük. Arkadaş da söylemiş zaten 3. ve 4. slota takınca ikaz ışığı yanıyor diye.

Eğer RAM değiştirmişse, sadece bozukluktan değil önceki XMP profili de çalışmamasına sebep olabilir diye sormuştum. Değilmiş. Garantiye göndermek çözer.

Eğer RAM değiştirmişse, sadece bozukluktan değil önceki XMP profili de çalışmamasına sebep olabilir diye sormuştum. Değilmiş. Garantiye göndermek çözer.

Yerinde bir tahmin ama XMP profili çalışmasaydı BIOS ayarları sıfırlanır sonrasında PC açılırdı, yine kendimden biliyorum :D.

@denizgumus1 Sıfırlanmaz, sıfırlanması için sizin BIOS ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Maksadınızı da anlayamıyorum arkadaşa yardımcı olmak mı? Her şeyi ben biliyorum tribine girmek mi?

@Marshal Belirtmediğiniz için soruyorum. Bilgisayar, 1 veya 2'inci slotlara tek veya çift RAM takılınca açılıyor mu? Resimde yanan led, CPU ledi sanki.

@denizgumus1 sıfırlanmaz, sıfırlanması için sizin BIOS ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Maksadınızı da anlayamıyorum arkadaşa yardımcı olmak mı? Her şeyi ben biliyorum tribine girmek mi?

@Marshal belirtmediğiniz için soruyorum. Bilgisayar, 1 veya 2'inci slotlara tek veya çift RAM takılınca açılıyor mu? Resimde yanan LED, CPU LED'i sanki.

Tribe girdiğim yok arada sırada PC açılıyor ve hemen ardından kapanıyor PC bunu 10 kere falan tekrarladıktan sonra açılıyor BIOS'a giriyorum ve XMP'nin devre dışı kaldığını görüyorum o yüzden kendimden biliyorum dedim zaten.
Sistem çalışır ancak RAM Dual channel olarak çalışmaz. Daha az performans alırsın öyle.

Ya sorunsuz dediğimden kastım o idi zaten. Açılıyor sistem oyunda açılıyor akıtıyorum da hatta, ama Dual Channel olunca bariz bir FPS artışı oluyor.

Son düzenleme:
@denizgumus1 Sıfırlanmaz, sıfırlanması için sizin BIOS ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Maksadınızı da anlayamıyorum arkadaşa yardımcı olmak mı? Her şeyi ben biliyorum tribine girmek mi?

@Marshal Belirtmediğiniz için soruyorum. Bilgisayar, 1 veya 2'inci slotlara tek veya çift RAM takılınca açılıyor mu? Resimde yanan led, CPU ledi sanki.
1.ve 2. slota ramleri taktığımda çalışıyor. Farklı kombinasyonlar denedim. 3.ve 4. slotta ram olduğunda ikaz ışığı yanıyor ve açılmıyor pc.

1.ve 2. slota RAM'leri taktığımda çalışıyor. Farklı kombinasyonlar denedim. 3.ve 4. slotta RAM olduğunda ikaz ışığı yanıyor ve açılmıyor PC.

Bence cevaplarımdan slot arızalı dediğim olanını çözüm olarak işaretleyebilirsin. Çünkü slotta olduğu belli arızanın garantiye gitmesi lazım yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı