30.000-35.000₺ her şey dahil sistem tavsiyesi

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, iyi forumlar dilerim.

Arkadaşlar bilgisayar toplama kısmında, parça seçimleri ve uyumları hakkında kafama takılan sorular var.

1. FPS oyunları oynuyorum. Haliyle 1024X768 çözünürlükte oynuyorum çoğunu. Gidip 2080 civarı ekran kartı almak mantıklı olur mu yoksa 2060 Super falan işimi görür mü?
  2. Ilk soru ile bağlantılı bu sorum. Minimum 240 Hz monitör almayı düşünüyorum ve örneğin oyunlarda 2080 ile 300-350 FPS alabileceğim fakat 2060 Super ile 200-250 alacağım. 240 Hz monitörün bir anlamı kalır mı? 240 Hz monitör kullanan biri oyunlarda 240 üstü sabit FPS alması lazım değil mi?
  3. Masasından koltuğuna, klavyesinden kulaklığına, kasasından monitörüne 30.000 - 35.000 TL civarı bütçem var. Ömürlük toplamak istiyorum. Bu konuda 10900K ve RTX 2060 Super, 2070 Super arasında kaldım. Yanlışım veya başka fikirleri olan varsa aydınlatırsa sevinirim.
  4. Oynadığım oyunlar FPS ağırlıklı (CS, Valorant, Warzone vs.) olacak tabii ki ama başka oyunlar da oynarım (GTA 5 FiveM, araba yarışı oyunları vs.)
  5. AMD işlemci veya ekran kartı düşünmüyorum, tercihlerimin arasında yok. İşlemci Intel, ekran kartı NVIDIA tercihim.
  6. RAM konusunda 3000MHz CL15, 3200MHz CL16 ve 3600, 4000MHz CL18 arasında kaldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim?
Şimdilik aklıma takılanlar bunlar. Aydınlatan ve yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

2080 civarı ekran kartı almak mantıklı olur mu yoksa 2060 Super falan işimi görür mü?
Asla mantıklı olmaz, 3000 serisini bekleyin, kafanızı duvarlara vurmayın. İkinci sorunun cevabı da burda geliyor 3070-3080 kartlarından birini alırsanız 240 FPS alabilirsiniz bu nedenle de 240 Hz ekran almak işinize yarar, üstelik hem ileriye dönük bir yatırım da olur hem de daha akıcı bir görüntü sağlar.(Evet 240 FPS almak gerekiyor 240 Hz görüntü almak için) 3. Soruyu yanıtladık 2000 serisine para vermeyin 3000 bekleyin. Ekipman ve RAM için bir fikir sunamayacağım.

Gidip 2080 civarı ekran kartı almak mantıklı olur mu yoksa 2060 Super falan işimi görür mü?

Aşırı derecede mantıksız olur ömürlük bir bilgisayar istiyrsunuz ve buna 2060 koymak biraz parayı çöpe atmak olur. 3000 serisi bekleyin veya 3080 alabilirsiniz hem uygun hem de 2080 Ti kartından daha performanslı ileride 360Hz bir monitöre geçerseniz rahat oyun oynayabilirsiniz. Almışken 1 kere alıyorsunuz zaten onun için 4000MHz RAM tercih edin derim ben FPS değerleriniz daha yüksek olur.

@Memolii7 ekran kartı olarak İtopya üzerinden MSI Gaming X Trio modeli seçilebilir 1500 2000T gibi bir düşüş yaşanır bütçede.

15 sene götürür sistem.
@Memolii7 ekran kartı olarak İtopya üzerinden MSI Gaming X Trio modeli seçilebilir 1500 2000T gibi bir düşüş yaşanır bütçede.
Güncelledim.

Asla mantıklı olmaz, 3000 serisini bekleyin, kafanızı duvarlara vurmayın. İkinci sorunun cevabı da burda geliyor 3070-3080 kartlarından birini alırsanız 240 FPS alabilirsiniz bu nedenle de 240 Hz ekran almak işinize yarar, üstelik hem ileriye dönük bir yatırım da olur hem de daha akıcı bir görüntü sağlar.(Evet 240 FPS almak gerekiyor 240 Hz görüntü almak için) 3. Soruyu yanıtladık 2000 serisine para vermeyin 3000 bekleyin. Ekipman ve RAM için bir fikir sunamayacağım.
Aşırı derecede mantıksız olur ömürlük bir bilgisayar istiyrsunuz ve buna 2060 koymak biraz parayı çöpe atmak olur. 3000 serisi bekleyin veya 3080 alabilirsiniz hem uygun hem de 2080 Ti kartından daha performanslı ileride 360Hz bir monitöre geçerseniz rahat oyun oynayabilirsiniz. Almışken 1 kere alıyorsunuz zaten onun için 4000MHz RAM tercih edin derim ben FPS değerleriniz daha yüksek olur.
Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için evet mantıklı geldi. 3080 serisinin tamamiyle piyasaya çıkmasını bekleyip toplamam daha sağlıklı olur.

Verdiğiniz emek için teşekkürler. Biraz saçma takıntılarım var. Anakart ve ekran kartı markası birbiriyle uyumlu olması lazım gibi hissediyorum sürekli neden böyle anlamadım ama insanların tabuları vardır ya belki de ondandır. Ya ikisi de ASUS'ya ikisi de MSI olsa daha iyi olur :) peki neden bu kadar bütçeli bir bilgisayarda okuma yazma hızı düşük olan bir SATA SSD tercih ettiniz? Benim bildiğim yüksek okuma yazmalı M.2 yanına SATA SSD daha iyi gitmez miydi? HDD zaten almaya gerek yok HDD yerine SATA SSD daha iyi olur. RAM konusunda ise 16 şu an her alanda yeterli tabii ama ileriye yönük topladığım için 32 GB daha iyi olur gibi. Şimdiden teşekkürler tekrardan. İyi günler dilerim.

Monitör olarak ise Acer düşünmüyorum. Ya ASUS TUF serisinden 280Hz ya da BenQ Zowie serisinden 240Hz. Yüksek ihtimal Fast IPS olduğu için ASUS'u tercih edeceğim. Bu sisteme 1080P gitmez aslında en az 2K bir monitör almak gerekli ama benim oynadığım oyunlar, oynayacağım çözünürlükler belli.

Son düzenleme:
Verdiğiniz emek için teşekkürler. Biraz saçma takıntılarım var. Anakart ve ekran kartı markası birbiriyle uyumlu olması lazım gibi hissediyorum sürekli neden böyle anlamadım ama insanların tabuları vardır ya belki de ondandır. Ya ikisi de ASUS'ya ikisi de MSI olsa daha iyi olur :) peki neden bu kadar bütçeli bir bilgisayarda okuma yazma hızı düşük olan bir SATA SSD tercih ettiniz? Benim bildiğim yüksek okuma yazmalı M.2 yanına SATA SSD daha iyi gitmez miydi? HDD zaten almaya gerek yok HDD yerine SATA SSD daha iyi olur. RAM konusunda ise 16 şu an her alanda yeterli tabii ama ileriye yönük topladığım için 32 GB daha iyi olur gibi. Şimdiden teşekkürler tekrardan. İyi günler dilerim.

Aynı fiyat bandında Gigabyte eagle 3080 tercih edilebilir aynı fiyatta neredeyse zaten. SSD tarafında M.2 tercih edilebilir bu bütçecede 1TB Samsung 970 Evo gibi ben çok fazla bilgim olmadığından SSD tarafında çok fazla öneride bulunamam ancak alacaksanız kaliteli markalardan alın.

Monitör olarak ise Acer düşünmüyorum. Ya ASUS TUF serisinden 280Hz ya da BenQ Zowie serisinden 240Hz. Yüksek ihtimal Fast IPS olduğu için ASUS'u tercih edeceğim. Bu sisteme 1080P gitmez aslında en az 2K bir monitör almak gerekli ama benim oynadığım oyunlar, oynayacağım çözünürlükler belli.
Ceza yediğim için yazamadım şimdi yazıyorum ,dediğiniz her şeyde haklısınız ama sistemi toplarken bütçeyi aştığını fark ettim ve bazı parçaları düşürdüm. Size önerim 10900K ve RTX 3080 kullanın diğerlerini siz seçersiniz zaten bilgilisiniz.

Hocam bende senin gibi FPS oyunu delisiyim. Ve oyunu comp oynuyorum ve 3080 bekliyorum benim kendime dizeceğim sistem şu şekilde ve bu sistem sana WARZONE üzerinden baz aldığımız da 1080p Orta ayarlarda +240 fps üzeri verecektir. Ayrıca kendi kullandığım monitörüm ASUS ROG PG258Q 240hz. Ama Zowienin XL2546 240hz modeli de çok iyidir. Ben böyle bir şey toplayacağım sen internetten hesapla kendi bütçene göre azaltma yükseltme yapabilirsin ayrıca, kulaklık olarak SteelSeries Arctis 9x Kablosuz Kulaklığını ve Logitech Gaming X kulaklığını öneririm. Oyun ve müzik için bu iki kulaklık bence doğru seçim olacaktır. Klavye olarak yaklaşık 2.5 sene önce aldığım ROG Claymore kullanıyorum ve aşırı derecede memnunum bozulsa kesinlikle yine aynısını alırım. Mouse olarak Zowie mouse bakmanı öneririm, bunlar benim tercihlerim ve kullanan biri olarak memnunum. Ayrıca 10900k vereceğin para yerine 10850k almalısın kesinlikle. Çünkü aralarında max 3-5 Fps oynuyor aralarında 70 dolar fark var bence bu farka değmez.

Kendi sistemim ;

Ekran Kartı: RTX 3080 ( MSI Gaming X Trio veya EVGA FTW3 alacağım. )

İşlemci: i9-10850K

Anakart: MSI Mag Z490 Tomahawk

Soğutma: MSI Mag CoreLiquid 360mm

RAM: 2x8 G.Skill Trident Z Neo 3600 MHz CL-16

SSD: Seagate 1TB Firecuda 510 NVMe M.2 SSD (3450 MB Okuma / 3200 MB Yazma)

PSU: ASUS ROG STRIX 850G 850W Gold

Kasa: XPG BATTLECRUISER

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı