30.000-35.000 TL sistem toplama

Bütçe
30.000 - 35.000

Orhan YILMAZ

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba arkadaşlar. 30.000 TL civarında bir sistem toplayacağım önümüzdeki 1 hafta içinde. Aslında oldukça yaygın bir sistem ancak küçük farklarla dahi olsa daha performanslı ya da stabil olacağını düşündüğünüz parçalar var ise önermenizi rica ediyorum. Küçük detaylara dahi takılan birisiyim. Örneğin belleği 3200MHz CL16 mı almak yoksa 3600MHz CL18 mi almak daha mantıklı?

Bir de kasa olarak çok bir fikrim yok ancak klavye, fare gibi bileşenleri Corsair marka tercih ettiğim için kasayı da uydurmak isterim. Kasa model önerilerinizi bekliyorum.

Aklımdaki parçalar şu şekilde;

İşlemci: Intel Core i9 9900KS soket 1151 - 9. nesil 4.0 GHz 16MB önbellek 14nm işlemci

Anakart: Gigabyte Z390 Aorus Master Intel Z390 socket 1151 DDR4 4400MHz( O.C.) anakart

Ekran kartı: MSI GeForce RTX2080 Ti Gaming X Trio 11GB GDDR6 352Bit DX12 NVIDIA ekran kartı

RAM: Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance siyah DDR4 3200MHz CL16 Dual kit RAM

SSD: Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (okuma hızı 3500 MB / yazma hızı 3200 MB)

HDD: Seagate Barracuda 3.5" 2TB SATA 3.0 256MB cache 7200RPM harddisk

İşlemci soğutucu: Corsair Hydro serisi™ H150I PRO RGB LED sıvı soğutma sistemi

PSU: Corsair 1000W RMX serisi 80+ Gold tam modüler güç kaynağı

Monitör: LG 27" 27GL850-B nano IPS 1 ms QHD hdmıx2 DP 144Hz FreeSync/G-Sync oyun monitörü

Klavye: Corsair K95 Platinum RGB Cherry MX Speed Türkçe mekanik oyuncu klavyesi

Mouse: Corsair Glaive RGB Pro aluminyum Gaming mouse

AMD Ryzen 9 3950X 4.7GHz 16/32 Çekirdek İşlemci
MSI MEG X570 ACE WIFI Anakart
GSKILL 16GB (2 adet 8GB) 3200MHz bellek (x2 ekleyin)
MSI RTX 2080 Ti GAMING X TRIO Ekran kartı
COOLER MASTER ML240L RGB Fanlı 240mm Rad Sıvı İşlemci Soğutucusu
PHANTEKS P360X TEMPERED GLASS Siyah Kasa
3 adet Adreslenebilir RGB Fan
FSP RAIDER II 750W 80+ SILVER Güç kaynağı
SAMSUNG 970 EVO Plus 1TB M.2 3500-3300MB/s SSD
TOPLAM: 23.150,00 TL

Kalanlar: Monitör, Klavye, Mouse.

Sistem güzel olmuş. RAM olarak 3200MHz CL16 ile 3600MHz CL18 arasında pek fark yok. Her ne kadar İntel sistem olsa da bu sisteme Trident Z 3600MHz CL16 yakışır bence. Kasa olarak Cooler Master H500M olabilir, Corsair 465X kasası da iyidir ama bu sisteme daha iyileri yakışır bence.

@Orhan YILMAZ
3600 MHz ile 3200 arasında çok bir fark yok fakat CL değeri iki değer fark ettiği için 3200Mhz koydum zaten gördüğüm kadarıyla en stabil hız.

Onun dışında mümkün mertebe Corsair+Asus uyumu sağlamaya çalıştım. Kasa Cooler Master oldu fakat çok iyi ve geniş bir kasa.
IMG_20200324_151735.jpg

Hayırlı uğurlu olsun diyelim.

@Vorplody Hocam kasa olarak H500M benim de aklımda idi. Sence 3200MHz, 3600MHz farkını hisseder miyim herhangi bir uygulama ya da oyunda? Eğer fark edeceğimi düşünüyorsanız Corsair dominator Platinum 3600MHz CL18 modeline ne dersiniz? Zira önerdiğiniz model 8gbx2 şeklinde bulunuyor sadece ve 32 GB yapmak için 4 slotu da doldurmak taraftarı değilim pek.
Bir sorum ise Corsair RM1000X ile Seasonic 1000W Prime arasında Seasonic tercih edilir mi? Daha iyi bir güç kaynağı mıdır?

@24099 Arkadaşlar bir de bir parça önerirken neden önerdiğini söylerseniz sevinirim. Örneğin Corsair + ASUS uyumundan bahsetmiş arkadaş. Kime göre neye göre uyum. Bildiğim kadarı ile 2080 Ti modellerinde en yüksek çekirdek hızına sahip olan ve 1-2 FPS bile olsa en yüksek FPS alan kart MSI Gaming Trio X. Ama ASUS önermişsiniz. Neye göre? Rastgele sevdiğiniz parçaları değil de performans anlamında artısı olduğunu bildiğiniz parçaları önerirseniz ve bunu belirtirseniz sevinirim.

@go ask alice Teşekkür ederim önerin için ancak sistem genel olarak oyun amaçlı olduğu için ve testleri incelediğimde küçücük farklar dahi olsa Intel Core i9 9900KS işlemciyi bir adım önde gördüğüm için işlemcide Intel'i tercih ediyorum. AMD'nin daha güncel ve çoklu çekirdek performansının daha iyi olduğunu biliyorum ancak oyunlarda hala çok çekirdek kullanılmadığı için, pek bir etkisi olmuyor. Render gibi işlemlerle çok işim olmayacak. RAM ve işlemci soğutucu olarak neden bu modelleri belirttiğinizi de söylerseniz sevinirim. Performans veya stabiliteye bir etkisi mi var yoksa sadece sizin sevdiğiniz ürünler mi?

Son düzenleme:
@Vorplody Hocam kasa olarak H500M benim de aklımda idi. Sence 3200MHz, 3600MHz farkını hisseder miyim herhangi bir uygulama ya da oyunda? Eğer fark edeceğimi düşünüyorsanız Corsair dominator Platinum 3600MHz CL18 modeline ne dersiniz? Zira önerdiğiniz model 8gbx2 şeklinde bulunuyor sadece ve 32 GB yapmak için 4 slotu da doldurmak taraftarı değilim pek.
Bir sorum ise Corsair RM1000X ile Seasonic 1000W Prime arasında Seasonic tercih edilir mi? Daha iyi bir güç kaynağı mıdır?
3200MHz CL16 ile 3600MHz CL18 arasındaki fark yok denecek kadar az. 3200MHz CL16 ile 3600MHz CL16 arasındaki fark Ryzen sistemlerde hissedilir boyutta. İntel sistemlerde durum nasıl olur bilmiyorum. Yalnız 3600MHz CL18'den bahsetmiyorum 3600MHz CL16 benim dediğim bellekler, gecikme değerleri daha düşük. Ayrıca 2x16Gb versiyonlar satılıyor;
Ryzen uyumlu yazdığına bakmayın İntel ile de uyumludur. Yorumlarda bir arkadaş belirtmiş zaten.

Corsair RMX serileri kaliteli PSU'lar. Ama Seasonic Prime PSU'lar daha iyidir. Seasonic zaten çok kaliteli bir marka. Bu modeli de high end bir model, evladiyelik yani baya. Tabii RMX de fazlasıyla iyi bir model, tercih sizin artık.

@24099 Arkadaşlar bir de bir parça önerirken neden önerdiğini söylerseniz sevinirim. Örneğin Corsair + ASUS uyumundan bahsetmiş arkadaş. Kime göre neye göre uyum. Bildiğim kadarı ile 2080 Ti modellerinde en yüksek çekirdek hızına sahip olan ve 1-2 FPS bile olsa en yüksek FPS alan kart MSI Gaming Trio X. Ama ASUS önermişsiniz. Neye göre? Rastgele sevdiğiniz parçaları değil de performans anlamında artısı olduğunu bildiğiniz parçaları önerirseniz ve bunu belirtirseniz sevinirim.
Rastgele parçalar değil hepsini özenle ve kaliteli seçtim.

Corsair+ASUS kontrol yazılımları birbirine artık uyumlular. Corsair iCUE ile Asus Aura Sync birbirine entegre edildi. Yani beraber kontrol edebileceksiniz. Küçük ayrıntılara dikkat ederim demiştiniz :) Birbiri ile uyumlu şekilde ayarlarını yapabileceksiniz.

Ayrıca o anakart X570 segmentinde canavar bir anakart. Mofsetler, çip ve anakart dizayn kalitesi çok üst düzey.

Bellekleri ise GSkill TridentZ serisi yüksek kalitede çipleri içeriyor. CL değeri de gayet iyi.

Toshiba P300 serisi ise diğer sabit disklere göre çok daha yüksek performanslı bir sabit disk.

Samsung 970 Evo SSD kalitesini bilmeyen yoktur zaten geçiyorum.

SeaSonic dünyadaki en iyi PSU üreticilerinden biridir. Giriş çıkış pin sayısı ise fazla olduğundan ve Platinium olmasından dolayı seçtim.

Ryzen 9 3950X çok acayip bir işlemci zaten bundan da bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. Soğutucu zaten gene bilerek Corsair ayarladım.

H500M gayet geniş ve havadar olmasından dolayı seçtim.

Rastgele parçalar değil hepsini özenle ve kaliteli seçtim.

Corsair+ASUS kontrol yazılımları birbirine artık uyumlular. Corsair iCUE ile ASUS Aura Sync birbirine entegre edildi. Yani beraber kontrol edebileceksiniz. Küçük ayrıntılara dikkat ederim demiştiniz :) birbiri ile uyumlu şekilde ayarlarını yapabileceksiniz.

Ayrıca o anakart X570 segmentinde canavar bir anakart. Mofsetler, çip ve anakart dizayn kalitesi çok üst düzey.

Bellekleri ise G.Skill tridentz serisi yüksek kalitede çipleri içeriyor. CL değeri de gayet iyi.

Toshiba P300 serisi ise diğer sabit disklere göre çok daha yüksek performanslı bir sabit disk.

Samsung 970 Evo SSD kalitesini bilmeyen yoktur zaten geçiyorum.

Seasonic dünyadaki en iyi PSU üreticilerinden biridir. Giriş çıkış pin sayısı ise fazla olduğundan ve Platinium olmasından dolayı seçtim.

Ryzen 9 3950X çok acayip bir işlemci zaten bundan da bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum. Soğutucu zaten gene bilerek Corsair ayarladım.

H500M gayet geniş ve havadar olmasından dolayı seçtim.

Ayrıntılı bilgiler için teşekkür ediyorum ancak küçük ayrıntılar daha çok performans ve stabilite ile ilgili dikkatimi çekiyor. Ryzen sistemlere bir türlü ısınamadım, AMD çok yol katetti ama beni kazanamadı sanırım. Diğer önerilerinizi göz önünde bulunduracağım teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı