30.000 TL Bütçe İle Sistem Önerisi

Bütçe
30.000 ₺

UmutYILDIZ1

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta da belirttiğim üzere 30.000 ₺ gibi bir bütçe var elimde. Bana lazım olan parçalar; anakart, işlemci, ekran kartı, 1 TB SSD ve 16 GB RAM. Diğer bileşenler, ekipmanlar halihazırda var.

AMD olsun istemiyorum oldum olası NVIDIA ve Intel kullanıyorum ve oldukça memnunum. AMD'den zamanında ağzım yandığı için şu an çekiniyorum her ne kadar eskisi gibi değil denilse de. Bu bilgisayarda yapacağım ve en öncelik verdiğim şey render işlemi. İçerik üreticisiyim ve seri render işlemi yapmam gerekiyor ama aynı zamanda günümüzde çıkan oyunları da en azından orta ayarlarda rahatlıkla oynayabilmek istiyorum.

Not: 1 adet 8 GB DDR4 3200 MHz RAM'im mevcut, üzerine ekstra 8 GB ekleyebilirim yani. En baştan 16 GB olarak düşünmeyebiliriz.

Hazır sistem olsun istemiyorum, sitelere çok güvenemiyorum çünkü kötü yorumlar oldukça korkutucu, mümkünse tek tek kendim birleştirmeyi düşünüyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi sosyaller.

Merhaba, başlıkta da belirttiğim üzere 30.000 ₺ gibi bir bütçe var elimde. Bana lazım olan parçalar; anakart, işlemci, ekran kartı, 1 TB SSD ve 16 GB RAM. Diğer bileşenler, ekipmanlar halihazırda var.

AMD olsun istemiyorum oldum olası NVIDIA ve Intel kullanıyorum ve oldukça memnunum. AMD'den zamanında ağzım yandığı için şu an çekiniyorum her ne kadar eskisi gibi değil denilse de. Bu bilgisayarda yapacağım ve en öncelik verdiğim şey render işlemi. İçerik üreticisiyim ve seri render işlemi yapmam gerekiyor ama aynı zamanda günümüzde çıkan oyunları da en azından orta ayarlarda rahatlıkla oynayabilmek istiyorum.

Not: 1 adet 8 GB DDR4 3200 MHz RAM'im mevcut, üzerine ekstra 8 GB ekleyebilirim yani. En baştan 16 GB olarak düşünmeyebiliriz.

Hazır sistem olsun istemiyorum, sitelere çok güvenemiyorum çünkü kötü yorumlar oldukça korkutucu, mümkünse tek tek kendim birleştirmeyi düşünüyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi sosyaller.
Hocam AMD'den neden ağzınız yandı bilmiyorum ama AM5 soket olması işinize gelir çünkü Intel soket değiştiriyor tekrardan. Yani 1700 pin anakarta yeni nesil yükseltme yapamayacaksınız. Ama AMD en az 4-5 yıl aynı soketi kullanıyor. Yani 4 yıl sonra işlemcinizi anakart değiştirmeden yükseltebilirsiniz.

Hocam Hazır Sistem isterseniz şunu buldum ama gereksiz pahalı:

Benim Topladığım ise şu şekilde:

İşlemci İntel (9.430 TL)

İşlemci AMD (7.100 TL) AMD önermemin sebebi geleceği olması ve daha iyi olması. Ayrıca bütçeye katkısı var.

Ekran Kartı (12.600 TL)

Anakart İntel (3.460 TL)

Anakart AMD (4.100 TL) 700 TL fark ile DDR5 Ram :D

DDR4 RAM İntel olan için (1.844 TL) 32 GB

DDR5 RAM AMD olan için (2.900 TL) 32 GB

Güç Kaynağı (1.560 TL) Araştırıp bakın PSU ya.

SSD (1.130 TL)

Kasanız sanırım var hocam. Sistem böyle, işlemci olarak AMD almanızı öneririm geleceği olan bir işlemci AM5 soket yapısından kaynaklı olarak. Onun dışında parçalar yeni nesil ve bütçe dostu oluyor AMD'de. RAM konusunda 16 GB yetmiyor artık hocam o yüzden bu bütçeye yakışan 32 GB olur. Toplama gelecek olursak:

AMD sistem: 29.390 TL

İntel Sistem: 30.024 TL

İyi Geceler Dilerim.

Hocam hazır sistem isterseniz şunu buldum ama gereksiz pahalı:

Benim topladığım ise şu şekilde:

İşlemci Intel (9.430 TL)

İşlemci AMD (7.100 TL) AMD önermemin sebebi geleceği olması ve daha iyi olması. Ayrıca bütçeye katkısı var.

Ekran kartı (12.600 TL)

Anakart Intel (3.460 TL)

Anakart AMD (4.100 TL) 700 TL fark ile DDR5 RAM :D

DDR4 RAM Intel olan için (1.844 TL) 32 GB.

DDR5 RAM AMD olan için (2.900 TL) 32 GB.

Güç kaynağı (1.560 TL) araştırıp bakın PSU'ya.

SSD (1.130 TL)

Kasanız sanırım var hocam. Sistem böyle, işlemci olarak AMD almanızı öneririm geleceği olan bir işlemci AM5 soket yapısından kaynaklı olarak. Onun dışında parçalar yeni nesil ve bütçe dostu oluyor AMD'de. RAM konusunda 16 GB yetmiyor artık hocam o yüzden bu bütçeye yakışan 32 GB olur. Toplama gelecek olursak:

AMD sistem: 29.390 TL.

Intel sistem: 30.024 TL.

İyi geceler dilerim.

Hocam değerli vaktini ayırdığın için teşekkür ederim. Sistemler hoşuma gitti ve aklıma yazdım. Araştırmaya biraz daha devam edeceğim. Ekran kartını 3070 8 GB yerine VRAM'den kazanıp 3060 Ti veya düz 3060 alsam daha sağlık mı olmaz mı?

Hocam değerli vaktini ayırdığın için teşekkür ederim. Sistemler hoşuma gitti ve aklıma yazdım. Araştırmaya biraz daha devam edeceğim. Ekran kartını 3070 8 GB yerine VRAM'den kazanıp 3060 Ti veya düz 3060 alsam daha sağlık mı olmaz mı?
Teşekkürler hocam, bi 30-40 dakikamı aldı. Hocam ben bütçene göre oluşturdum sistemi 3060 düşük kalabilir bence o sisteme ama yine siz bilirsiniz.

Hocam Tek Kanal Ram çok saçma olur, kesinlikle çift kanal öneririm. Ayrıca 32GB almanızda fayda var.

3060 Tİ yerine 3070 daha iyi olur.

Anakart gereksiz pahalı başka bakarsanız daha iyi olur.

İşlemci iyi ancak Soket 1700 bir işlemciye 10K verilmesi saçma olur açıkcası, bunun yerinde Ryzen 9 7900X alabilirsin eğer o fiyatlara çıkıyorsan.

SSD yine gereksiz pahalı evet hızlı ama bunun yerine alternatif olan Kioxia Exeria 1TB SSD alınabilir .

Hocam tek kanal RAM çok saçma olur, kesinlikle çift kanal öneririm. Ayrıca 32 GB almanızda fayda var.

3060 Ti yerine 3070 daha iyi olur.

Anakart gereksiz pahalı başka bakarsanız daha iyi olur.

İşlemci iyi ancak soket 1700 bir işlemciye 10k verilmesi saçma olur açıkçası, bunun yerinde Ryzen 9 7900X alabilirsin eğer o fiyatlara çıkıyorsan.

SSD yine gereksiz pahalı evet hızlı ama bunun yerine alternatif olan Kioxia Exceria 1TB SSD alınabilir.

Tek kanal derken, anlayamadım. 2 adet 16 GB var yazmayı unutmuşum.
3060 Ti bütçeme daha uygun geldi performansı da hoşuma gitti.
İşlemci bilerek Intel olsun istiyorum AMD hiç kullanmadım içime sinmiyor o yüzden biraz markacılık ama bildiğin yol en iyisidir kafasındayım :)
SSD'yi de anakartın verdiği nimetleri sonuna kadar kullanmak adına bilerek hızlı seçtim. Bütçeyi 35e çıkartıp.

Tek kanal derken, anlayamadım. 2 adet 16 GB var yazmayı unutmuşum.
3060 Ti bütçeme daha uygun geldi performansı da hoşuma gitti.
İşlemci bilerek Intel olsun istiyorum AMD hiç kullanmadım içime sinmiyor o yüzden biraz markacılık ama bildiğin yol en iyisidir kafasındayım :)
SSD'yi de anakartın verdiği nimetleri sonuna kadar kullanmak adına bilerek hızlı seçtim. Bütçeyi 35e çıkartıp.
Hocam eğer bütçeyi 35 e çıkartıyorsanız bundan daha iyi bir PC toplayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı