30-40.000 TL 250CC Başlangıç motoru önerisi

Kaiju

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle rica ediyorum 250CC ile başlanır mı? Cenaze nerede gibisinden moral bozucu, heves kırıcı konuşmalardan önerilerden sakının arkadaşlar. 250CC ile başlayacağım kendime güveniyorum. Tecrübeli kardeşlerim, abilerim lütfen kaliteli, kronik sorunları olmayan modelleri öneride bulunursanız sevinirim.

Yamaha R25 öneririm. 250 CC'ye kadar zaten başlangıç motoru sayılmıyor mu?
Öyle ama çoğu kesim fazla buluyor. 50CC öneren kafalar var öyle diyim.
Başlanır başlanmasına ama acemiliğinizi atacak motor almalısınız en başta. Elinizin altında 250CC varken basmadan asla duramazsınız. 250CC yerine YZF 125 ile başlayabilirsin. Çok güçlü kaslı duruyor.
Kral açıkcası basmadan dururum. Öyle karı kızın veya arkadaşların gazına gelip şekil yapacağım diye kendimi riske atacak seviyeye düşürmem kendimi.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle 250CC ile rahat rahat bașlanır. O 250 çok havalarını bırakın. Torklu bir 125 ile standart 250 arasında çok bir hız farkı yok. R25 değil her motor. Kaldı ki Sport modellerle bașlamanızı tavsiye etmiyorum. Gerek oturuş pozisyonu gerek grenaj hasarının cep yakması her açıdan dezavantaj. Söyle ikinci el temiz bir Duke 250 veya MT25-125 bakabilirsiniz. Kendim pek beğenmiyorum şeklini ancak Honda CB250R da gayet iyi makinedır. Sıfır almak isterseniz maalesef çok seçenek yok. Dominar 250 alabilirsiniz ancak kronik sağa çekme sorunu var ve üst devirler ölü. Ağırlık da kötü bir eksisi yeni bașlayan için. Gıcırtı sorunları yer yer olsa da CF moto NK250 de fena olmayan bir seçenek.

Ekipman konusuna girmiyorum bile bu konuda bilinçli olduğunuzu düşünüyorum. Size başlanmaz diyenleri umursamayın. Üzerine bindiğinizde gaz tepkimesi sizi ürkütmezse, motoru taşıyabiliyorsanız o motoru sürebilirsiniz. SS olarak başlangıç pek önermem dönüş açısı kafa karenajı yüzünden daha dar olacak ve en ufak yere yatırmada binlerce liralık karenaj masrafı üzebilir. Koruma demiri ile biraz olsun sorunun üstesinden gelirsiniz ama sonuçta koruma demiride bir yere kadar ve koruma demiride yanlış montajla şasenizi yamultabilir. Masraf sorun değil derseniz,

SS: R25, GSX-R 250, RC390(pek öenrmem trafikte sorun çıkartabiliyor) bunlar hafif motorlardır ama en güvenlisi alınabiliri ne derseniz ben R25 derim açıkçası.

Naked: MT-25, Duke, (Eğer taşıyabilirseniz parça sorun olmaz derseniz İnazuma) ama yine MT-25 daha mantıklı geliyor.

Cruiser: RKS Cruiser 250, Blackster, VL intruder, GV250(yeni akü ve elektrik akım kontrolü şartıyla) gayet tatlı parçası rahat bulunan uzun süre götürecek motorlardır. (GV biraz sorun yaratabilir parça bulma konusunda olmayan parçaları yurtdışından getirtiriyorsun.)

Enduro ve diğer modeller için hiç bilgim yok ama aklıma gelenler bunlar. Asıl fikrimi sorarsan 250cc için R25 ve MT-25 en mantıklı gelen seçenekler gibi. Japon hayranlığı yapmıyorum yanlış anlama parça kalitesi ve parça bulunurluğu en rahat olan motorlar bu ikisi bunun yanında neredeyse kronik arıza olmama durumuda var. Şuana kadar kronik bir arıza nedeniyle sorun çıkaran veya parçası bulunamayan hiç MT veya R25 görmedim. Bir sorun oluyorsa hor kullanımdan kaynaklı oluyor. Kısacası MT veya R25 çok daha mantıklı olur. (kişisel önerim dönüş açısı genişliği karenaj olmamasıyla MT). ABS varsa çok daha iyi olur yoksa boş alanlarda çalışmanı öneririm ama her halükarda iki motorada koruma demirini taktırmayı unutma derim. Son olarak MT karenaj sorunu olmadığından daha mantıklı olur ama tekere gelmeye R25e istinaden daha yatkın kafa karenajı olmadığından, boş alanda belki saçma gelecek ama buna çalış; kendin tekere gel ve o anda ne yapman gerektiğini kavramaya çalış. Evet düşüp kalkacaksın belki ama trafikte başına geldiğinde ne yapacağını şaşırıp kaza yapacağına, düşüp kalkarak o an yaşandığında ne yapman gerektiğini öğreneceksin. Tabi en son olarak karar sana kalmış. Ekipmansız lütfen motora binmeyin yürüme mesafesi dahi olsa binmeyin. Ekipmansız kullananlarıda lütfen uyarın. Tekeriniz düz bassın :)

Rahat kullanım istiyorsan 250nk,mt25,duke200,cb250 bunları öneririm hepsi de iş görür başlangıç için idealdir. Ucuz olsun bir sıkıntı olursa ucuza yaptırayım diyorsan 250nk uygundur ama diğerleri parça konusunda daha pahalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı