30 bin TL Gaming laptop almak için vergi indirimleri beklenmeli mi?

Bütçe
30000
Sadece %18 KDV alınıyor olması gerek, o da nereye düşecek? Düşse sana faydası olacak mı, fiyatlara gerçekten yansıyacak mı? Millet alayım diye gaza gelip piyasa fiyatlarını yükseltir mi? Bunlar da önemli sorular, alıp geçmek daha akıl kârı.

Sadece %18 KDV alınıyor olması gerek, o da nereye düşecek? Düşse sana faydası olacak mı, fiyatlara gerçekten yansıyacak mı? Millet alayım diye gaza gelip piyasa fiyatlarını yükseltir mi? Bunlar da önemli sorular, alıp geçmek daha akıl kârı.
Söylediklerine katılıyorum yalnız bir şey sormak istiyorum.
Vergi indirimi geldiği takdirde fiyatların ucuzlaması gerekmez mi? Normalde talep arttıkça fiyat artar ama Türkiye'deki fiyatlar talepten ziyade dolar kuru+vergiler gibi gider kalemlerinden dolayı artmıyor mu?

Tahminim vergi indirimi olursa kara borsa usulü çalışan satıcılar ürünleri piyasadan toplayıp, fiyatını şişirdikten sonra satacaklardır. Düzgün ve kurumsal çalışan firmaların ve mağazaların ürünleri belki uygun fiyatlı olabilir. Yanılıyor olabilirim ama şu an bile bazı satıcıların ellerinde Vatan ve benzeri mağazalardan daha fazla ürün var.

Benim düşüncem ise şu yönde. Genel anlamda firmaların amacı daha fazla tüketiciye hitap etmektir. Yani hiçbir firma ürününü pahalıya satmak istemez. Çünkü ne kadar pahalıya satarsa pazardaki müşteri sayısı o kadar azalacaktır.

Pozitif teknoloji gibi firmalar var. Şu piyasada bile Apple'dan ucuza satıyorlar. Vergi indirimi olunca yine Apple'dan ucuza satacaklardır. Burada birçok insan mac alacağı zaman söz ettiğim firmalara yöneliyorlar. Nedeni ise gayet açık: Ödeme kolaylığı ve daha ucuz olması.

Fazladan ürün olmasında sakınca yok. Firmalar stok yönetimini yapmak zorunda. Türkiye'de stok yapmanın yanlış olduğu sanılıyor. Oysaki rekabet çerçevesinde stok yapmak tüketici açısından yararlıdır.

Son düzenleme:
ben de lenova legion 5 pro çok beğeniyorum, şu an 1 - 2 ay beklemek zorundayım almak için ve o zaman şu anki fiyatından çok daha pahalı olur diye korkuyorum, 5 pro'u kaçırmak istemiyorum çünkü. umarım düşer, düşmese bile aynı fiyatında kalsa bile olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı