%30 CPU Kullanımı ile 85 Derece Sıcaklık Normal mi?

Berzah

Kilopat
Daha fazla  
İyi geceler herkese.

İlk defa bir oyun laptopı aldım ve kafamı karıştıran bir konuyu sizinle paylaşmak istedim. Laptopın özellikleri kısaca şöyle:
  • Asus FX553VD-DM160
  • Intel i7 7700HQ
  • Nvidia GTX 1050
  • 8 GB 2400 RAM
MSI'ın Afterburner yazılımını kurduktan sonra laptopın ısı değerleri ve CPU kullanımı arasındaki orantısızlık dikkatimi çekti. Muhtemelen normaldir ama anlamadığım için sizlere sormak istedim. Öncelikle şu görsele bir bakmanızı rica edeceğim:

1.jpg

İşlemci kullanımı %30 iken sıcaklığın 85 olması normal mi? Oyun açtıktan bir iki dakika içinde sıcaklık bu seviyeye çıkıyor fakat daha da yükselmiyor.

İkinci sorum ise 1080p en yüksek ayarlardan oynanan oyunlarda bu sıcaklık değeri normal mi? Laptop için soğutucu almam gerekir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan oyunda büyük bir darboğaz var. İşlemcinin o kullanımda o kadar ısınması hiç normal değil.

Anladım. Bütün grafikler en yüksek ayarlarda oynuyorum. Gtx 1050 güncel bir kart olsa da takdir edersiniz ki çok yüksek bir kart değil.

Anladım. Bütün grafikler en yüksek ayarlarda oynuyorum. Gtx 1050 güncel bir kart olsa da takdir edersiniz ki çok yüksek bir kart değil.
Merhaba yüzde 30 işlemci kullanımı yüzde 100 ekran kartı kullanımı problemi yaşıyorum.
Sorununuzu çözebildinizmi?
İşlemcimde aynı sizin gibi 30 kullanımda 70 derecede seyrediyor halbuki yük altında bu sıcaklığı alması gerekli.

Merhaba yüzde 30 işlemci kullanımı yüzde 100 ekran kartı kullanımı problemi yaşıyorum.
Sorununuzu çözebildinizmi?
İşlemcimde aynı sizin gibi 30 kullanımda 70 derecede seyrediyor halbuki yük altında bu sıcaklığı alması gerekli.

Merhaba. Araştırmalarıma göre sistemde herhangi bir sorun görünmüyor. (Kendi sistemimi kastediyorum.) Çünkü oyunların büyük bir kısmı çok çekirdek kullanmıyor. Dolayısıyla işlemci kullanımının %30-40 çıkması anormal değil çünkü oyunun o kadar çekirdeğe ihtiyacı yok. Isınma olayına gelirsek bu konuda teknik bilgim yok ama tahminim işlemcinin ısınması için mutlaka tüm çekirdeklerini kullanmalıdır diye bir kaide yok. Eğer tek çekirdeğe de yük biniyorsa işlemci ısınıyor. Bu durumu kafanıza takmayın. 85 dereceler dizüstü bilgisayarlar için normal değerler.

Hocam fan temizliği ve termal macun yenileme zamanı gelmiş bilgisayarın. 85 derece herhangi bir kullanım için yüksek.

Geri
Yukarı