30 Super ya da 40 serisi ekran kartları çıktığında fiyatlarda değişiklik olur mu?

MSI, ASUS gibi firmalar Türkiye pazarını o kadar önemser mi bilmiyorum.
Önemsiyorlar. Ancak bu işin konsollardaki kadar basit olmasını beklemeyin. Konsollarda tek bir ürün gamı var ve adamlar elindeki tek bir üründen farklı hizmetler sağolsun gelir elde edebiliyorlar. Yani konsol sattın gelir kesildi değil, konsol sattın, e adam oyun almayacak mı? Oyunların her birinden komisyon alıyor. Bitti mi? Hayır. Bir de online oynanabilmesi için düzenli olarak abonelik ödeniyor. Bitti mi? Hayır. Exclusive (konsola özel) oyunlarla ayriyeten gelir elde ediyorlar. Bu durum bilgisayar parçası üreten firmalar için geçerli değil. Parçayı sattıktan sonra iş biter. Gelir elde edemezsin. Eğer parçadan kâr elde etmiyorsan, neyden elde etmeyi planlıyorsun ki?
Firmaların malesef işine gelmiyor :) .
Tabii ki işine gelmiyor. Bir ülkede ekonomi kötü diye, zarar edeceğin bir duruma sokar mısın kendini?

Önemsiyorlar. Ancak bu işin konsollardaki kadar basit olmasını beklemeyin. Konsollarda tek bir ürün gamı var ve adamlar elindeki tek bir üründen farklı hizmetler sağ olsun gelir elde edebiliyorlar. Yani konsol sattın gelir kesildi değil, konsol sattın, e adam oyun almayacak mı? Oyunların her birinden komisyon alıyor. Bitti mi? Hayır. Bir de Online oynanabilmesi için düzenli olarak abonelik ödeniyor. Bitti mi? Hayır. Exclusive (konsola özel) oyunlarla ayrıyeten gelir elde ediyorlar. Bu durum bilgisayar parçası üreten firmalar için geçerli değil. Parçayı sattıktan sonra iş biter. Gelir elde edemezsin. Eğer parçadan kar elde etmiyorsan, neden elde etmeyi planlıyorsun ki?

Tabii ki işine gelmiyor. Bir ülkede ekonomi kötü diye, zarar edeceğin bir duruma sokar mısın kendini?

Kur sabitlenme olayında satıcı firma yine aynı miktarda dolar kazanıyor değil mi?

@kino hocam da buradaymış. Ah ah hocam dinlemedim sizi sattım 1080 Ti ekran kartını. Ah ellerim kırılaydı. 8 aydır RX 550 kullanıyorum. Sizi her görmemde o "1080 Ti satılır mı?" postu aklıma geliyor.

Hatırladım. Geçmiş olsun yapacak bir şey yok olan oldu artık, ben RTX 3000 Super ve 4000 serisi için umutlarımı çok yüksek tutmazdım çünkü 3 tane büyük etken var önümüzde.

1- TL'nin can çekişmesi
2- Stok sorunları, mining, stokçular
3- Global çip krizi, üreticilerin fiyatları dolar bazında artırım yoluna gitmesi

Biraz param var, yüksek ayarlarda doya doya oyun oynamayı özledim ama kazık da yemek istemiyorum diyorsan bu kartı indirmeye çalış.

Hatırladım. Geçmiş olsun yapacak bir şey yok olan oldu artık, ben RTX 3000 Super ve 4000 serisi için umutlarımı çok yüksek tutmazdım çünkü 3 tane büyük etken var önümüzde.

1- TL'nin can çekişmesi.
2- stok sorunları, mining, stokçular.
3- global çip krizi, üreticilerin fiyatları dolar bazında artırım yoluna gitmesi.

Biraz param var, yüksek ayarlarda doya doya oyun oynamayı özledim ama kazık da yemek istemiyorum diyorsan bu kartı indirmeye çalış.

Geçen ay 21-22K vermeye razıydım ROG STRIX 3080 için ve şimdi 30k olunca artık yeter dedim. Yarım araba parası vermek tam bir delilik olur.

Kur sabitlenme olayında satıcı firma yine aynı miktarda dolar kazanıyor değil mi?
Hayır. Bu yüzden çok firma bu topa giremez. Kur sabitlenme olayında, kazandığı dolar firmanın gün geçtikçe azalıyor. Daha net açıklama açısından, bir ürünün 300 dolar olduğunu ve dolar kurunun 5 TL bandına sabitlendiğini düşünelim.

Ürünün satış fiyatı 1500 TL olacaktır. Eğer dolar 10 TL iken bu satış gerçekleşirse firma bundan 150 dolar kazanmış olacak. Eğer dolar 15 TL iken bu satış gerçekleşirse, firma bundan 100 dolar kazanmış olacak. Eğer ürettiğiniz ürün, oyun konsolları gibi sürekli gelir sağlayan bir ürünse; ürünü zararına bile satabilirsiniz. Eğer ürün tutar ve hizmetleriniz kullanırsa, üründen eninde sonunda kâr edersiniz. Fakat üründen bu tarz hizmetlerle kâr sağlayamıyorsanız, üretim maliyetinin üstüne illa kâr marjını eklemeniz gerek. E bunun içinde sabit kur bizimki gibi sürekli parası değer kaybeden ülkelerde tehlikeli bir durum demek oluyor.

Geçen ay 21-22K vermeye razıydım ROG STRIX 3080 için ve şimdi 30k olunca artık yeter dedim. Yarım araba parası vermek tam bir delilik olur.

NVIDIA kartları bir süre unutabilirsin AMD kartlar 1 zamlandıysa NVIDIA 1,5 zamlandı özellikle de Türkiye piyasasında. RX 6600 1080P'de tüm oyunları ultra 60+ FPS açacak bir karttır şu haliyle 8500 TL civarına geliyor.

NVIDIA kartları bir süre unutabilirsin AMD kartlar 1 zamlandıysa NVIDIA 1,5 zamlandı özellikle de Türkiye piyasasında. RX 6600 1080P'de tüm oyunları Ultra 60+ FPS açacak bir karttır şu haliyle 8500 TL civarına geliyor.

Allah aşkına setupa bak içindeki karta bak. Kafayı yemelik.

Dosya Ekleri

• 261124962_327610979206817_1716269448345167713_n.jpg
    261124962_327610979206817_1716269448345167713_n.jpg
    145,1 KB · Görüntüleme: 29
  • 261990052_1109341113165867_6191527587964337389_n.jpg
    261990052_1109341113165867_6191527587964337389_n.jpg
    158,2 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri
Yukarı