300 FPS oyun nasıl akıcı?

emrehan

Hectopat
Daha fazla  
Oyunlarda fps 300 olsa bile akıcı oynayabiliyorsunuz. Ama görüntü normal oluyor. Kameralarda 120 fps bile yavaşlatılmış çekim oluyor. Sorum şu. Saniyede 300 kare gösterse bile görüntü nasıl böyle hızlı oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kameralarda 120 FPS'den 30 FPS'ye yavaşlatma oluyor. Yani çekilen görüntünün 1/4 oranında daha yavaşı. Fakat oyunlarda sen 300 FPS'yi 300FPS olarak görüyorsun. Tabi monitör'ün 300 Hertz değerine sahipse.

Ayrıca şunu da belirteyim, gözümüz 60 fps'den üstünü algılamıyor, Vsync'in 60 fps'ye kitlemesi de bu yüzden.

Gözümüz 25 kare algılar, o 60 fps olayı ilse monitörün 60 hertz yenileme olayındandır. Eğer monitörümüz 120 hertz olsaydı 70-80 fps de bize akıcı gelmeyecekti.

30'la 60 arasındaki farkı açıkça fark edebiliyorsunuz?

Playstation'da oyunlar 30 FPS'de çalışıyor, fakat bugüne kadar hiç oyunda FPS düşüklüğü gibi birşey hissetmedim. Zaten akıcı oyun için 30 FPS yeterlidir der ustalar. Ayrıca ben bildiğimi söyledim, internette bunun hakkında birçok tartışma var. Kimisi insan gözünün üstünü algıladığını, kimisi hurafe olduğunu söylüyor.

Benim bildiğim kadarıyla insan gözü 60 FPS değil, 30 FPS'ye kadar algılayabiliyor.

Gözümüz 25 kare algılar, o 60 FPS olayı ilse monitörün 60 Hertz yenileme olayındandır. Eğer monitörümüz 120 Hertz olsaydı 70-80 FPS de bize akıcı gelmeyecekti.

Ne alakası var. Bence bunu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı