3000-3500TL ekran kartı tavsiyesi

mrcek98

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemin diğer parçalarından bahsedeyim. Kutularında bekliyor montajı yapılmadı daha.

AMD Ryzen 5 3600X işlemci.
Gigabyte B450M S2H anakart.
Corsair venganence 3000MHz CL 15 16 GB RAM.
MSI Forge Mag 100M kasa.
Cooler Master MWE 600W PSU.
Gigabyte 480GB SSD.
AOC 24G2U 144Hz monitör.

Bu sistem için belirttiğim fiyat aralığını geçmeyecek şekilde mümkünse RTX 2060 kesinlikle ilk önceliğim. Ama imkansız ise diğer seçenekler düşünülebilir. Benim aklımdaki kartları aşağıya listeliyorum seçmemde yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. İzmir'de ikamet ediyorum deprem dolayısıyla fazla ilgilenemiyorum elimden geldiğince girip konuyu takip edeceğim. Ama insan ölümle burun buruna gelince hayalini kurduğu şeyleri daha fazla ertelemeyi istemiyor onu anlamış oldum bu 2 günde. Yardımlarınızı bekliyorum lütfen kendinize ürün alırmış gibi davranırsanız çok mutlu olurum.

https://www.amazon.com/ASUS-Overclo...ild=1&keywords=rtx+2060&qid=1604153425&sr=8-1 (biraz daha uygun fiyatlısını bulabilirsem Amazon'dan almayı da düşünebilirim. EVGA KO modeli arada sırada stoklara giriyor.)
Letgo veya sahibinden sitelerinde kullanılmamış ürünler bulabilirsem sizce alınır mı? Güvenilir olur mu?
Şöyle bir ürünler karşılaştım internet kafe için aldıklarını fakat sisteme daha takmadan 20 adet ROG STRIX aldıklarını ve bunların boşa çıktığını belirtti. Sizce güvenilir mi? Gidip görürsem kullanılmamış olduğunu nasıl anlayabilirim?

@EgeN7 sizinle de nihayetinde konuyu bitirelim istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Letgo ve Sahibinden gibi yerlerde ürün satanlar çok samimi ve dürüst olabiliyor ama öte yandan hikayeci ve yalancı da olabiliyor. O yüzden sıkıntılı bir iş olabilir, onu bilemiyorum hiç. 3200 TL'ye güzel fırsat hele şu kur şartlarında. Değerlendirilebilir ama emin olmanız lazım üründen ve satıcıdan.

Zotac ve özellikle Palit fena markalar değiller ama bu ürünleri kaliteli midir bilemiyorum. Videoları var detaylı izlemek gerekli. Zotac olanın fiyatı güzel RTX 2060 için ama sıcaklık değerleri diğerlerinden fazla çıkacaktır. Palit de köklü ve sağlam bir marka ama tabi yine bütçe ürünleri sunuyor.

EVGA olan alınabilir, stoğa girdiğinde tabi. Ne zaman gireceği belli olmuyor herhalde.

Bunların dışında şöyle bir araştırma yapayım dedim ama 3500 TL'ye bile güzel RTX 2060 kalmamış piyasada. Bu kadar da olmaz ki.

Dünkü indirimi kaçırmışım. Saat de kurmuştum ama çalmamış. Dün RTX 2060 benzeri bir ekran kartında indirim yok muydu?

Letgo ve Sahibinden gibi yerlerde ürün satanlar çok samimi ve dürüst olabiliyor ama öte yandan hikayeci ve yalancı da olabiliyor. O yüzden sıkıntılı bir iş olabilir, onu bilemiyorum hiç. 3200 TL'ye güzel fırsat hele şu kur şartlarında. Değerlendirilebilir ama emin olmanız lazım üründen ve satıcıdan.

Zotac ve özellikle Palit fena markalar değiller ama bu ürünleri kaliteli midir bilemiyorum. Videoları var detaylı izlemek gerekli. Zotac olanın fiyatı güzel RTX 2060 için ama sıcaklık değerleri diğerlerinden fazla çıkacaktır. Palit de köklü ve sağlam bir marka ama tabi yine bütçe ürünleri sunuyor.

EVGA olan alınabilir, stoğa girdiğinde tabi. Ne zaman gireceği belli olmuyor herhalde.

Bunların dışında şöyle bir araştırma yapayım dedim ama 3500 TL'ye bile güzel RTX 2060 kalmamış piyasada. Bu kadar da olmaz ki.

Dünkü indirimi kaçırmışım. Saat de kurmuştum ama çalmamış. Dün RTX 2060 benzeri bir ekran kartında indirim yok muydu?
Maalesef dün 2 farklı 5600XT, 2080S ve 2060S indirime girdiler. 2060S 4100TL gibi bir fiyata sahipti. Amazon’dan EVGA’yı takip ediyorum sürekli 390-400$ gibi bir ücrete her şey dahil alınabiliyor. Acaba şu 3200TL fiyata sahip ürünlerin sıfır olduğunu anlayabilir miyiz? Güvenip alabilir miyiz? Asus’un o modeli ile ZOTAC ve Palit markaların ürünleri arasında çok fark olur mu? Bir de atıyorum Sinerji’den almaya karar verirsem hangi modeli tercih etmeliyim?

Zotac ve Palit arasında karar vermek zor. YouTube'a bakıyorum, Palit'in genelde RTX 2060 Super modeli için videoları var ve idare eder bir kart, arada ısınıyor biraz. RTX 2060 ile ilgili pek fazla veri bulmadım.

Reddit'te ise bir konu var, altındaki yorumlara şöyle bir göz gezdirdim ve gözüme şurası çarptı,

zot.png

Biri Zotac RTX 2060 Dual modeliyle 80-82 derece alıyormuş, %100 fan hızıyla.

Ama aynı konu altında başka biri de Zotac alın, Zotac sadece Nvidia'ya ekran kartı üretiyor, fiyatları makul ve soğutma çözümleri de iyi yazmış. Belki de Zotac'ın iyi modelleri için yazmıştır çünkü üstteki arkadaş Dual olan için kötü diyor.

zotac.png

Bu yüzden ikisi arasında karar vermek zor ama arada 200 TL fark var, ucuz olanı alıp geçmek gerekiyor sanırım. Tabi başka fırsat yoksa.

Asus Dual EVO modeli bu ikisinden de iyi tabii ki, işte kullanılıp kullanılmadığını anlamak zor ama bir yol var; ekran kartının sadece kutusu açıldı diyor herhalde incelemek için açmışlar. Kullanmadılarsa ekran kartının üstündeki yapıştırma/şeffaf bandı çıkarmamışlardır. Poşetteki bant değil, kartın üstünde de bir tane şeffaf bant oluyor en azından MSI'da vardı. O şekilde anlaşılabilir. Gerçi bazıları onu bile çıkarmıyor hatta çıkarmayı unutabiliyor bile.

EVGA olan 3340 TL civarı oluyor sanırım. Eğer EVGA'nın videoları varsa, fan devri ve sıcaklık değerleri Palit ve Zotac'tan iyiyse onu tercih edin derim veya Asus olan'ı dediğim gibi artık deneme yanılma ve biraz da güvenerek almaya çalışın ama belli de olmaz.

Bunu birkaç haftadır sürekli duyuyorsunuzdur ama tekrar söyleyeyim, şanssız bir zamanda ekran kartı alıyorsunuz, 3-4 hafta önce çok iyi fırsatlar vardı. Zaman geçtikçe her şey kötüleşiyor. Umarım en iyisini en uygun fiyatla alırsınız, bu arada tüm parçalar ve sisteminiz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. :)

Zotac ve Palit arasında karar vermek zor. YouTube'a bakıyorum, Palit'in genelde RTX 2060 Super modeli için videoları var ve idare eder bir kart, arada ısınıyor biraz. RTX 2060 ile ilgili pek fazla veri bulmadım.

Reddit'te ise bir konu var, altındaki yorumlara şöyle bir göz gezdirdim ve gözüme şurası çarptı,

Eki Görüntüle 721663

Biri Zotac RTX 2060 Dual modeliyle 80-82 derece alıyormuş, %100 fan hızıyla.

Ama aynı konu altında başka biri de Zotac alın, Zotac sadece Nvidia'ya ekran kartı üretiyor, fiyatları makul ve soğutma çözümleri de iyi yazmış. Belki de Zotac'ın iyi modelleri için yazmıştır çünkü üstteki arkadaş Dual olan için kötü diyor.

Eki Görüntüle 721674

Bu yüzden ikisi arasında karar vermek zor ama arada 200 TL fark var, ucuz olanı alıp geçmek gerekiyor sanırım. Tabi başka fırsat yoksa.

Asus Dual EVO modeli bu ikisinden de iyi tabii ki, işte kullanılıp kullanılmadığını anlamak zor ama bir yol var; ekran kartının sadece kutusu açıldı diyor herhalde incelemek için açmışlar. Kullanmadılarsa ekran kartının üstündeki yapıştırma/şeffaf bandı çıkarmamışlardır. Poşetteki bant değil, kartın üstünde de bir tane şeffaf bant oluyor en azından MSI'da vardı. O şekilde anlaşılabilir. Gerçi bazıları onu bile çıkarmıyor hatta çıkarmayı unutabiliyor bile.

EVGA olan 3340 TL civarı oluyor sanırım. Eğer EVGA'nın videoları varsa, fan devri ve sıcaklık değerleri Palit ve Zotac'tan iyiyse onu tercih edin derim veya Asus olan'ı dediğim gibi artık deneme yanılma ve biraz da güvenerek almaya çalışın ama belli de olmaz.

Bunu birkaç haftadır sürekli duyuyorsunuzdur ama tekrar söyleyeyim, şanssız bir zamanda ekran kartı alıyorsunuz, 3-4 hafta önce çok iyi fırsatlar vardı. Zaman geçtikçe her şey kötüleşiyor. Umarım en iyisini en uygun fiyatla alırsınız, bu arada tüm parçalar ve sisteminiz hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın. :)
Tüm yardımlarınız ve iyi dilekleriniz için size gerçekten minnettarım bu süreçte yalnız bırakmadığınız ve ilgilendiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Son parça olan ekran kartını da tamamladığımız zaman sistemin montaj ve testleri konusunda tekrar sizinle görüşmek isterim sonuçta sizin emeğinizle ortaya çıkartılmış bir sistem oldu. Ekran kartı konusunu bu hafta içerisinde tamamlamayı düşünüyorum fakat şu an İzmir'de depremler ve artçılar olduğu için diken üstünde bulunuyoruz bu yüzden bazen sekteye uğrayabiliyor fakat en kısa zamanda sistemi tamamlayıp montajlamak istiyorum artık.

EVGA kartların testlerini hiçbir kaynakta bulamıyorum, testi geçtim konusunu bile bulamıyorum. Reddit kullanmadığım için oradan kaynak taraması yapmakta da zorlanıyorum. Bulduğum sonuçlar ve değerlendirmeler sonucunda ya EVGA modeli Amazon üzerinden sipariş vereceğim ya da Zotac, Palit gibi modelleri satın almak durumunda kalacağım. Bu 3 model arasında sanırım en doğru tercih her halükarda EVGA olacaktır diye düşünüyorum. Önceliğim bu yönde yine siz de daha uygun bir fiyata daha iyi soğutmalı modellere denk gelirseniz hemen buraya yetiştirebilirsiniz. Çok teşekkürler şimdiden.

Fakat şu an İzmir'de depremler ve artçılar olduğu için diken üstünde bulunuyoruz bu yüzden bazen sekteye uğrayabiliyor

Daha önceden de yazmıştınız İzmir'de olduğunuzu, onu cevaplamayı unuttum. Çok geçmiş olsun. Ben Bursa'da oturuyorum, ben de hissettim ciddi salladı ama sizinki kadar değildi kesinlikle. Umarım size, ailenize ve tanıdıklarınıza zarar gelmemiştir, gelen varsa da kısa sürede iyileşmelerini temenni ediyorum. Umarım ki bu deprem tekrarlanmaz. Yine de dikkat edin, tedbiri elden bırakmayın.

Ben de 2 günde bir bakıyorum ekran kartlarına, gözüme bir fırsat çarparsa buraya ekleyeceğim.

Şu an en uygun RTX 2060 hala Zotac, Sinerji'de.
Sonra Palit, Gigabyte şeklinde gidiyor ama alınmayacak fiyatlarda.

8 Haziran 2020'de EVGA RTX 2060, 3100 TL'ymiş. Şu anki fiyatı, 3600 TL civarı. 500 TL eklenmiş üstüne. Rezillik.

Başka bir konuda da sizin alacağınız kartla ilgili konuşulmuş,

Şurada da kartın sıcaklık değerleri ve fan hızı/sesi değerleri var. Bu tam kapsamlı bir inceleme, sadece bunlar değil birçok şey var kartla ilgili.

Bu incelemenin sonunda "Conclusion" dediğimiz sonuç kısmı var ve şunlar yazılmış:

Artıları:
  • F/P oranı çok iyi,
  • Fabrika çıkışlı olarak overclock edilmiş,
  • Kart boştayken fanın durma özelliği var,
  • Memory overclock potansiyeli mükemmel,
  • RTX ve DLSS özelliği,
  • Enerji verimliliği iyi.

Eksileri:
  • Oyun oynarken fan sesi biraz daha az olabilirdi,
  • Manuel güç limiti yapılamıyor,
  • Hafıza çipi soğutması biraz daha iyi tasarlanabilirdi,
  • Fanların durma sıcaklığı çok düşük, fanlar periyodik olarak çalışmaya başlıyor,
  • Fabrika çıkışlı olarak memory overclock edilmemiş.

Ve bu incelemenin sonunda yorumları okuduğumda kartın sıcak çalıştığını, epey sesli olduğunu ve güç limiti olduğunu gördüm. Zotac ve Palit gibi neredeyse. EVGA'nın bütçe ürünü. TU104 ve TU106 durumuyla ilgili bir şey de okudum, iyice soğuttu beni karttan. Bu kartı uygun fiyata bulmazsanız almayın derim sırf EVGA diye.

Son düzenleme:
Daha önceden de yazmıştınız İzmir'de olduğunuzu, onu cevaplamayı unuttum. Çok geçmiş olsun. Ben Bursa'da oturuyorum, ben de hissettim ciddi salladı ama sizinki kadar değildi kesinlikle. Umarım size, ailenize ve tanıdıklarınıza zarar gelmemiştir, gelen varsa da kısa sürede iyileşmelerini temenni ediyorum. Umarım ki bu deprem tekrarlanmaz. Yine de dikkat edin, tedbiri elden bırakmayın.
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Buca'da ikamet ettiğim için neyse ki deprem bölgesine nazaran daha sağlam bir zemine sahip bu bölge, bu yüzden cam kırılmaları dışında büyük bir yıkım yaşamadık. Kardeşim ve ben yalnızdık, o kadar beklenmedik gerçekleşti ki sadece birbirimize sarılıp dua edebildik. Maalesef soğukkanlı olup herhangi bir korunma pozisyonuna bile giremedim. Ne yazık ki bu da deprem bilinçsizliğimizi gözler önüne seren bir durum, üstelik bunun eğitimini almış bir maden mühendisliği öğrencisiyim, kendimden utandım. Ama şükürler olsun herhangi bir sorun yaşamadık. Canına, malına ve sağlığına zarar gelmiş herkese başsağlığı ve sonsuz geçmiş olsunlar diliyorum. Umarım tekrarlanmaz.

Konumuza gelecek olursak
Ve bu incelemenin sonunda yorumları okuduğumda kartın sıcak çalıştığını, epey sesli olduğunu ve güç limiti olduğunu gördüm. Zotac ve Palit gibi neredeyse. EVGA'nın bütçe ürünü. TU104 ve TU106 durumuyla ilgili bir şey de okudum, iyice soğuttu beni karttan. Bu kartı uygun fiyata bulmazsanız almayın derim sırf EVGA diye.

Ben de forumda araştırırken bu kartla ilgili bir çok ısınma, yüksek ses gibi sorunlara denk geldim ancak insanlar inatla EVGA markası güvenilir, alınır gibi yorumlarda bulunuyorlardı. Buna istinaden kullanıcıya özel bir durum olduğunu düşünsem de şimdi anlıyorum ki insanlar ürünü incelemeden, araştırmadan yalnızca markaya güvenerek önermişler bu kartı. Aynı markanın RTX 2060 SC Ultra modeline de bakıyordum belki indirimlerle falan bulabilirim diye ancak sanırım ondan da vazgeçmiş bulunmaktayım. İlerleyen günlerde belki bir İncehesap indirim gecesi daha bekleyebilirim eğer olmazsa en uygun fiyatlı olduğu için Zotac model RTX 2060 tercih etmek durumunda kalacağım. Dilerim 3-4 gün içerisinde fiyat farkları inanılmaz artmaz.

RX 5600XT konusunda ne düşünüyorsunuz? RTX 2060'a rakip bir kart mıdır? Nvidia almayı hayal ediyordum ama ne kadar yaklaşmaya çalışsam o kadar uzaklaşıyor benden bu hayal.

Şöyle bir ürün buldum 3000TL gibi bir fiyata denk geliyor.

Son düzenleme:
EVGA çok iyi bir marka, ama bütçe ürünleri her markada olduğu gibi idare eder/kötü olarak geçiyor. Tabi her karta spesifik olarak bakmak lazım, bu kartta da ciddi sıkıntılar varmış. Herkes için problem olmayabilir ama yüklü miktarda para veriliyor ve iyi olmasını istiyor insan. O kadar para verdikten sonra problemlerle uğraşmak insanı sıkar, bitirir.

Bu cuma gecesi RTX 2060 veya RX 5600 XT gelecektir diye düşünüyorum. RX 5600 XT güzel bir kart, RTX 2060'ı geçiyor diyebiliriz. Ama sürücü tarafındaki durumu nasıldır? Onu hiç bilmiyorum. Son 1-2 haftadır forumda çok görmüyorum şu şu sorunlar var diye. Kullanan arkadaşlara sormak lazım aslında. Konu açıp RX 5600 XT hala sıkıntılı mı diye sorabilirsiniz illa ki kullanan birileri vardır. Bana kalsa direk alınabilir, çok güzel bir ekran kartı saf güç olarak. Ama insanları yaşadığı problemleri baz alırsak bir anda itiyor kendini alıcıdan. İşte o yüzden şu anki durumu çok kritik. Kartlarda sıkıntı yoksa, daha doğrusu sürücü güncellemeleriyle artık kartın dizginlerini ele alabildilerse ne güzel.

Bu RX 5600 XT Gaming MX modelinin 1-2 ay önce çıkmış yeni bir kart olması lazım, birkaç hafta önce görmüştüm. Farklı bir tasarım. Benim Armor ekran kartımla aşağı yukarı aynı soğutmaya sahip, beğeniyorum. Gaming X'in bütçe versiyonu diyebiliriz.

Reddit'te şöyle bir yorum gördüm,

bbbb.png

Özetlemek gerekirse,

• Tam olarak anlamadığı bir sebepten dolayı AMD'nin diğer kartlarında sağladığı "ücretsiz AMD oyunlarıyla" gelmiyormuş ama kartla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamış şu ana kadar.
  • CS:GO'da ortalama 70 derecelerde geziyormuş ve Time Spy benchmark testinde 81 derece almış.
  • 50-55 derecelerde günümüz kartlarında olan fanları durdurma olayı bu kartta da varmış.
  • Kartın ana aksamı ve arka plakası plastikmiş fakat genel olarak bakıldığında gayet iyi ve sağlam durduğunu söylemiş. Benim Armor kartıma çok benziyor, aynı şeyleri söyleyebilirim.
  • Gaming X modelinin bütçe versiyonu olduğunu söylüyor, biraz daha düşük saat hızları ve Armor tipi soğutma sağladığını söylüyor. Testlerinde genel olarak serin çalıştığını da eklemiş.

Bu arada, en iyi RX 5600 XT modellerinin Sapphire Pulse ve Gigabyte Gaming OC olduğu söyleniyor. Ama Gaming MX de güzel gibi.

Dışarıdan getirtmektense bu iki modelden biri daha alınası. Özellikle Gigabyte Gaming OC alınabilir gibi ama testlere ve videolara bakmak lazım. Şu an Trendyol'da 3280 TL, yurtdışından da 3303 TL gibi bir fiyata geliyor.

EVGA çok iyi bir marka, ama bütçe ürünleri her markada olduğu gibi idare eder/kötü olarak geçiyor. Tabi her karta spesifik olarak bakmak lazım, bu kartta da ciddi sıkıntılar varmış. Herkes için problem olmayabilir ama yüklü miktarda para veriliyor ve iyi olmasını istiyor insan. O kadar para verdikten sonra problemlerle uğraşmak insanı sıkar, bitirir.

Bu cuma gecesi RTX 2060 veya RX 5600 XT gelecektir diye düşünüyorum. RX 5600 XT güzel bir kart, RTX 2060'ı geçiyor diyebiliriz. Ama sürücü tarafındaki durumu nasıldır? Onu hiç bilmiyorum. Son 1-2 haftadır forumda çok görmüyorum şu şu sorunlar var diye. Kullanan arkadaşlara sormak lazım aslında. Konu açıp RX 5600 XT hala sıkıntılı mı diye sorabilirsiniz illa ki kullanan birileri vardır. Bana kalsa direk alınabilir, çok güzel bir ekran kartı saf güç olarak. Ama insanları yaşadığı problemleri baz alırsak bir anda itiyor kendini alıcıdan. İşte o yüzden şu anki durumu çok kritik. Kartlarda sıkıntı yoksa, daha doğrusu sürücü güncellemeleriyle artık kartın dizginlerini ele alabildilerse ne güzel.

Bu RX 5600 XT Gaming MX modelinin 1-2 ay önce çıkmış yeni bir kart olması lazım, birkaç hafta önce görmüştüm. Farklı bir tasarım. Benim Armor ekran kartımla aşağı yukarı aynı soğutmaya sahip, beğeniyorum. Gaming X'in bütçe versiyonu diyebiliriz.

Reddit'te şöyle bir yorum gördüm,

Eki Görüntüle 723671

Özetlemek gerekirse,

• Tam olarak anlamadığı bir sebepten dolayı AMD'nin diğer kartlarında sağladığı "ücretsiz AMD oyunlarıyla" gelmiyormuş ama kartla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamış şu ana kadar.
  • CS:GO'da ortalama 70 derecelerde geziyormuş ve Time Spy benchmark testinde 81 derece almış.
  • 50-55 derecelerde günümüz kartlarında olan fanları durdurma olayı bu kartta da varmış.
  • Kartın ana aksamı ve arka plakası plastikmiş fakat genel olarak bakıldığında gayet iyi ve sağlam durduğunu söylemiş. Benim Armor kartıma çok benziyor, aynı şeyleri söyleyebilirim.
  • Gaming X modelinin bütçe versiyonu olduğunu söylüyor, biraz daha düşük saat hızları ve Armor tipi soğutma sağladığını söylüyor. Testlerinde genel olarak serin çalıştığını da eklemiş.

Bu arada, en iyi RX 5600 XT modellerinin Sapphire Pulse ve Gigabyte Gaming OC olduğu söyleniyor. Ama Gaming MX de güzel gibi.

Dışarıdan getirtmektense bu iki modelden biri daha alınası. Özellikle Gigabyte Gaming OC alınabilir gibi ama testlere ve videolara bakmak lazım. Şu an Trendyol'da 3280 TL, yurtdışından da 3303 TL gibi bir fiyata geliyor.

Ben bir noktada oynadığım oyunların yayınlarını ve videolarını içerik olarak sunmak istiyorum. Nvidia bu konuda yararlı yazılımları olduğunu biliyoruz. AMD tarafı bu konuda kullanışlı mıdır? Bir de MSI RX 5600XT Gaming X modeli ve önerdiğiniz Gigabyte arasından tercih yapmamız gerekirse sizce hangisi daha iyi bir soğutmaya sahiptir? Ciddi ciddi RTX 2060 kartların fiyatları yüzünden 5600XT yönelmek zorunda kalıyorum. Hala bu cuma gecesi indirimleri için ümitliyim fakat olmazsa bu kart serisinin sorunları çözüldü mü bunu araştıracağım. Umarım istediğim bir ürün veya beni üzmeyecek kaliteli bir ürün alarak montaj kısmına geçebilirim. Kutularını açmak için sabırsızlanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı