3000-4000 TL Android Telefon Tavsiyesi

Vulture

Hectopat
Merhabalar. Aktif olarak Samsung Galaxy A30 kullanıcısıyım ancak güncelleme almayacak olması ve uygulamalarda yavaş olması sebebiyle yenilemeye karar verdim. Bütçem 3000-4000 arası aşağı yukarı 200-300 TL oynayabilir. Aldığım telefonu en az 2 yıl kullanmak istiyorum. Telefondan oyun oynayan biri değilim. Genel olarak sosyal medya, dizi-film ve video izlemek için kullanıyorum. 2 yıl sonra bile kasmayacak bir telefon arıyorum. Kamerasının iyi olması önemli. 128 GB hafıza, en az 6 GB RAM şart.

Benim belirlediğim birkaç model var. Onları da buraya bırakayım.

Poco X3 Pro: Oyun telefonu olduğunu biliyorum ancak işlemcisinin çok iyi olması günlük kullanımda da sorun yapmayacağı anlamına geliyor diye düşünüyorum. Kendimce belirlediğim eksileri RAM'in 6 GB olması ve ekranın IPS LCD olması. Artıları işlemcisinin çok iyi olması ve ekranın 120 Hz olması.
Mi 11 Lite: Benim belirlediklerim arasındaki en pahalısı bu. AMOLED ekran olması işlemcisinin iyi olması artıları olsa da RAM'in 6 GB olması ve fiyatının biraz daha fazla olması beni düşündürüyor. Ekranının 90 Hz olması da güzel. En beğendiğim tasarım bu modelde.
Redmi Note 10 Pro: Listemin 2. en pahalı telefonu bu. Aradığım her özelliğe uyuyor gibi. Mi 11 Lite'a ek olarak RAM'i 8 GB ve ekranı 120 Hz. Kendimi en yakın hissettiğim model bu.
Samsung Galaxy A52: Elbette farkları vardır ama zaten Galaxy A30 modelini kullandığım için pek ilgilenmiyorum ama aradığım her şeye sahip olan bir diğer telefon.

Benim belirlemiş olduğum modelleri kendi fikrinize göre sıralayıp belirlemiş olduğum kriterlere uygun tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xiaomi Poco X3 Pro kamera, yazılım ve ekran olarak rezalet bir cihaz, bence günlük kullanım için uygun değil, oyun odaklı bir cihaz.

Xiaomi Mi 11 Lite ve Xiaomi Redmi Note 10 Pro tavsiye etmem, sebebi ise yazılım.

Samsung Galaxy A52 Android 14 dahil 4 güvenlik güncellemesi alacak, OIS bulunuyor, stereo hoparlöre ve 90 Hz Super AMOLED ekrana sahip, yazılım olaraksa çok daha iyidir.

Super AMOLED ekranı, stereo hoparlörü, kamerası ve yazılımı ile Samsung Galaxy A52 günlük kullanımda memnun edecektir. Samsung Galaxy A52 almanızı tavsiye ederim.

Merhabalar. Aktif olarak Samsung Galaxy A30 kullanıcısıyım ancak güncelleme almayacak olması ve uygulamalarda yavaş olması sebebiyle yenilemeye karar verdim. Bütçem 3000-4000 arası aşağı yukarı 200-300 TL oynayabilir. Aldığım telefonu en az 2 yıl kullanmak istiyorum. Telefondan oyun oynayan biri değilim. Genel olarak sosyal medya, dizi-film ve video izlemek için kullanıyorum. 2 yıl sonra bile kasmayacak bir telefon arıyorum. Kamerasının iyi olması önemli. 128 GB hafıza, en az 6 GB RAM şart.

Benim belirlediğim birkaç model var. Onları da buraya bırakayım.

Poco X3 Pro: Oyun telefonu olduğunu biliyorum ancak işlemcisinin çok iyi olması günlük kullanımda da sorun yapmayacağı anlamına geliyor diye düşünüyorum. Kendimce belirlediğim eksileri RAM'in 6 GB olması ve ekranın IPS LCD olması. Artıları işlemcisinin çok iyi olması ve ekranın 120 Hz olması.
Mi 11 Lite: Benim belirlediklerim arasındaki en pahalısı bu. AMOLED ekran olması işlemcisinin iyi olması artıları olsa da RAM'in 6 GB olması ve fiyatının biraz daha fazla olması beni düşündürüyor. Ekranının 90 Hz olması da güzel. En beğendiğim tasarım bu modelde.
Redmi Note 10 Pro: Listemin 2. en pahalı telefonu bu. Aradığım her özelliğe uyuyor gibi. Mi 11 Lite'a ek olarak RAM'i 8 GB ve ekranı 120 Hz. Kendimi en yakın hissettiğim model bu.
Samsung Galaxy A52: Elbette farkları vardır ama zaten Galaxy A30 modelini kullandığım için pek ilgilenmiyorum ama aradığım her şeye sahip olan bir diğer telefon.

Benim belirlemiş olduğum modelleri kendi fikrinize göre sıralayıp belirlemiş olduğum kriterlere uygun tavsiyelerinizi bekliyorum.

Hocam Redmi Note 10 Pro bence iyi olur. Zaten uzun süre kullanacağınızdan dolayı garantisi biter bitmez ROM atabilirsiniz.
ROM atamam, atmayacağım derseniz kesinlikle A52 öneririm.
Sadece şu cümleyi anlayamadım.

Galaxy A30 modelini kullandığım için pek ilgilenmiyorum.

Xiaomi Poco X3 Pro kamera, yazılım ve ekran olarak rezalet bir cihaz, bence günlük kullanım için uygun değil, oyun odaklı bir cihaz.

Xiaomi Mi 11 Lite ve Xiaomi Redmi Note 10 Pro tavsiye etmem, sebebi ise yazılım.

Samsung Galaxy A52 Android 14 dahil 4 güvenlik güncellemesi alacak, OIS bulunuyor, stereo hoparlöre ve 90 Hz Super AMOLED ekrana sahip, yazılım olaraksa çok daha iyidir.

Super AMOLED ekranı, stereo hoparlörü, kamerası ve yazılımı ile Samsung Galaxy A52 günlük kullanımda memnun edecektir. Samsung Galaxy A52 almanızı tavsiye ederim.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılım açısından ne gibi bir sıkıntısı var hocam Mi 11 Lite ve Redmi Note 10'un? Biraz açıklayabilir misiniz? Ayrıca aktif olarak A30 kullanıyorum. Elbette farklıdır ama Samsung'un güncelleme yapıp telefonu zayıflattığını düşünüyorum. Sizce de öyle mi yoksa ben mi abarttım? Bu modeller dışında öneriniz var mı?

Hocam Redmi Note 10 Pro bence iyi olur. Zaten uzun süre kullanacağınızdan dolayı garantisi biter bitmez ROM atabilirsiniz.
ROM atamam, atmayacağım derseniz kesinlikle A52 öneririm.
Sadece şu cümleyi anlayamadım.
ROM atmayı bilmiyorum hocam. Garantisi bittiğinde telefondan memnun kalırsam telefon açılmayana kadar kullanırım. Eğer memnun kalmazsam 2.el olarak satarım. Anlamadığınız kısım için de şöyle diyeyim. A30 kullanıyorum ve hiç memnun değilim. Tabii beklentiyi yüksek tutmamak gerek sonuçta Android tek başına 3 GB'a yakın RAM yiyor. Kısaca belirtmem gerekirse kamerasından, performansından memnun değilim. Şarjının çok yavaş dolduğunu düşünüyorum. 2 sene önce almıştım tabii o zamanlar iyiydi. A30 kullanıp memnun olmadığım için A serisine pek sıcak bakamıyorum. Hatta Samsung'un güncellemeler ile performans düşürdüğünü düşünüyorum.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılım açısından ne gibi bir sıkıntısı var hocam Mi 11 Lite ve Redmi Note 10'un? Biraz açıklayabilir misiniz? Ayrıca aktif olarak A30 kullanıyorum. Elbette farklıdır ama Samsung'un güncelleme yapıp telefonu zayıflattığını düşünüyorum. Sizce de öyle mi yoksa ben mi abarttım? Bu modeller dışında öneriniz var mı?
MIUI arayüz olarak ağır, RAM kullanımı yüksek, stock kamera yazılımı rezalet, sorun çıkarma ihtimali çok daha yüksektir. Zaman geçtikçe neredeyse her telefon yavaşlar, bence siz biraz abartmış olabilirsiniz. Bu modeller dışında bir önerim yoktur.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Yazılım açısından ne gibi bir sıkıntısı var hocam mi 11 Lite ve Redmi Note 10'un? Biraz açıklayabilir misiniz? Ayrıca aktif olarak A30 kullanıyorum. Elbette farklıdır ama Samsung'un güncelleme yapıp telefonu zayıflattığını düşünüyorum. Sizce de öyle mi yoksa ben mi abarttım? Bu modeller dışında öneriniz var mı?

Hocam büyük güncellemelerde birçok özellik geldiği için telefon tabii yavaşlar. Bir çok Samsung telefon kullandım ve güncellemeler hiçbir şekilde beni üzmedi.
A52'yi Android 14'e güncellediğinizde mesela ilk aldığınızdan daha düşük bir performans görmeniz muhtemel ama bu normal bir şey.
MIUI konusuna gelirsek ise MIUI'ın iyi olduğu hiçbir nokta yok.
Telefonu her noktada geriye çekiyor. Hemde çok geriye çekiyor.

ROM atmayı bilmiyorum hocam. Garantisi bittiğinde telefondan memnun kalırsam telefon açılmayana kadar kullanırım. Eğer memnun kalmazsam 2.el olarak satarım. Anlamadığınız kısım için de şöyle diyeyim. A30 kullanıyorum ve hiç memnun değilim. Tabii beklentiyi yüksek tutmamak gerek sonuçta Android tek başına 3 GB'a yakın RAM yiyor. Kısaca belirtmem gerekirse kamerasından, performansından memnun değilim. Şarjının çok yavaş dolduğunu düşünüyorum. 2 sene önce almıştım tabii o zamanlar iyiydi. A30 kullanıp memnun olmadığım için a serisine pek sıcak bakamıyorum. Hatta Samsung'un güncellemeler ile performans düşürdüğünü düşünüyorum.

Hocam A30'dan birkaç ay sonra çıkmış Note 8 Pro'ya bakın.

A30'un performansının çıktığı yıl için bile iyi olmadığını düşünüyorum. Telefon zaten uzun süre kullanılmak için yapılmamış. Kamerası için pek yorum yapmıyayım diyeceğim ama aynı fiyata, aynı yılda çıkmış birçok telefona bakabilirsiniz.
A52'nin de performansı bu yıla ve fiyatına bakarsak aman aman bir performans sunmuyor ama gayet yeterli (yani alabileceğiniz başka telefonlar A52'yi katlayamaz.). Öne çıkan tarafı performanstan ziyade birçok özellik ve kamerası. OIS bile başlı başına bir sebep bence.

Hocam büyük güncellemelerde birçok özellik geldiği için telefon tabii yavaşlar. Bir çok Samsung telefon kullandım ve güncellemeler hiçbir şekilde beni üzmedi.
A52'yi Android 14'e güncellediğinizde mesela ilk aldığınızdan daha düşük bir performans görmeniz muhtemel ama bu normal bir şey.
MIUI konusuna gelirsek ise MIUI'ın iyi olduğu hiçbir nokta yok.
Telefonu her noktada geriye çekiyor. Hemde çok geriye çekiyor.

Hocam A30'dan birkaç ay sonra çıkmış Note 8 Pro'ya bakın.

A30'un performansının çıktığı yıl için bile iyi olmadığını düşünüyorum. Telefon zaten uzun süre kullanılmak için yapılmamış. Kamerası için pek yorum yapmıyayım diyeceğim ama aynı fiyata, aynı yılda çıkmış birçok telefona bakabilirsiniz.
A52'nin de performansı bu yıla ve fiyatına bakarsak aman aman bir performans sunmuyor ama gayet yeterli (yani alabileceğiniz başka telefonlar A52'yi katlayamaz.). Öne çıkan tarafı performanstan ziyade birçok özellik ve kamerası. OIS bile başlı başına bir sebep bence.
A30'u alırken Note 8 Pro'ya da bakmıştım ancak o dönem en azından benim için Xiaomi o kadar bilindik değildi. A30 olabilecek seçenekler arasındaki en kötüydü zaten. Ona diyecek bir şeyim yok.

Aslına bakarsanız A52'yi hiç düşünmüyordum. Redmi Note 10 Pro'yu alacağıma emin gibiydim. Fikrim değişti dediklerinizi görünce ama bir sorum var. Listedeki bütün telefonlar yeni. Zamanla düzeltilemez mi yazılım gibi sorunlar?

Pil olarak nasıl A52? Hızlı şarj desteği var mı? İşlemcisi 720G, diğerlerinin gerisinde. Mi 11 Lite'ın ve Redmi Note 10 Pro'nun işlemcisi 732G. Aralarında çok fark var mı? Sorun oluşturur mu? İzleyebileceğim güzel bir inceleme videosu bırakabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı