3000 MHz RAM'i 3466 MHz Yapmak

RedSea

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar,

Kısa süre önce R5 2600 işlemcimi 4.13GHz 1.35V ile stabil bir şekilde çalıştırmayı başardım. Ancak RAM'lere bir türlü ayarları tutturamadım. 3200 MHz'ye aldığımda bile teste bilgisayar reset attı. Konu hakkında sizlerden bilgi ve yardım rica ediyorum.
DRAM-Calculator-for-Ryzen-1.6.2 ile de önerilen değerleri tanımladım ancak başaramadım.

Öncelikle kullandığım RAM'ler;

Toplamda 32 GB. Bellek Zarları ise aşağıda ki resimde paylaşıyorum. Bildiğime göre Hynix-C'ler potansiyele yatkın ancak ben başaramadım.

Sistem;
Gigabyte Aorus B450M
Ryzen 5 2600
Team T-Force Vulcan TUF Gaming 2x8GB & Corsair Vengeance LPX 2x8GB > 32 GB 3000MHz CL16
Sapphire Nitro+ RX 590
Samsung 970 Evo
3TB WD Blue 7200RPM HDD
FSP Hydro 700W
Aerocool DS Cube Kasa

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png

Ryzen DRAM Calculator 1.6.2 ile verdiğim değerler sonrası bilgisayar 3 dıııt sesinden sonra 3-4 kez yeniden başlattı kendini ve RAM'leri direkt olarak 2133'e sabitliyor.
Screenshot_1.png

Son iş olarak Team-T Force RAM'ları çıkartıp aynı değerleri girdim ancak yine çalıştıramadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
AFR ve CJR farklı çipler, hatta işlemcideki silikon şansı gibi aynı çiplerin bile farklı overclock değerleri olabiliyor. Bu sebeple hazır ayarları kullanmak yerine kendi ayarlarınızı bulun. 3466 MHz'e 1.35V ile çıkın ve gecikmeleri yüksek girin, sonrasında düşürürsünüz. Daha da düşürmek isterseniz 1.35V yerine 1.45V girebilirsiniz. Üzerine fazla çıkmayın derim. Üstteki işlemi yaptıktan sonra Memtest86 ile test edin. 1 kez geçmesi yeterli testi, sonrasında gecikmeleri düşürürsünüz yavaş yavaş. Gecikmeleri düşürdükçe aynı şekilde Memtest86 ile test edin, ilk 6 testi 1 veya 2 kez tekrarlamanız yeterli.

AFR ve CJR farklı çipler, hatta işlemcideki silikon şansı gibi aynı çiplerin bile farklı overclock değerleri olabiliyor. Bu sebeple hazır ayarları kullanmak yerine kendi ayarlarınızı bulun. 3466 MHz'e 1.35V ile çıkın ve gecikmeleri yüksek girin, sonrasında düşürürsünüz. Daha da düşürmek isterseniz 1.35V yerine 1.45V girebilirsiniz. Üzerine fazla çıkmayın derim. Üstteki işlemi yaptıktan sonra Memtest86 ile test edin. 1 kez geçmesi yeterli testi, sonrasında gecikmeleri düşürürsünüz yavaş yavaş. Gecikmeleri düşürdükçe aynı şekilde Memtest86 ile test edin, ilk 6 testi 1 veya 2 kez tekrarlamanız yeterli.
Cevap için teşekkürler. Öncelikle overclock kapasitelerini öğrenmek için önce T-Force RAM'leri taktım ve 3600Mhz'e kadar sorunsuz çıktım 1.35V ve 18-22-22-40 değerleri ile. Sonradan Corsair marka RAM'leri taktım ve 3466Mhz'ye çıkabildim maksimum 1.37V ve 16-20-20-38 değerleri ile. Sonradan bütüm RAM'leri taktım ve 3200Mhz 16-20-20-38 1.35V ile Memtest86 programı ile ilk 6 testi 3 kez tekrar etti ve hiç sorun bulmayınca testi durdurdum ve yeterli dedim. Sonra ki denemelerim 3466 ve 3600Mhz olacak ancak çok zorlanacağımı hissediyorum :) Ek olarak RAM'lerde maksimum kaç V değerine ulaşmam gerek günlük kullanımda?

@RedSea Corsair olanlarla 3600'ü vuramıyor musunuz? Biraz daha voltaj vermeyi deneyin, 1.45V'a kadar problem yok. Ayrıca işlemi hepsi takılıyken yapsanız daha iyi olur.

@RedSea Corsair olanlarla 3600'ü vuramıyor musunuz? Biraz daha voltaj vermeyi deneyin, 1.45V'a kadar problem yok. Ayrıca işlemi hepsi takılıyken yapsanız daha iyi olur.
1.39V ve 18-22-22-40 değerlerini verdim ancak bilgisayar 3 bip verip 3 kez restart atıyor ve 2133Mhz'ye dönüyor. Corsairleri çıkarttığımda Team-t-Force rahatlıkla hata vermeden oluyor. Corsair'de 3600 gören yok sanırım :) Veya ince ayarı varmı bilmiyorum Sadece 4 parametreyi değiştiriyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı