Çözüldü 3000 serisi ekran kartlarını beklemeli miyim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
3
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, yakın zaman içerisinde ekran kartımı değiştireceğim. Birçok yerde araştırdım ve "EVGA GeForce RTX2080 Ti FTW3" almaya karar verdim. Fakat bir videoda gördüğüm kadarıyla 2020 Haziran ayında 3XXx seri ekran kartları gelecekmiş ya da tanıtılacakmış tam emin değilim. Acaba beklemeli miyim? Sonuçta bir sürü para vererek alıyoruz. Almışken doğru karar vermem gerekiyor. Açıkcası şu an GTX1080 kullanıyorum ve 2K çözünürlükte Ultra'da oynuyorum bütün oyunları. Monitörüm 43" 4K bir monitör olduğu için 4K'da oynamak istiyorum fakat bu GTX1080 ile mümkün değil. O yüzden ekran kartımı değiştireceğim. Fakat beklemem doğru olursa beklerim. Sizlerin fikirleri benim için çok önemli. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Çözüm
Şuan 4K'da her oyunda ultra ayarlarda sabit 60 FPS veren bir kart yok. Elinizde 1080 ile idare edip 3000 serisi kartları beklemeniz yararlı olur.
30 serisi 7 nm olacağı için ve elinizde şu an GTX 1080 gibi güçlü bir kart olduğu için kesinlikle beklemeye değer.

7NM ne anlama geliyor acaba? Bir de yeni ekran kartları için acaba ana kartımı değiştirmem gerekir mi? MSI Z270 GAMING M5 var. 1080 güzel aslında evet benim ki sadece fantezi.

7nm ne anlama geliyor acaba? Birde yeni ekran kartları için acaba ana kartımı değiştirmem gerekir mi? MSI Z270 GAMING M5 var. 1080 Güzel aslında evet benim ki sadece fantezi.
Açıkçası yeni serinin şuanki 2xxx serisine çok üstün bir fark koyacağını düşünmüyorum. Tamamen bakış açınız,bütçeniz ve sabrınıza bağlı bir durum. RTX serisi GTX'e göre çok çok güzel bir atılımla çıkmış olsa da 3xxx serisi için böyle olması uzak ihtimal.Bence bütçeniz doğrultusunda MSI RTX 2080Ti vb. kart alınabilir.

7NM ne anlama geliyor acaba? Bir de yeni ekran kartları için acaba ana kartımı değiştirmem gerekir mi? MSI Z270 GAMING M5 var. 1080 güzel aslında evet benim ki sadece fantezi.
Daha küçük GPU kullanacak yani, mimari değişiyor. Daha az ısınır ve daha az enerji tüketir diye umuyorum.

Elinizde Z270 anakart varsa 6-7. nesil işlemci kullanıyorsunuz demektir. 1080P'de büyük olasılıkla darboğaz yaşayacaksınız.
2K'da ise kartların gücüne göre değişir.

Açıkçası yeni serinin şuanki 2xxx serisine çok üstün bir fark koyacağını düşünmüyorum. Tamamen bakış açınız,bütçeniz ve sabrınıza bağlı bir durum. RTX serisi GTX'e göre çok çok güzel bir atılımla çıkmış olsa da 3xxx serisi için böyle olması uzak ihtimal.Bence bütçeniz doğrultusunda MSI RTX 2080Ti vb. kart alınabilir.

Merak ettiğim konulardan birisi de şu ki; yeni gelecek serinin fiyatları ve performans farkı. Haziranda tanıtılacak, Türkiye'ye ne zaman gelir bilmiyorum. Fiyatları çok uçuk rakamlar olacak diye tahmin ediyorum. Gerçekten beklemeye değer mi bilmiyorum. Birde 3080 Ti direk çıkar mı yoksa birde onu bekler miyim merak içerisindeyim. Çünkü Ti olmayan model almaktansa mevcut ekran kartımla devam ederim daha iyi.
Daha küçük GPU kullanacak yani, mimari değişiyor. Daha az ısınır ve daha az enerji tüketir diye umuyorum.

Elinizde Z270 anakart varsa 6-7. nesil işlemci kullanıyorsunuz demektir. 1080P'de büyük olasılıkla darboğaz yaşayacaksınız.
2K'da ise kartların gücüne göre değişir.

işlemcim i7 7700K. Acaba bu mevcut anakart ve işlemcim ile RTX 2080Ti da bir problem yaşanır mı? Bu arada zaten 1080P olarak hiç bir şeyi kullanmıyorum. Monitörüm zaten 4K. Oyunlarda da eğer 4K'da sorun yaşarsam 2K'ya çekiyorum.

Yeni nesilde çift GPU'lu ekran kartları da olacak. Şimdiden para biriktirmeye başlayıp çıktığında onlardan alırsanız 4K'da sizi uzun yıllar boyunca idare edecektir.

Yeni nesilde çift GPU'lu ekran kartları da olacak. Şimdiden para biriktirmeye başlayıp çıktığında onlardan alırsanız 4K'da sizi uzun yıllar boyunca idare edecektir.
Evet şuan baktığımda mesela Red Dead Redemption 2'de 4K da 60FPS oynatan bir ekran kartı yok. 40-45 FPS. Tabi oyunun optimizasyonu ile de alakalı bir durum fakat bir çok oyunda 60FPS göremiyor ekran kartları. Bu da demek oluyor ki 3 sene sonra bu ekran kartları çok daha fazla zorlanacak. Yani yeni seriyi beklemek biraz daha ağır basıyor bende şuan.

Şuan 4K'da her oyunda ultra ayarlarda sabit 60 FPS veren bir kart yok. Elinizde 1080 ile idare edip 3000 serisi kartları beklemeniz yararlı olur.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı