3000 TL 32 inç, IPS, 2K monitör önerisi

Bütçe
Maksimum 3000 TL

Bullfinch

Decapat
Makaleler
1
Arkadaslar merhaba! 32 inch, IPS panel, 2K cozunurluge sahip bir monitor almak istiyorum ve bu model dikkatimi cekti. Amator olarak oyun gelistiriyorum ve VFX yapiyorum. Profesyonel monitorler su an icin butcemi asiyor. Tam bir consumer monitor de almak istemiyorum. Prof'a yakin olmasi ve renklerin dogrulugu benim icin onemli.

Begendigim ozellikleri ;
  • 10 bit renk derinligine sahip olmasi, her ne kadar 8 bit + FRC olsa da fiyati icin iyi bence. True 10 bit monitorler hayli pahali.
  • 2K cozunurluk ve 91 PPI degeri. 27 inch 2K cozunurlukte 109 PPI yaygin genelde ama bu 32 inch oldugu icin bi' tik dusuk. buyuklukten dolayi cok yakindan kullanma durumu olmadigi icin 91 de iyi diye dusunuyorum.
  • HDR10 destegi
  • Edge LED backlight
  • 2020 yilinda uretilmis bir monitor.
  • Ve tabİi tum bu ozelliklerin yayinda nispeten makul bir fiyatta olmasi. 9 Mayis 2021 itibariyla 2500+ fiyatlara internette mecvut.

Monitor teknolojilerinin uzmani degilim, biraz arastiriyorum ama daha bilgili, tecrubeli insanlarin oneri ve fikirlerine her zaman acigim.
Son olarak bu ozellikleri tasiyan ve maksimum 3000 liraya kadar cikabilecek olan butceme uygun modelleri belirtirseniz minnettar olurum. Sevgiler!

Hocam ben şunu almanızı öneririm. 27 inç ama 144 Hz. Ve 144 Hz'den emin olun ki memnun kalırsınız.

Hocam ben şunu almanızı öneririm. 27 inç ama 144 Hz. Ve 144 Hz'den emin olun ki memnun kalırsınız.
Oneriniz icin tesekkur ederim ama butcemi cok asiyor maalesef, neredeyse 1000 lira uzerinde.
Attığınız monitör iyi gibi.
Cevap icin tesekkurler :)

2400 TL'ye denk geliyor?
Bu fiyat b&h fiyati, vergi ve kargo ucreti eklenince neredeyse bi o kadar daha odemem gerekiyor. Yurtdisi alisverisleri, ozellikle monitorler icin bana biraz mantiksiz geliyor. Cok buyukler ve cok fazla kargo ucreti odemek durumunda kaliyorsun. Yanlis dusundugum bi nokta varsa bilgilendiriniz lutfen.
HDR'a gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu bütçedeki HDR'lar en fazla giriş seviyesi olabilir.
Ilk gonderimde belirttigim gibi video produksiyonuyla ugrasiyorum bi suredir ve artik ikinci adimi atmam gerektigini dusundugum icin HDR destekli monitor fikri cazip geldi (yeni monitor almak fikri yalnizca HDR motivasyonuyla ilgili degil, sadece sebeplerden biri). Her ne kadar BENQ(VideoVue,DesignVue,PhotoVue), VIEWSONIC (VP SERISI), ASUS ( PRO ART ) gibi sirketlerin production icin ozel olusturulan serilerinin yerini tutmasa bile giris seviyesi bir HDR destegi iyi olmaz mi ? Sizin fikriniz nedir ? Saglikli gunler. Ve ek olarak makalelere goz atiyorum, elinize saglik. :)

@Bullfinch eğer HDR'ı işiniz için istiyorsanız benden daha iyi biliyor olmanız lazım :)

Eğer HDR içerik tüketmek, yani keyif için istiyorsanız ben çok takılmanızı önermem. Elbet görüntü gözünüze daha hoş hale gelecektir ama monitör ararken şart koşmanıza gerek yok bence. Çünkü bu seçenekleri epey kısıtlar, böylece renk gamı yüksek olup renk canlılığı çok daha iyi olan monitörleri kaçırabilirsiniz.

Ve ayrıca, 144Hz'e para dökmenizi önermem, yüksek tazeleme hızları oyunlar için önemlidir. Mouse imleci daha akıcı olacak diye yüksek meblağlar dökmüş olabilirsiniz.

@Bullfinch eğer HDR'ı işiniz için istiyorsanız benden daha iyi biliyor olmanız lazım :)

Eğer HDR içerik tüketmek, yani keyif için istiyorsanız ben çok takılmanızı önermem. Elbet görüntü gözünüze daha hoş hale gelecektir ama monitör ararken şart koşmanıza gerek yok bence. Çünkü bu seçenekleri epey kısıtlar, böylece renk gamı yüksek olup renk canlılığı çok daha iyi olan monitörleri kaçırabilirsiniz.

Ve ayrıca, 144Hz'e para dökmenizi önermem, yüksek tazeleme hızları oyunlar için önemlidir. Mouse imleci daha akıcı olacak diye yüksek meblağlar dökmüş olabilirsiniz.
Evet ben de illa yuksek refresh rate olsun demiyorum su anda kullandigim monitorum 75 hz ve gayet memnunum. HDR'i ise tam olarak isim icin istiyorum denemez zira dedigim gibi henuz para kazanmiyorum, profesyonel degilim ama hem kendi yaptigim amator islerimde hem de entertainment adina HDR deneyimi iyi olabilir diye dusunmustum. Daha yuksek cozunurluk ve renk uzayi kazanimi olacaksa tabii ki onu almak isterim. Son olarak ben bu konuyu tam da bu yuzden actim, siz ve diger arkadaslarin cevaplariyla bilmediklerimi ogreniyorum. Vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim :)
Edge LED arka aydınlatma en kötüsüdür. Neden onu seçtiniz ki?
Edge backlight'in faydali ozelliklerini biliyordum ama direct LED backlight daha iyiymis evet, tesekkurler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı