3000 TL APU sistem tavsiyesi

Bütçe
3000 tl

chriscastiello

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar,

Kasım ayında bebek bekliyorum, buraya kanalize olmam sebebiyle, ayrıca dolar kuru ve vergiler dolayısıyla da kısıtlı bir bütçem ve yıl sonuna kadar da bir F/P APU sistemi toplama hedefim var.

Parçaları Amazon veya diğer siteler üzerinden taksitle alıyorum sırayla. 3000 TL gibi bir bütçem var.

Eldekiler:

CPU: AMD Ryzen 5 Pro 3400G.

Mobo: MSI B450M-A Pro Max.

Almayı düşündüklerim sırayla aşağıdaki gibi (3-4 ayda bir 1000-1500 TL'lik parça alabilecek bütçem var, bu nedenle en az sorun çıkartabilecek parçaları önce almaya çalışıyorum ki sistemi 4-5 ay sonunda anca toparlayabileceğimden deneme yapamayacağım).

Kasa: 1200 TL civarında bir bütçe ayırdım PSU dahil olacak şekilde.

RAM: 2x8 GB 3000MHz (3600-3200MHz) RAM (burada fikrinize ihtiyacım var, CPU 2933MHz'e kadar desteklediğinden 3200 veya 3600MHz'lik RAM'ler XMP veya OC ile sorunsuz çalışır mı? Bir tecrübem olmadığından soruyorum). Yaklaşık 1200-1300TL'lik bir bütçe ayırdım. RGB'li olmasını istiyorum.

SSD: HDD almayacağım, direkt tek 500GB'lık herhangi bir SSD ile devam etmeyi düşünüyorum. SATA veya NVMe kağıt üstünde fark var fakat oyunda hissiyat adına çok fark olmadığını söyleyen videolar var (linus tech tips).

Yaklaşık 700 TL'lik bir bütçe ayırdım.

İleride upgrade fikri: Dahili bileşenler toparlandıktan sonra takribi 2022'de 144Hz 1500TL'lik bir monitör alıp, 1-2 sene sonra da bir ekran kartı almayı düşünüyorum, fiyatlar düşüşe geçti bile.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı