3000 TL RX 570 4 GB vs 2600 TL GTX 970 4 GB

rocinante

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Geçen günkü konuda bahsettiğin 1650 satılmış. Yerine de bulamıyorum. Sizce 2600'e 970 mi yoksa 3000'e Rx 570 mi alınmalı? Aradaki fiyata değer mi?

GTX 970 kartın VRAM sorunu vardı diye hatırlıyorum. 500 MB VRAM sorunluymuş, dolduğunda performans çok düşüyormuş gibi şeyler duymuştum. Yanlışım varsa düzeltin.
Eğer bütçeniz yetiyorsa RX 570 almanız daha mantıklı olacaktır.

GTX 970 kartın VRAM sorunu vardı diye hatırlıyorum. 500 MB VRAM sorunluymuş, dolduğunda performans çok düşüyormuş gibi şeyler duymuştum. Yanlışım varsa düzeltin.
Eğer bütçeniz yetiyorsa RX 570 almanız daha mantıklı olacaktır.
Ben de gördüm 3.5 GB VRAM sorununu ama bellek frekansı arttırınca sorun olmuyor diyorlardı. 970 MSI Gaming modeli. OC yaparım büyük ihtimalle biraz.

Maalesef tek seçenek olarak 970 kaldı. Ne kadar sorun yaşarım?

Yazana göre büyük bir sorun olmaz.

GTX 970'in sadece 500 MB VRAM'i çalışması gerekenin ortalama 100 MHz altında çalışıyor. Yani ekran kartınız GDDR5 bellekleri 7000 MHz ise ve siz 4 GB VRAM'i sonuna kadar kullanıyorsanız kartınızın bellek frekansı 6900-6850 MHz gibi değerlere düşüyor ki her modelde de yok bu. Bazı firmalar bu sorun denemeyecek kadar küçük durumu kendi çaplarında düzeltmişler. Yani bu duruma sorun diyen kullanıcılar GTX 970 7000 MHz çalışamıyor deyip, gidip alternatif 6000 MHz VRAM'li ekran kartları satın alıyorlar.
Kafayı matematikle bozmuş insanlar, "Bu ayarlarda şu FPS'i alıyorsam bu ayarlarda bu FPS'i almam gerekir ama 1-2 FPS daha az alıyorum. Aaaaaa ekran kartımın VRAM'inde sorun var." demeseydi dünyanın bu sorundan haberi olmayacaktı. :) Sistem zaten VRAM'i aştığı zaman belleklere yüklendiği için frekansı düşürüyor. Yani kafanızı dert etmeniz gereken bir durum yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı