3000 TL Ryzen sistem önerisi

Bütçe
3000 TL
Bu arada siz bana RAM olarak 3200 MHz önermişsiniz?

Hocam genel olarak EA sports ve btf5 ve GTA 5 gibi oyunlar. Bir de bu işlemci ile Adobe Premier ile CS6 kullanabilir miyim?

İş render almaya gelince performansı nasıl olur?

Hocam render alacaksan R5 3600 al geç daha çok oyun dersen Intel'e yönel ama ben olsam AMD alırdım.

Hocam çok sağ ol. Fakat bu Intel'i tercih etmememin sebebi 2666 MHz RAM desteği sunması olacaktır.

Ama AMD Ryzen 5 3600 3600MHz RAM desteklemekte ve daha üstünü bile alabiliriz.

Bu yüzden istemedim.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Hocam siz ne düşünüyorsunuz?

Benim attığım sistemi almanızı tavsiye ederim.

RAM'in içindeki, çip, çok kaliteli. OC yaparak, rahat, 4400 MHz, CL 18'de kullanırsınız. CL değeri, önemli düşük olması, gerekiyor. Önerdiğim, CL 16 değerinde.

Evet ama anakart Max 2666 MHz destekliyor? 2400 MHz veya 2666 MHz alsam daha mantıklı olmaz mı?
Hocam render alacaksan R5 3600 al geç daha çok oyun dersen Intel'e yönel ama ben olsam AMD alırdım.

Hocam şöyle bir şey söylesem çok mu abez olur. Intel ( iPhone ) 😀😅 AMD ( Android )ironi yapıyorum.

Maksat şu hani ileride olurda elimden çıkartacak olursam. Çabuk bir şekilde satabileceğim bir sistem olsun :)
Benim attığım sistemi almanızı tavsiye ederim.

Hocam 3200 küsur tutuyor sizin sistem :)

Son düzenleme:
Evet ama anakart Max 2666 MHz destekliyor? 2400 MHz veya 2666 MHz alsam daha mantıklı olmaz mı?

Hocam şöyle bir şey söylesem çok mu abez olur. Intel ( iPhone ) 😀😅 AMD ( Android )ironi yapıyorum.

Maksat şu hani ileride olurda elimden çıkartacak olursam. Çabuk bir şekilde satabileceğim bir sistem olsun :)

Hocam 3200 küsur tutuyor sizin sistem :)

Hocam boş bir karşılaştırma olmuş ironi olduğunu biliyorum ama AMD son nesilde zaten geçti 11.nesilde Intel batırdı 10.nesilde iyi iş çıkardılar evet ama son nesilde AMD içinden geçiyor renderda oyunda 5-10 FPS farklar var zaten kullanacağın monitör Max 144Hz olur 3kya bu sistemi alıyorsan o yüzden AMD tercih etmek daha mantıklı renderda farkını hissedersin.

Hocam boş bir karşılaştırma olmuş ironi olduğunu biliyorum ama AMD son nesilde zaten geçti 11.nesilde Intel batırdı 10.nesilde iyi iş çıkardılar evet ama son nesilde AMD içinden geçiyor renderda oyunda 5-10 FPS farklar var zaten kullanacağın monitör Max 144Hz olur 3kya bu sistemi alıyorsan o yüzden AMD tercih etmek daha mantıklı renderda farkını hissedersin.

Hocam eyvallah. Ama ben şimdi düşündüm de sizce 10400F almak mantıklı değil mi? Arada sadece 3-4 FPS fark olduğu söyleniyor yer yer.

Yani genelde oyun oynarım evet ama arada YouTube video falan çekiyorum. Hani canlı yayınlar olsun vss gibi durumlarda nasıl olur 10400F işlemci R5 3600'e kıyasla?

Hocam eyvallah. Ama ben şimdi düşündüm de sizce 10400F almak mantıklı değil mi? Arada sadece 3-4 FPS fark olduğu söyleniyor yer yer.

Yani genelde oyun oynarım evet ama arada YouTube video falan çekiyorum. Hani canlı yayınlar olsun vss gibi durumlarda nasıl olur 10400F işlemci R5 3600'e kıyasla?
10400F 3600 ün dengi denebilir. 10400F F/P oranında şuanlık daha iyi onu alabilirsiniz. İkiside 6/12 işlemciler. Bir sıkıntı çıkarmaz dediğiniz işlemlerde.
INTEL Core i5 10400 2.90GHz 12MB Önbellek 6 Çekirdek 1200 14nm İşlemci | ITOPYA 1639 lira. (''F'' versiyonu 1549 liraya hepsiburada da mevcut. Ama bence 90 lira fazla verip F olmayan halini alın derim. Ekran kartınız bozulduğunda veya satıp kartsız kaldığınız durumda onboard kullanıp görüntü alabilirsiniz.
Anakart: Gigabyte H410M H Intel H410 Soket 1200 DDR4 2933MHz mATX Gaming Anakart | En Ucuzu Akakçe Gigabyte H410M H m2 destekli güzel bir anakart. 702,30 lira.
RAM: XPG XPG 8GBX1 3000MHZ Single DDR4 Red Gammix Ram
339 lira. 339x2=778 lira. Toplam 3119 lira biraz aştık ama güzel oldu. İsterseniz 90 lira az vererek hepsiburada.com dan F olmayan halini alabilirsiniz. Ama ben olsam 90 lira fazla verir F takısız halini alırdım.

Hocam yayın açacaksan Intel almayacaksın 3 5 FPS ne işine yarar bilmem zaten yuksek oyunlarda Cyberpunk gibi 1 2 FPS olacak o fark ama render da yayında öyle değil anlaman adına söylüyorum renderı oyun olarak düşün Intel 46FPS iken AMD 60FPS örnek sayılar sallama ama fark yüksek ayriyeten Intel alırsan dandik bir anakart alacaksın H410 bunlardada Max 2933 MHz RAM kullanabilirsin ve de overclock yapamazsın B450'de yani AMD'de 4000MHz'e kadar RAM kullanabilirsin işlemci olarak dediğim gibi 3 5 FPS oyun farkını büyük bir render farkına tercih edersen al senin düşüncene göre değişir.

10400F, daha iyidir. AMD, Ryzen 5000 ile güçlendi, ancak sizin alacağınız, 3000 serisi bir işlemci.
Yani, olay 10400F'e geliyor. Intel'de, RAM frekansı performansı etkilemiyor. Sırf, 2933 MHz almamak da, ne diyeyim. Render farkı, çok büyük değil. Eğer, 10400F'de Turbo Boost'u açarsanız, çok küçük bir fark olacaktır. H410'lar, dandik değil. Düşük MHz vermesi, dandik anlamına gelmez.
İntel'de MHz, performansı çok etkilemiyor. OC destekleyebilir. B450 Tomahawk olmadığı ve soğutucu olmadığı, sürece düzgün OC, yapamaz. Yaparsa, işlemci 90 derecenin üstüne çıkacaktır. Bu da, işlemciye ve anakarta zarar verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı