3000 TL'ye 3 ekran kartlı bilgisayara kasa ve anakart önerisi

Defkhammet

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımda halihazırda 1080 ve 1080 Ti bulunmakta. Kışın sorun yaşamıyordum fakat önümüz yaz. Bir adet RTX 3060 daha almayı planlıyorum. Yani 3 ekran kartıyla kullanacağım bilgisayarı. Günde 3-4 saat oyun oynuyorum. Daha sonra işe gittiğimden bilgisayar boşta ve ben de mining yapıyorum. Yani kartlar tam güçte çalışacak. Sıcaklık değerleride fan %60'dayken 1080 Ti 74 dereceyi gördü bugün. Galax Exoc White.
1080 ise fan %50'lerdeyken 60 derece ASUS ROG STRIX. Alacağım 3060 ise büyük ihtimalle Ventus 3X olur. Ben bunların hepsini aynı anakarta ve aynı kasanın içinde tutmak istiyorum. Sizden ricam öyle bir kasa önerin ki içerisi ısınmasın ya da öyle bir şey yoksa alternatif önerilere de açığım. Tabii kasa öneriniz varsa bu 3 kartı takabileceğim bir anakarta da ihtiyacım olacak. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımda halihazırda 1080 ve 1080 Ti bulunmakta. Kışın sorun yaşamıyordum fakat önümüz yaz. Bir adet RTX 3060 daha almayı planlıyorum. Yani 3 ekran kartıyla kullanacağım bilgisayarı. Günde 3-4 saat oyun oynuyorum. Daha sonra işe gittiğimden bilgisayar boşta ve ben de mining yapıyorum. Yani kartlar tam güçte çalışacak. Sıcaklık değerleride fan %60'dayken 1080 Ti 74 dereceyi gördü bugün. Galax Exoc White.
1080 ise fan %50'lerdeyken 60 derece ASUS ROG STRIX. Alacağım 3060 ise büyük ihtimalle Ventus 3X olur. Ben bunların hepsini aynı anakarta ve aynı kasanın içinde tutmak istiyorum. Sizden ricam öyle bir kasa önerin ki içerisi ısınmasın ya da öyle bir şey yoksa alternatif önerilere de açığım. Tabii kasa öneriniz varsa bu 3 kartı takabileceğim bir anakarta da ihtiyacım olacak. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.
RTX 3060 ile kısıtlamasız mining yapabilmek için PCIE x16 ya da x8 slotuna takılı olması gerekiyor. Aksi halde x4 ya da x1'e riser ile takarsanız 25MH alırsınız

Şu anki kasanızın modeli ve bilgisayarınızın özellikleri nedir?

Kasam Zalman Z11Plus.
Pek iş görmüyor i5 6500 işlemcim ASUS ASUS B150M PRO GAMING.
Güç kaynağıda Cooler Master G750M.
Ama dediğim gibi işlemci ve anakart değişecek.
RTX 3060 ile kısıtlamasız mining yapabilmek için PCIE x16 ya da x8 slotuna takılı olması gerekiyor. Aksi halde x4 ya da x1'e riser ile takarsanız 25MH alırsınız
Benim amacım zaten hepsini anakarta takmak riser kullanmak istemiyorum.

Bunun için işlemci ve anakart öneriniz var mı hocam ve soğuk tutmak için kasa.
ben de sadece bu iş için topladım açıkçası yeni sistemimi işlemci olarak r5 3600 önerebilirim. Anakart olarak bir tablo vardı internette ararsanız bulursunuz hangi anakart kaç tane x16 x8 destekliyor diye. Şuan 2 kart takılı kasama dipdibe geldiler çünkü kartlar çok kalın gaming x modelleri. Soğutmak için 3 tane önde giriş fanı, 2 üstte 1 arkada egzoz olcak şekilde toplam 6 fan takılı. 2 kart da %70 fanla çalışıyor 50-55 derecedeler. kasanızı da büyük alın alabildiğiniz kadar fakat her türlü riser gerekicek diye düşünüyorum. Bahsettiğim riser mining riseri değil x16 to x16 riser. 2 kartı alt alta birini dik takmak için.

Ben de sadece bu iş için topladım açıkçası yeni sistemimi işlemci olarak R5 3600 önerebilirim. Anakart olarak bir tablo vardı internette ararsanız bulursunuz hangi anakart kaç tane X16 X8 destekliyor diye. Şu an 2 kart takılı kasama dipdibe geldiler çünkü kartlar çok kalın Gaming X modelleri. Soğutmak için 3 tane önde giriş fanı, 2 üstte 1 arkada egzoz olacak şekilde toplam 6 fan takılı. 2 kart da %70 fanla çalışıyor 50-55 derecedeler. Kasanızı da büyük alın alabildiğiniz kadar fakat her türlü riser gerekecek diye düşünüyorum. Bahsettiğim riser mining riseri değil X16 to X16 riser. 2 kartı alt alta birini dik takmak için.

Yorumunuz ve ilginiz için çok teşekkür ederim tekrardan. Bu şekilde 3kartı tek kasada toplayabilirim değil mi ben onu anladım. Şu an için 3060 iptal oldu. ASUS Turbo GTX 1080 almayı planlıyorum onun yerine. İşkemciyi dediğiniz gibi bende R5 3600 düşünmüştüm. Anakart olarak ise ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II düşünüyorum sizce uygun mudur?

Yeni konular

Geri
Yukarı