3060 stokçusuyla diyalog

Kendi sitesinde satış fiyatını koymuş zaten NVIDIA daha ne yapsın

Tüketici bilinçlendirme amacı ile güzel bir hareket fakat bu fırsatçılığın önüne geçecek bir hareket değil.
Kanunen herkes istediği ürünü istediği fiyattan istediği kullanıcıya satabilir. Tüketici fırsatçılık yapan firmalar karşısında hak talep edemez. Ancak kartın üretici firması belirlenen tutarın üzerinde satış yapan kişi veya kurumlara dava açabilir. Bu durumda fırsatçılığa devlet ve vatandaş değil üretici firma müsaade etmiş oluyor.

Tüketici bilinçlendirme amacı ile güzel bir hareket fakat bu fırsatçılığın önüne geçecek bir hareket değil.
Kanunen herkes istediği ürünü istediği fiyattan istediği kullanıcıya satabilir. Tüketici fırsatçılık yapan firmalar karşısında hak talep edemez. Ancak kartın üretici firması belirlenen tutarın üzerinde satış yapan kişi veya kurumlara dava açabilir. Bu durumda fırsatçılığa devlet ve vatandaş değil üretici firma müsaade etmiş oluyor.
Fiyatı satıcılara dayatabileceğini sanmıyorum. Bu fiyattan satarsanız hem kâr edersiniz hem alıcı çok olur diye tavsiye fiyatı veriyor. Hadi 500 lira oynasın aralarında 5-6 bin lira fark var.

Satıcıların sıkıntısı şu an tüm zincilerde sorun var tedarikten lojistiğe kadar. Adamlar kendi sitesinde 3060 Ti'ye 4600'dü sanırım öyle bir fiyatla çıkacağını yazıyor, ama piyasada 12-13 bine bulunuyor yani suç NVIDIA'nın değil, bu stokçuluğa yardım eden bizim teknoloji firmalarımız ve fırsatçı karaborsacı tipler. Bu satıcıların teknoloji firmaları ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum zaten içerden alıp internette (nasıl bu kadar hızlı alabildilerse?) hemen ilan açıyorlar. Devletimiz çuvalla vergi toplamak yerine piyasaki karaborsacılığa el atarsa bir gün (pek umudum yok) düzelebilir.

Şimdi de devlet şuçlu, ne yapmalarını bekliyorsun temel ihtiyaç olmayan her ürünün fiyatlarını takip edip fazla fiyat çekenlere para cezası vermesini mi? Çözüm üreticide yatıyor, ya mining için yeterince mining kart çıkarıp oyun kartlarını mining için kullanıldığı an garantisini devre dışı bırakma vb. kurallar koymak ya da tüm oyun kartlarının mining performansını donanımsal olarak engellemek.

Şimdi de devlet şuçlu, ne yapmalarını bekliyorsun temel ihtiyaç olmayan her ürünün fiyatlarını takip edip fazla fiyat çekenlere para cezası vermesini mi? Çözüm üreticide yatıyor, ya mining için yeterince mining kart çıkarıp oyun kartlarını mining için kullanıldığı an garantisini devre dışı bırakma vb. kurallar koymak ya da tüm oyun kartlarının mining performansını donanımsal olarak engellemek.

Temel ihtiyaçtada bir faydasını görmedik zaten burdan hiç beklemiyorum :D Piyasadaki her fırsatçılığın önüne geçilmeli. Bu mining olayına el atmakta nvidia geç kaldı orada hatalıdır derim.

Fırsatçılık ve stokçuluk, özellikle stokçuluk bildiğim tüm ahlaki siyasi dini etik kurallarına aykırı bir durum.
serbest piyasa ile açıklanamaz savunan arkadaşları anlamıyorum.
sana göre ekmeğe yapılmamalı temel ihityaç ben ekmek yemiyorum diyetime uygun değil sen ekran kartı lüx dersin ben işim için lazım derim stokçuluk stokçuluktur ve gayri ahlaki bir durumdur
lamı cimi yok

Fırsatçılık ve stokçuluk, özellikle stokçuluk bildiğim tüm ahlaki siyasi dini etik kurallarına aykırı bir durum.
Serbest piyasa ile açıklanamaz savunan arkadaşları anlamıyorum.
Sana göre ekmeğe yapılmamalı temel ihityaç ben ekmek yemiyorum diyetime uygun değil sen ekran kartı lüx dersin ben işim için lazım derim stokçuluk stokçuluktur ve gayri ahlaki bir durumdur.
Lamı cimi yok.

Hocam stokçuluk denen şey ürünün hepsini piyasadan satın alıp sonrasında fahiş fiyata satmaktır, burada ürünü piyasadan toplayan miningciler ve miningciler de satmıyor zaten o yazdığın arkadaş ticaretinde bir adam.

Yeni konular

Geri
Yukarı