3060 Ti & 3600X 2560x1080px darboğaz yapar mı?

manofdigital

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Digital Content Creator
Selam sosyal üyeleri, forumda yaptığım araştırmalarda cevabımı almıştım aslında fakat ek bir madde ile bu soruyu güncellemiş olayım.

Güncel sistemimde 3600X işlemci ve RX580 ekran kartı kullanıyorum ve ekran kartım çoğunlukla yetiyordu fakat yaptığım videoların render kısmını daha hızlı bitirmem ve diğer yandan güncel oyunları daha yüksek grafikle oynamak için ekran kartımı güncellemek istiyorum. Bunun için ayırdığım bütçe ile ihtiyacımı karşılayacak 3060 Ti modelinin uygun olacağını düşündüm.

Forumdaki aynı soruya gelen cevap "2K çözünürlükte kullanıldığında darboğaz olmaz" şeklinde.
Benim monitörüm 21:9 widescreen 2560x1080 çözünürlüğe sahip bir monitör ve 2K sayılan çözünürlükleri araştırdığımda 2048x1080 çözünürlük olduğunu gördüm, darboğaz konusu benim için geçerli mi acaba?

2K teknolojisini tam olarak bilmediğim için soruyorum cehaletim için kusura bakmayın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğazı az bir miktar yaşayacağınızı düşünüyorum, yalnız çok düşük oranda olacağı için sorun olmaz derseniz alabilirsiniz. 2K denilen teknoloji 2560x1440 olarak geçer, yani 1440P. Sizin monitörünüz Ultra Wide bir monitör, ondan bir tık daha kurtarma ihtimali var. Her ne kadar öyle olsa da 1080P olduğu için bir miktar darboğaz kaçınılmaz görünüyor.

Geri
Yukarı