3060 Ti için 3000TL fiyat farkı verilir mi?

SiyahLotus

Hectopat
Merhaba Gaming gen TR'den sistem bakarken iki sistem arasında kaldım aşağıya linklerini bırakıyorum;

3060 Ti:

3060:

Sizce bu fiyat farkı değer mi? Ve 550 Watt PSU 3060 için yeterli midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Gaming gen TR'den sistem bakarken iki sistem arasında kaldım aşağıya linklerini bırakıyorum;

3060 Ti:

3060:

Sizce bu fiyat farkı değer mi? Ve 550 Watt PSU 3060 için yeterli midir?
Bence fiyat farkına değmez çünkü attığın sistemlerde RTX 3060 12gb versiyon RTX 3060ti 8gb versiyon kullanılmış.

Bana kalırsa 3000 TL fark verilmez sonuçta 3060 ile 3060 Ti arasında performans farkı olsa bile 3000 TL'lik bir fark değil (bence) PSU hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim ama yetmeyebilir gibi geliyor.

Bence fiyat farkına değmez çünkü attığın sistemlerde RTX 3060 12gb versiyon RTX 3060ti 8gb versiyon kullanılmış.
Öncelikle bir ekran kartının günümüzde kullanım alanına bağlı olarak yalnızca VRAM'ine bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Zira kullandığım 3070 ekran kartının da VRAM'i 8gb.

Her neyse, sizin ihtiyacınız veya isteğiniz ne ise ona yönelmeniz gerekmekte. Oyun mu oynayacaksınız? O halde benchmarklara bakınız. Genel olarak 3060ti ile ortalama 10-15 FPS daha fazla performans almanız olası. Ancak, bunun yanında 3D modelleme ve render yapma gibi işlerle de uğraşacaksanız, o halde 3060'ın 12GB VRAM'ine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun haricinde oyunlarda beklendiği üzere 3060 ti daha önde ancak bu 10-15 FPS arasında değişiyor. 10-15 FPS için 3000₺ verebilir misiniz? Bunun yanında monitörünüzün tazeleme hızına göre hangisini tercih edeceğinizi düşünün.

Ayrıca her iki sistemde de önerilen değerlerle uyuşan PSU'lar kullanılmış, ancak bu kartlar FE kartlar gibi değil, fabrikadan OC ile çıktığı için önerilen değerlerin altında kalıyor.

Bkz: 3060 Ti için kaynak / 3060 için kaynak

Bu PSU'lar, sınıflandırmaya baktığımızda B sınıfında yer alıyor. Problem PSU'ların verimliliğinde değil, yeterliliğinde. ASUS'un sitesindeki verilere göre PSU'lar önerilen değerlerin altında.

Son düzenleme:
Öncelikle bir ekran kartının günümüzde kullanım alanına bağlı olarak yalnızca VRAM'ine bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Zira kullandığım 3070 ekran kartının da VRAM'i 8 GB.

Her neyse, sizin ihtiyacınız veya isteğiniz ne ise ona yönelmeniz gerekmekte. Oyun mu oynayacaksınız? O halde benchmarklara bakınız. Genel olarak 3060 Ti ile ortalama 10-15 FPS daha fazla performans almanız olası. Ancak, bunun yanında 3D modelleme ve render yapma gibi işlerle de uğraşacaksanız, o halde 3060'ın 12 GB VRAM'ine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun haricinde oyunlarda beklendiği üzere 3060 Ti daha önde ancak bu 10-15 FPS arasında değişiyor. 10-15 FPS için 3000₺ verebilir misiniz? Bunun yanında monitörünüzün tazeleme hızına göre hangisini tercih edeceğinizi düşünün.

Ayrıca her iki sistemde de önerilen değerlerle uyuşan PSU'lar kullanılmış, ancak bu kartlar FE kartlar gibi değil, OC yapıldığı için önerilen değerlerin altında kalıyor.

Bkz: 3060 Ti için kaynak / 3060 için kaynak

Bu PSU'lar, sınıflandırmaya baktığımızda b sınıfında yer alıyor. Problem PSU'ların verimliliğinde değil, yeterliliğinde. ASUS'un sitesindeki verilere göre PSU'lar önerilen değerlerin altında.

Peki sizce 650 Watt PSU yeterli mi?

Geri
Yukarı