Çözüldü 3060 Ti sistemde anlık FPS düşüşleri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

strucklieben

Picopat
Daha fazla  
Önceden sorun internette sanıyordum ancak internetteki sorun ayrıymış, o çözüldü. CS:GO'da botlarla oynarken bile drop yemekteyim.

Sanırım ekran kartımda white coil veya whine coil denen metalik gıcırtı sesi var, performansa etki etmediği söylenilmiş ancak içim rahat değil.
CS:GO'da bile drop yemekteyim. GTA 5 dede yiyorum, Mortal Kombat'ta da. Teknik bilgim zayıf, değerleri sorunun ne olduğunu hangi programla ve ayarlarıyla belirleyip bilgili arkadaşlara aktarabilirim yardım istiyorum. Daha önce bir video çektim ancak amatör olduğum için gereken şekilde yapamamışım bir arkadaş uyardı.
Lütfen artık biri yardım etsin, bu bilgisayarı toplamak için uzun süre sabrettim ve çocukluk hayalimdi sağlam bir PC toplamak ancak 24 yaşında nasip oldu.
Gerekli sistem bilgilerini alta yazıyorum.
Sistem Sinerji'den toplandı, Windows'u onlar yukledı hala öyle kullanmaktayım.

Anakart: ASUS TUF Gaming B450M-Plus II 4400MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anaka.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci (tray, fansız)
Ekran kartı: ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 mini.
Kasa: Corsair Carbide series Spec-Delta 650W 80+ Bronze.
RAM: Kingston 16 GB(2x8) Fury Beast 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
SSD: WD Green 480GB M.2 SSD.
Monitör: ASUS VG258qm 280Hz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
D.O.C.P'nin üstüne tıklayınca çıkan seçeneklerin fotoğrafını atabilir misiniz?

RAM frekansıyla alakalı olabilir. Yanlış görmüyorsam 2400MHz de çalışıyor 3200'lük RAM'ler

Hocam RAM'lar bazi yerde 3200 MHz gozukuyor, bazi yerlerde 2400. Cozemedim açıkçası. CPB ayarini bulup kapattim. Bosta 55-60 olan sicaklik 45'e dustu. Oyunda yuzde 20 CPU kullanimina ragmen 84 derecelere cikmisti, simdi bir de oyunda deneyecegim. Belki sorun sicakliktan kaynaklaniyordur

Sorunu çözdüm, benim gibi CS:GO'da problem yaşayan arkadaşlar için yazayım:
İlk olarak drop yiyen arkadaşlar sıcaklığına dikkat etsin, 84'lere cıkan sıcaklıgı CPB kapatarak 55'e düşürdüm. Bunun droplara çok az faydası oldu, yine drop yiyordum.

İkinci olarak da CS:GO gerçekten garip bir oyun, masaüstü çözünürlüğümü oyun içi çözünürlükle eşitleyince drop sorunu tamamen çözüldü. Önce deathmatchda neredeyse 6/10 kez adam spawnlanırken drop yiyordum. Şimdi çok nadiren lag gibi bir şey giriyor, o olurkende net_graphdaki sv ms yazan kısım kırmızı oluyor, bu da bildiğim kadarıyla Valve serveri kaynaklı bir problem. Yapacak bir şey yok sanırım, umarım bir gün bir çözüme denk gelirim
Kasanızın durduğu yer önemli. Belki kasanın içi ısındığından performansı düşüyordur. Kasanız kapalı havasız bir yerseyse soğuk hava alıp sıcak havayı tahliye edecek şekilde konumunu ayarlayın. Belki düzelir.

Msi after burner ile oyun ici degerleri kontrol etmek istiyorum ama hangi sekilde yapmaliyim bilgisi olan var mi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önceden sorun internette sanıyordum ancak internetteki sorun ayrıymış, o çözüldü. CS:GO'da botlarla oynarken bile drop yemekteyim.

Sanırım ekran kartımda white coil veya whine coil denen metalik gıcırtı sesi var, performansa etki etmediği söylenilmiş ancak içim rahat değil.
CS:GO'da bile drop yemekteyim. GTA 5 dede yiyorum, Mortal Kombat'ta da. Teknik bilgim zayıf, değerleri sorunun ne olduğunu hangi programla ve ayarlarıyla belirleyip bilgili arkadaşlara aktarabilirim yardım istiyorum. Daha önce bir video çektim ancak amatör olduğum için gereken şekilde yapamamışım bir arkadaş uyardı.
Lütfen artık biri yardım etsin, bu bilgisayarı toplamak için uzun süre sabrettim ve çocukluk hayalimdi sağlam bir PC toplamak ancak 24 yaşında nasip oldu.
Gerekli sistem bilgilerini alta yazıyorum.
Sistem Sinerji'den toplandı, Windows'u onlar yukledı hala öyle kullanmaktayım.

Anakart: ASUS TUF Gaming B450M-Plus II 4400MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anaka.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci (tray, fansız)
Ekran kartı: ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 mini.
Kasa: Corsair Carbide series Spec-Delta 650W 80+ Bronze.
RAM: Kingston 16 GB(2x8) Fury Beast 3200MHz CL16 DDR4 RAM.
SSD: WD Green 480GB M.2 SSD.
Monitör: ASUS VG258qm 280Hz.
BIOS ayarlarınızı paylaşır mısınız ?

Direkt BIOS ekranını atın. EZ Mode gibi modlar varsa kapatıp atın lütfen.

XMP açınca düzelecektir de emin olalım her şeyden.

Hocam ilginç bir detay fark ettim. Sizi sabahın 6'sında Online yakalamamda büyük bir şans.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu benim videom.
RAM kullanımım 1900 MB. Üstelik deathmatch gibi bilgisayarı zorlayan bir modda.
Ancak baktıgımda cogu kullanıcıda CS:GO'da yuksek RAM kullanımı degerleri gordum.

Videodaki gibi.
Sorunumun kaynagı bu olabilir mi acaba?

Direkt BIOS ekranını atın. EZ Mode gibi modlar varsa kapatıp atın lütfen.

XMP açınca düzelecektir de emin olalım her şeyden.

Buyurun hocam.

Bu arada videoda fark edilmeyen droplar var ancak durum o zamanki halinden cok daha beter şu anda.

Fotoğraf net olmamis, net olanini attim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220130_060605.jpg
    IMG_20220130_060605.jpg
    164,6 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20220130_060600.jpg
    IMG_20220130_060600.jpg
    193,3 KB · Görüntüleme: 71

Ancak baktıgımda cogu kullanıcıda CS:GO'da yuksek RAM kullanımı degerleri gordum videodaki gibi.

RAM frekansıyla alakalı olabilir. Yanlış görmüyorsam 2400MHz'de çalışıyor 3200'lük RAM'ler

RAM frekansıyla alakalı olabilir. Yanlış görmüyorsam 2400MHz de çalışıyor 3200'lük RAM'ler

Hocam RAM'lar bazi yerde 3200 MHz gozukuyor, bazi yerlerde 2400. Cozemedim açıkçası. CPB ayarini bulup kapattim. Bosta 55-60 olan sicaklik 45'e dustu. Oyunda yuzde 20 CPU kullanimina ragmen 84 derecelere cikmisti, simdi bir de oyunda deneyecegim. Belki sorun sicakliktan kaynaklaniyordur

İlk olarak drop yiyen arkadaşlar sıcaklığına dikkat etsin, 84'lere cıkan sıcaklıgı CPB kapatarak 55'e düşürdüm. Bunun droplara çok az faydası oldu, yine drop yiyordum.

İkinci olarak da CS:GO gerçekten garip bir oyun, masaüstü çözünürlüğümü oyun içi çözünürlükle eşitleyince drop sorunu tamamen çözüldü. Önce deathmatchda neredeyse 6/10 kez adam spawnlanırken drop yiyordum. Şimdi çok nadiren lag gibi bir şey giriyor, o olurkende net_graphdaki sv ms yazan kısım kırmızı oluyor, bu da bildiğim kadarıyla Valve serveri kaynaklı bir problem. Yapacak bir şey yok sanırım, umarım bir gün bir çözüme denk gelirim

Dosya Ekleri

• IMG_20220130_090731.jpg
    IMG_20220130_090731.jpg
    84,1 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20220130_090745.jpg
    IMG_20220130_090745.jpg
    74,5 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20220130_091654.jpg
    IMG_20220130_091654.jpg
    233,8 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20220130_092420.jpg
    IMG_20220130_092420.jpg
    238 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20220130_092458.jpg
    IMG_20220130_092458.jpg
    254,9 KB · Görüntüleme: 68
Çözüm

Stok soğutucuyla CPB önermiyorum fazla ısınma yapabiliyor. Sizin adınıza sevindim sorunu çözdüğünüze. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı