3060 Ti ve R5 3600 darboğaz yapar mı?

Peki 2K de nasıl performans verir Ryzen 5 3600 ve 3060 Ti?
Ben halihazırda Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 Super'i 2K monitör ile kullanıyorum.
3060 Ti'ye yükseltme durumunda darboğaz olur mu?

2K'da darboğaz yapmayacaktır. 1080P'de özellikle işlemciye yük bindiren oyunlarda darboğaz daha hissedilir olur (Valorant, CS gibi oyunlar hariç)

3060 Ti 1080p için çok güçlü bir kart 5600X alsanda darboğaz tam anlamıyla ortadan kalkmaz bazı oyunlarda yine darboğaz yaşarsın ama çok ta hissedilir bir darboğaz olmaz çözümün 2K ya geçmek hem monitör değiştirmeni hem de işlemci değiştirmeni tavsiye ederim.

Bence monitörü yükseltmek daha cüzzi olacaktır. 27" 165Hz 2K veya 4K monitör almak 3 bin TL civarına daha mantıklı olacaktır. Geleceğe göz kırp iyi bir monitör ile. Seneye de (ekonomin iyi olur ve/veya dolar artmazsa) işlemci ve anakart yükseltmesi yap. Kullanımın eğlence ise (film oyun vs ise) dediğim yöntem daha efektif.

Herkes ayrı bir şey söylüyor, çok arada kaldım. İşlemciyi değiştirsem anakartında değişmesi gerekiyor. İlk anakartı değiştirecek olursam darboğaz hala devam edecek. Monitörün de önemli bir rol oynadığını söylüyorsunuz. Bilemiyorum.

Selamünaleyküm. Ekran kartım iyi ancak işlemcimin yetersiz kaldığını düşünüyorum. Birçok oyunda alması gereken FPS değerinin çok çok altında değer alıyorum. Sizlere sorum işlemci değiştirsem bu sorunu giderip gideremeyeceğim. Almak istediğim işlemci Ryzen 7 5800X. Sistem özelliklerini alt kısma yazacağım, tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum.

ASUS TUF Gaming 3060 Ti OC.
Ryzen 5 3600.
B450M S2H.
16 GB DDR4 RAM.
500GB SSD.
AOC 24G2U5/BK 23.8" 75Hz.
AOC 24G2U5/BK 23.8" 75Hz
AOC 24G2U5/BK 23.8" 75Hz
AOC 24G2U5/BK 23.8" 75Hz
AOC 24G2U5/BK 23.8" 75Hz

Sevgili dostum.
RAM frekansını, ve anakartının markasını yazmamışsın.
Öncelikle AMD için MSI X570, Samsung M.2 ve yüksek hızlı Dual RAM kullanmalısın. Ve şiddetle sıvı soğutma kullan. Bak R5 3600 nasıl yetiyor. Darboğazın işlemci sebepli olmadığını göreceksin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevgili dostum.
RAM frekansını, ve anakartının markasını yazmamışsın.
Öncelikle AMD için MSI X570, Samsung M.2 ve yüksek hızlı Dual RAM kullanmalısın. Ve şiddetle sıvı soğutma kullan. Bak R5 3600 nasıl yetiyor. Darboğazın işlemci sebepli olmadığını göreceksin...

SSD anakart darboğaz için falan sebep değil SSD oyunlarda normal kullanımdaki kadar asla etkili olmaz yükleme hızları dışında ve FPS neredeyse etkilemez anakatta aynı testlere bakabilirsin.

SSD anakart darboğaz için falan sebep değil SSD oyunlarda normal kullanımdaki kadar asla etkili olmaz yükleme hızları dışında ve FPS neredeyse etkilemez anakatta aynı testlere bakabilirsin.
Windowsun hangi versionunu kullanirsaniz kullanin sanal bellek alani hdd de yaratilir. Oyunlar icin hdd performansi cok onemlidir. Biraz arastirin goreceksiniz.

Sevgili dostum.
Ram frekansını, ve anakartının markasını yazmamışsın.
Öncelikle amd için msi x570, samsung m2 ve yüksek hızlı dual Ram kullanmalısın. Ve şiddetle sıvı soğutma kullan. Bak R5 3600 nasıl yetiyor. Darboğazın işlemci sebepli olmadığını göreceksin...
Çok ağır şekilde yanlış bilgilendirme yapmışsınız. Nereden tutsak elimizde kalıyor, o kadar abartmışsınız. Bir de "kullanmalısın" demişsiniz. Öyle bir zorunluluk yok. Anakartının markası önemliyse ben söyleyeyim: Gigabyte.
Konu sahibine cevap verecek olursak;
Monitör ya da işlemci+anakart değişerek sorunu çözebilirsin. Hepsini değişmen çok daha iyi olacaktır tabi ki. Eğer bütçe yoksa öncelikli öneri olarak ben monitörden yana kullanıyorum tercihimi. Bir süre idare edip sonrasında DDR5'e de geçebilirsin. Ben üst düzey bir DDR4 sistem kurdum ve pişmanlığım var. DDR5 geçiş süreci 2-3 yıl olsa da 2K veya 4K monitör ile o işlemci ve ekran kartıyla idare etme şansın olur. Sonrasında monitör derdin olmaz, sistemi yenilersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı