3070 11800h sistem işlemci sıcaklığı oyunlarda 95 derece

cevabınız için teşekkür ederim , dediğiniz fan ayarlama işlemini advence mod olarak denediğimde fazla bir ısı düşüşü olmuyor sadece cooler boost gerçek anlamda düşürüyor , sormak istediğim oyunlarda cooler boost kullanımı fan ömrünü ciddi derecede düşürür mü yoksa oyunlarda kullanımı normal midir hocam ?
Fan ömrünü azaltabilir. 2 yıllık süreçte garantiden değişir fanlar.

Gayet normal. Zaten laptoplardaki işlemciler 80'in altında çalışmazlar. Çalışıyorsa o laptobu çöpe atın. Ciddiyim. Nedenine gelecek olursak.

Kullandığınız model MSI'ın üst düzey soğutmasına sahip bir modeldir. Sıcaklık için her zaman ekran kartına bakmanızda fayda var. 11800H'nin turbo frekansı 4.6'dır. Ancak 4600MHz'de çalışamazlar. Çünkü 4600MHz'de çalışacak kadar iyi soğutulamazlar. Bu bir masaüstü işlemci değeridir.

Burada bakmanız gereken kısım frekanstır. Soğutması iyi bir model ile kötü bir modeldeki Intel Core i7 10750H işlemci aynı sıcaklıkta çalışabilir. Ancak frekansa bakarsanız, soğutması iyi modelin 400-500MHz daha yukarıda çalıştığını görebilirsiniz. Turbo frekans 5000MHz olduğu için çok iyi soğutulsa bile işlemci 5000MHz'ye çıkmak isteyeceği için gene her türlü ısınacaktır.

Mesela benim Asus ROG Strix Scar III laptobumda ekran kartım oyunlarda 80, işlemcim ise 95 derecede çalışırdı. Şu anki MSI GS66 Stealth laptobumda ekran kartım oyunlarda 60 derecede çalışsa da işlemcim zaman zaman 95 dereceler görebiliyor. Ama Asus laptobumda işlemci frekansı 3900-4200MHz arası çalışırken MSI laptobumda 4200'ün altına bile düşmüyordu ve 4500'lere çıkabiliyordu. Sıcaklık bu yüzden aynı. Yani 3900MHz'de çalışsa işlemci 90 derece değil, 75-80 derece olurdu bu sefer.

Undervolt veya underclock yapabilirsiniz.

Tamam işte niye inat ediyorsun?
Sonuçta düştüğnü sende söyledin.
Ayrıca 3,5 FPS için evet laf etmem fakat Premier ve Photoshop işlemci ağırlıklı olduğu için % 15 performasn kaybına yol açar.

Undervolt performans kaybına yol açmaz işlemciye verilen fazla voltajı kısıyorsun. Her işlemci aynı olmadığı için firmalar sabit bir voltaj veriyor sen kendi işlemcine göre undervolt yapıyorsun.

Arkadaşın bilgisayarı 95 derece oluyormuş thermal throttling oluyordur undervolt yaparsa performans artışı olur.

Son düzenleme:
Fan ömrünü azaltabilir. 2 yıllık süreçte garantiden değişir fanlar.
Fan ömrünü azaltmaz hocam. Hızlı ya da yavaş çalışmasının bununla bir alakası olacağını sanmıyorum. 4-5 yıldır sürekli turboda çalışan ve fanı değişmeyen laptoplar var. Klavye basmamaya başlar, termal macun biter ama fanın ömrü ''turbo''dan dolayı azalmaz. Ama bu fanın bozulmayacağı anlamına gelmez, bozulacağı varsa bozulur. Sadece bunda fanları son devre almanın bir etkisi olmadığını söylemek isterim.

Gayet normal. Zaten laptoplardaki işlemciler 80'in altında çalışmazlar. Çalışıyorsa o laptobu çöpe atın. Ciddiyim. Nedenine gelecek olursak.

Kullandığınız model MSI'ın üst düzey soğutmasına sahip bir modeldir. Sıcaklık için her zaman ekran kartına bakmanızda fayda var. 11800H'nin turbo frekansı 4.6'dır. Ancak 4600MHz'de çalışamazlar. Çünkü 4600MHz'de çalışacak kadar iyi soğutulamazlar. Bu bir masaüstü işlemci değeridir.

Burada bakmanız gereken kısım frekanstır. Soğutması iyi bir model ile kötü bir modeldeki Intel Core i7 10750H işlemci aynı sıcaklıkta çalışabilir. Ancak frekansa bakarsanız, soğutması iyi modelin 400-500MHz daha yukarıda çalıştığını görebilirsiniz. Turbo frekans 5000MHz olduğu için çok iyi soğutulsa bile işlemci 5000MHz'ye çıkmak isteyeceği için gene her türlü ısınacaktır.

Mesela benim Asus ROG Strix Scar III laptobumda ekran kartım oyunlarda 80, işlemcim ise 95 derecede çalışırdı. Şu anki MSI GS66 Stealth laptobumda ekran kartım oyunlarda 60 derecede çalışsa da işlemcim zaman zaman 95 dereceler görebiliyor. Ama Asus laptobumda işlemci frekansı 3900-4200MHz arası çalışırken MSI laptobumda 4200'ün altına bile düşmüyordu ve 4500'lere çıkabiliyordu. Sıcaklık bu yüzden aynı. Yani 3900MHz'de çalışsa işlemci 90 derece değil, 75-80 derece olurdu bu sefer.

Undervolt veya underclock yapabilirsiniz.
cevabınız için teşekkürler hocam

Hocam gp76 yı aynı nedenden iafe ettim. Dereceler kesinlikle anormal. Coretemp'den kontrol edin. Sadece belli core'lar 95 e vuruyor diğerleri 10-15 derece daha düşükse rabrikada termal macun düzgün uygulanmamış demektir. Repaste sorunu çözer ama kendiniz yapınca garanti dışı kalıyor. İlla servis görmesi lazım. Ben iade edip t5 v21.7 aldım. Aynı işlemciyle en fazla 87 derece gördüm. Ayrıca undervolt bu sorunu bende çözmedi. Sorunu sadece underclockla çözebildim ama ciddi bir şekilde işlemci performansı düşürüyor. 11800h olmasının bir anlamı kalmıyor.
Bu arada undervolt hiç performans düşüşü yaşatmaz. Stabil çalıştığı sürece aynı frekansta daha düşük voltla çalışmasını sağlar, yani aynı hızda ve daha serin çalışır.
T7 den memnun musunuz attan inip eşşeğe binme durumu yok değil mi?

T5 hocam. Msi malzemesi bariz daha kaliteli ama monsterın malzeme kalitesi de orta seviye. Ama t5 1.7kg ve power brick'i küçük gp76 doğru hatırlıyorsam 2.6kg idi ve kocaman power brick'i vardı. Yani t5 çok daha iyi taşınabilirlik olarak. T5 ekrabı da daha iyi hem renk doğruluğu hem çözünürlük olarak. Msi gpu soğutması daha iyi ama monster da throttle yaşanmayacak seviyede yani yeterli. Monsterda biraz coil whine var ama çoğunlukla dikkat çekmiyor. Msi parmak izi tutuyordu, monster tutmuyor. Aklımda olan farklar bunlar.
Ben memnunum şu an.

Hocam bende HP Omen laptop 10870h var:D oyunlarda 70 derece üzerine cıkmıyor kullanılan laptop malzemesi önemli soğutma donanımıyla alakalı olabilir:d

Yeni konular

Geri
Yukarı