3070 sistem 1 saniyelik FPS düşüşleri ve ekran atlaması

Emorti

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar, yeni bir sistem kurdum. bu hafta fakat bütün oyunlarda ve hatta masaüstündeyken de 1 saniyelik çok kısa FPS düşüşleri yaşıyorum. Bir anlık kare atlar gibi gözüküyor gözüme, yarım saniyelik bir donma gibi. Aşağıdaki ekran görüntüsünde 80FPS'den bir anda 1 saniyeliğine 21FPS'e düşüp geri fırlıyor mesela. En alttaki görselde daha da kötü halde gördüğünüz üzeere. Her 60 saniyede 1 defa yapıyor bunu ortalama olarak. Sonrasında FPS yine olması gerektiği gibi yükseklerde. HDD olsa okuyamıyor diyeceğim ama sadece bir tane SSD mevcut.

Bazı yabancı forumlarda kasanın USB 3.0 ve ses giriş bağlantısını sökenler düzelme yaşamış ama bende işe yaramadı. O kadar saçma çözümler var ama benimkinin saçmalığını bulamadım. Örnek olarak GTA 5'te MSI burner ekran görüntülerimi de ekliyorum, anlayanlar yorumlarsa sevinirim.

Sistem:
RTX3070.
Ryzen 5600X.
860 EVO SSD.
Ballistix 2x8GB 3200MHz.
Çözünürlük 4K'da kullanıyorum.

Denediklerim;
-Driver'lar ve Windows son sürümünde.
-Sistem ve oyunlar SSD'de kurulu.
-Gaming dvr ayarı yaptım çözmedi.
-USB3.0 ve ses kablolarını anakarttan söktüm olmadı.
-Sıcaklık değerleri normalde (Max 70) olmasına rağmen Turbo fanla da denedim yine aynı.
-Windows Game mode kapalı.
-Windows grafik ayarları'ndan donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını açtım, aynı.
-NVIDIA denetim masasında OpenGL görüntü oluşturma GPU'su "3070" olarak değiştirdim.
-Tercih edilen yenileme hızını kullanılabilecek en yüksek yaptım.
-Güç yönetim modu "maksimum performans" olarak ayarlı.
-Windows güç modu da performansta.

Ekran Görüntüsü (14).png

Ekran Görüntüsü (15).png
Ekran Görüntüsü (9).png

Konu hakkında bir bilgim yok ama her ihtimale karşı monitörün yenileme hızını bir kontrol edin. Düşük Hz değerlerinde yaşadığınız atlama durumu oluyor.

Cevaplar için teşekkürler.

Yenileme hızında görebildiğim kadarıyla bir problem yok. 120Hz olarak sabit ama daha detaylı nasıl araştırabilirim bilmiyorum açıkçası.

Videoda da detaylı görüleceği üzere 35-36. saniyelerde yaşanıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da az önce Witcher'dan aldığım videodan örneği. 00:18'de giriyor düşüş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Farklı sürücüleri denemediysen onları dene bence.
Az önce DDU ile tamamen silip bir önceki sürüme döndüm. Yine bir değişiklik olmadı maalesef. Ara ara 10fps düşüş vuruyor halen.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (20).png
    Ekran Görüntüsü (20).png
    3,3 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Ekran kartına undervolt yapmayı dene. Oyunları görev yöneticisinden önceliklerini yüksek olacak şekilde ayarla. Bakalım bir değişiklik olacak mı? Olmazsa işlemciye de undervolt uygula. Çünkü işlemcinin kullanımında bariz dalgalanma var.

Ekran kartına undervolt yapmayı dene. Oyunları görev yöneticisinden önceliklerini yüksek olacak şekilde ayarla. Bakalım bir değişiklik olacak mı? Olmazsa işlemciye de undervolt uygula. Çünkü işlemcinin kullanımında bariz dalgalanma var.
Maalesef bu da işe yaramıyor. Farklı bir çözüm önerisi var mıdır?

O kadar göz tırmalayıcı bir şey ki anlatamam. Uzun süredir durmadan araştırıp çözemeyince daha da sinir bozucu olmaya başladı.
Arkadaşlar konuyla alakası var mı bilmiyorum ama yukardaki sorunumla, MSI Afterburner'a bağladığım AIDA64 programı ekranda 20şer saniye arayla şu tarz titremelere sebep oluyordu. Bağlantılı bir durum olabilir mi?
HD Tune Pro ile SSD hatalarına baktım fakat bir şey çıkmadı onda da. İşlemci maks güç ayarını %99a getirdiğimde de değişmedi. Windows SFC Scannow komutu önerilmiş onu da denedim. Birkaç hata bulup onardığını söyledi ama yine fayda etmedi.

Sorun hâlâ aynı şekilde devam ediyor. Eğer mümkünse fikirlerinizi belirtebilir misiniz acaba? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:
Maalesef bu da işe yaramıyor. Farklı bir çözüm önerisi var mıdır?

O kadar göz tırmalayıcı bir şey ki anlatamam. Uzun süredir durmadan araştırıp çözemeyince daha da sinir bozucu olmaya başladı.
Arkadaşlar konuyla alakası var mı bilmiyorum ama yukarıdaki sorunumla, MSI Afterburner'a bağladığım AIDA64 programı ekranda 20'şer saniye arayla şu tarz titremelere sebep oluyordu. Bağlantılı bir durum olabilir mi?
HD Tune Pro ile SSD hatalarına baktım fakat bir şey çıkmadı onda da. İşlemci maks güç ayarını %99a getirdiğimde de değişmedi. Windows sfc scannow komutu önerilmiş onu da denedim. Birkaç hata bulup onardığını söyledi ama yine fayda etmedi.

Sorun hâlâ aynı şekilde devam ediyor. Eğer mümkünse fikirlerinizi belirtebilir misiniz acaba? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Bu titremenin daha yavaş hali ben Chrome da iken ekran beyaz agırlıkla oldugu zamanlar alıyorum inanılmaz sinir bozucu bir şey bende de 3070 Aorus var.Bende Çözüm bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı