3080 1080P'de darboğaz yapar mı?

Bütçe
sınırsız
3080, full HD çözünürlükte kendini kullanamıyor bile... Performans kaybı yaşarsınız.

1080P kullanım için daha farklı bileşenlere yönelebilirsiniz.

Şimdi siz "bütçe sınırım yok olmuşken iyi olsun" diyeceksiniz. Kart düşük fps verecek. 2K ve 4K kartıdır. RTX 3070 ve üzeri... Hatta yeni mimari ile 3060 bile 2K da rahat oynatıyor.

Bu tip kartlar düşük çözünürlükte kendini kullanamadığından FPS kaybı gibi senaryolar yaşatabiliyor.

Konu bana biraz troll geldi. "2K ve 4K sevmiyorum." Ne demek? :) 1080p üzeri çözünürlüklerde aksine göz sağlığınız için bile faydalı bir kullanım olur. 🤓

Saygılarımla. 🌷🤌🏻
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 2K ve 4K sevmeme sebebim ise, aldığım video kayıtların ve oynadığım oyunların hep 1080p olması. 2K ve 4K monitör kullandım, oynadığım oyunlarda FPS problemi yüzünden 4K'dan 2K ya da 1080P'ye geçiş yapmak zorunda kaldım ve bu da çok kötü bir görüntü verdi. Almış olduğum video kayıtların ise daha sonra 1080p render alırken, daha kötü bir görüntü elde ettiğimi fark ettim. Belki 3080'li sistem bunları halleder fakat, alışmış olduğum 1080P'den dışarı çıkmamak istiyordum şimdilik.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 2K ve 4K sevmeme sebebim ise, aldığım video kayıtların ve oynadığım oyunların hep 1080p olması. 2K ve 4K monitör kullandım, oynadığım oyunlarda FPS problemi yüzünden 4K'dan 2K ya da 1080P'ye geçiş yapmak zorunda kaldım ve bu da çok kötü bir görüntü verdi. Almış olduğum video kayıtların ise daha sonra 1080p render alırken, daha kötü bir görüntü elde ettiğimi fark ettim. Belki 3080'li sistem bunları halleder fakat, alışmış olduğum 1080P'den dışarı çıkmamak istiyordum şimdilik.

1440P kullanıp ben de 1080p hatta yeri geliyor 720P bile kayıt alıyorum. Hiç bir problem yaşamadım. Sizin yaşadığınız problem yüksek çözünürlüklü bir monitörde düşük çözünürlüklü video izlemek kaynaklı gibi geldi bana üstadım. 🙏🏻

Örneğin 1440Pde 1080P oyun açınca 1080P monitörde oynamış gibi net olmuyor. Görüntü bulanıklaşıyor. Ama 1440p monitörde 4K açınca bu sefer 2K monitör, 2K dan daha net keskin oluyor ve sanal çözünürlüğü kapatınca bu sefer size orijinal 2K kötü geliyor. :)

İnsan doyumsuz. 🤡

Bu bağlamda ben sizin yerinizde olsam o donanıma optimum şekilde 2K monitör alırdım. 4K nın günümüzde erken olduğunu düşünüyorum ama 2K çok tatlı bir nokta.

Özetle bu konu için bu sistemi 1080P monitörde değil, 2K monitörde kullanamanızdır. + çözünürlük arttıkça ölçek de değişeceği için aynı alanda daha fazla alana sahip olarak üretkenlik adına daha ergonomik çalışabilirsiniz. :)

Saygılarımla, hayırlı günler dilerim. 🙏🏻🌷

Dedimki bütçe sınırı yok. İstediğiniz işlemci ile düşünebilirsiniz. Hatta 3080 ekran kartına uyacak güzel bir işlemci söylerseniz de sevinirim. Demek istediğim 3080 ekran kartı, 1080p görüntüde direkt olarak darboğaz mı yapıyor? Yoksa işlemci onu kurtarır mı? İleride 2K 4K geçilir elbet.

Tabii olmaz her videonda katlıyorsun ama lütfen 8 10 dolarlık itemleri düsük sansa upgradeye basmayı bırak :D en fazla yüzde 20 olsun.

Geri
Yukarı